Lepiej mieć przyjaciół niż wrogów? Trudnych wyborów konsekwencje...

Okładka
Lepiej mieć przyjaciół niż wrogów. Ta prosta myśl leżała u podstawy eksperymentu wołyńskiego, który miał zarazem wzmocnić lojalność wobec państwa polskiego i otworzyć na siebie nieufne społeczności.


POWIEŚĆ „ENDEK” MÓWI O ŻYCIU NIEMCA, OBYWATELA II RP I O CZASIE WOJNY, O TAK ZWANYM EKSPERYMENCIE WOŁYŃSKIM”

Poważny polski prokurator, nieco wbrew swojej woli, zostaje po wybuchu wojny niemieckim szefem policji kryminalnej, później trafia do Auschwitz, a gdy jest stamtąd uwolniony, jedzie do Elbląga, aby zdobyć majątek jako szabrownik. Jest Niemcem z pochodzenia, a Polskę pokochał, gdy już jej zabrakło. Fascynuje się Stepanem Banderą. I ma trójkę dzieci z dwiema Żydówkami, które ukrywa na Śląsku. Jego życie właśnie to ciągłe wybory, ostra jazda bez trzymanki, może dla niektórych okaże się to ciekawe.

Czytelnik po przeczytaniu książki ma stać się człowiekiem bardziej wyrozumiałym i tolerancyjnym dla bliskich. Łatwo oceniamy i potępiamy innych, a często to życie wtłacza nas w sytuacje, w których musimy się odnaleźć. Bohater książki jest szefem Kripo w okupowanym przez Niemców Złoczowie i ukrywa w domu Żyda. Co wieczór prowadzą pełne pasji rozmowy o literaturze. Gdyby jego zwierzchnicy się o tym dowiedzieli, zabiliby go. Prowadzi jednocześnie śledztwo i wie, że jeśli ujawni jego wyniki, stanie mu się coś złego. Knowania i intrygi powodują, że trafia do obozu koncentracyjnego, gdzie sam intryguje, fabrykując skazanie na śmierć morderców braci Stepana Bandery.

Przez wiele osób Endek” został oceniony jako rewelacyjna powieść. CO na ten temat ma do powiedzenia sam autor: Przemysław Lis-Markiewicz

"Szczerze mówiąc, nie wiem. Czytałem dwie recenzje i ludziom się podoba pokazanie historii, której nie znali. Ja jednak nie chciałem napisać powieści historycznej, a obyczajową. Część osób mówiła, że nie zdawała sobie sprawy, że ich bliscy i sąsiedzi mogą tak żyć, część odnalazła wśród bohaterów swoją rodzinę".


Wybory moralne nigdy nie są proste. Ci mężczyźni i te kobiety znajdują się w pewnych sytuacjach, gdyż sami tego chcą. I jeśli nie wiadomo, które z bliźniaków urodzonych przez Adelę jest Adama, a które – Jewhena, to dlatego, że wszyscy tak chcieli.

„Endek” to książka o konieczności ciągłego decydowania. Autor stawia ciągle swoich bohaterów przed ciężkimi wyborami. I oni muszą ich dokonywać. Książka godna uwagi!

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl