Lekcja historii może być ciekawa

Okładka
„Państwo o tak ciężkim położeniu musiało przede wszystkim … żyć.” Historia tworzyła się latami. Długo zapisywała się w kronikach, w poezji, w kazaniach... Do naszych czasów przeżył skryba, który ją napisał, uszczelnił i doprawił własną wyobraźnią, a nazywa się Paweł Jasienica. To ktoś, kto ma w sobie pierwiastki analityka, historyka, miłośnika i pasjonata dziejów z dawnych lat.

To dociekający prawdy chłopiec, który bawi się przeszłością, a historię skrupulatnie rozkłada na czynniki pierwsze. Skupiony na wycinku z historii dziejów, na latach panowania Piastów w Polsce, podaje nam perłę historyczną. Wyjątkową. Bezcenną. Jedyną w swoim rodzaju.

Dlatego będziesz się nią rozkoszował wieczór po wieczorze. Wypijesz podczas lektury litry gorącej czekolady, będziesz umysłem krążył po czasach piastowskich, myślał o okrutnych czasem władcach, o ich prywatnych życiach i romansach wszelakich. Będziesz rozważał ich bojowe decyzje, czy taktyki wojskowe, które były często chaotyczne i kompletnie nie przemyślane. Będziesz na przemian zatrwożony ich czynami, jak i oszołomiony ich rozrzutnością. Podczas lektury wszelkie emocje będą siedzieć obok ciebie. Będzie zachwyt, zaduma i złość. Ale i ciekawość, bo choć historia pewna jest, to jednak „Polskę Piastów” czytasz jak wspaniałą powieść obyczajową. To coś na wzór eseju – gawędy.


Czuć, że Paweł Jasienica inteligenty pisarz i szlachetny patriota jednocześnie. „Polska Piastów” była pisane pod koniec lat 50. XX wieku, niemalże tysiąc lat po chrzcie Polski, w okresie komunizmu. Każdą publikację filtrowała cenzura, wstrzymywała lub zmieniała tekst. Dlatego autor, Paweł Jasienica, dopiero teraz, dzięki Wydawnictwu MG doczekał się pełnej wersji tego monumentalnego dzieła. Publikacja wznowionej „Polski Piastów” to niebywała gratka dla każdego. Bo można nie lubić historii, można unikać jej w tekstach lecz w tej powieści staje się ona czymś, co pasjonuje i ciekawi. Dobre pióro autora, jego gawędziarstwo i lekkość myśli sprawiły, że „Polskę Piastów” czyta się, jak dobrą książkę akcji.

Zanurzysz się w niej i dawkując sobie czas, jaki z nią spędzisz, będziesz do niej powracał.


Jednak, nie czytaj pobieżnie, nie czytaj szybko i nie łykaj treści bez zastanowienia. Nie mijaj zdań, które będą ci się wydawać nieco nużące. W tej powieści wszystko ma znaczenie i rację bytu.


Polska Piastów” to powieść na wzór literackich puzzli. Całość ukazuje obraz historii, która jest naszym dziedzictwem. Nie przejesz się treścią, jeśli racjonalnie podzielisz sobie czytanie, będziesz miał czas na delektowanie się nią, będziesz myślał o niej podczas czytania i samodzielnie rozrysowywał fabułę.


Paweł Jasienica stworzył historyczną beletrystykę, klasykę. To nie suche daty, czy przytaczanie tekstów z archiwum. „Polska Piastów” to skrzętnie wykonana praca.


Wczytaj się w styl, poczuj tempo i daj się prowadzić.


Lekcja historii może być ciekawa, pełna przygód i wyzwań, a lekcję historii, której naucza Paweł Jasienica MOŻNA POLUBIĆ.


Agnieszka Kusiak

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl