Lawina - powieść sensacyjna, osadzona w konkretnych realiach historycznych, z rzetelnym tłem społeczno-obyczajowym.

Okładka
Akcja powieści rozgrywa się w 1948 roku. Po odbyciu kary trzech lat w stalinowskim więzieniu wychodzi na wolności Jędrek Madej, chirurg, były żołnierz Armii Krajowej. Na mocy decyzji administracyjnej podejmuje pracę lekarza w szpitalu w Kowarach, małej miejscowości u stóp Karkonoszy.
Mając za sobą ciężkie przeżycia liczy, że w obcym sobie miejscu, z dala od wspomnień, poświęcając się bez reszty pracy i ukochanym wędrówkom po górach, zaleczy rany. Szybko przekonuje się, że jego nadzieje były złudne, a życie nadal dalekie jest od normalności.

Kowary okazały się miasteczkiem-twierdzą, kontrolowanym przez milicję i wojsko. W szpitalu Madej otoczony jest siatką szpicli i donosicieli, którzy informują o każdym jego kroku bezwzględnego oficera Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, porucznika Jenota. Z upływem czasu między tymi mężczyznami dochodzi do walki na śmierć i życie.


Gdy przez przypadek w ręce Madeja trafiają dziwne fotografie, między innymi zdjęcie dwóch ogniw łańcucha wyrytych w betonowej ścianie, rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę. Oprócz wszechwładnego KBW włącza się do niej grasujący w okolicach Werwolf. Madej może liczyć jedynie na leśniczego Kujawę, który ma za sobą podobne, choć nie tak tragiczne przeżycia.


Wierny swoim ideałom usiłuje nie dopuścić, aby tajemnica dwóch ogniw łańcucha wpadła w ręce Rosjan, przez co wikła się w kontakty z siatką szpiegowską działającą na rzecz mocarstw zachodnich. Znajduje jednak czas na odbudowę życia osobistego, uczuciowego i zakochuje się. Jest przecież młodym, pełnym sił witalnych mężczyzną. Tytułowa Lawina to jego partyzancki pseudonim. Lecz ta prawdziwa, śnieżna, gdy zejdzie w Białym Jarze, przewróci jego życie do góry nogami. I to nie jeden raz.


Patronat medialny nad książkami Jolanty Marii Kalety sprawuje serwis TuWrocław.com

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl