Łap chwile na Dolnym Śląsku

Obrazek artykułu
Zapraszamy do Galerii Ossolińskiej na nową wystawę planszową, która dzięki archiwalnym zdjęciom z okresu PRL-u pokaże, jak spędzano lato na Dolnym Śląsku.

Łap chwile na Dolnym Śląsku

wystawa planszowa ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

2 sierpnia 2018–14 października 2018 

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, Wrocław


Stefan Arczyński, Stanisław Kokurewicz, Tadeusz Drankowski i Adam Hawałej – znani polscy fotografowie nie raz próbowali uchwycić nastrój wakacyjnych dni. W czasach PRL-u, podobnie jak współcześnie, lipiec i sierpień był dla niektórych czasem odpoczynku, zaś dla innych okresem wytężonej pracy. Na zdjęciach widać i urlopowiczów, i kuracjuszy dolnośląskich sanatoriów, i młodzież pracującą, by zarobić na wakacyjny wyjazd. Momenty powtarzalne kontrastują z ulotnymi, należącymi do przeszłości historiami. Na wystawie będzie można przyjrzeć się m.in. realizacji kultowego filmu Nie ma mocnych, uruchomieniu pierwszego pociągu elektrycznego z Wrocławia do Oleśnicy, czy budowie obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki.

 

Wszystkie fotografie łączy miejsce wykonania zdjęć: Dolny Śląsk – region o zróżnicowanym nizinno-górzystym krajobrazie, w którym wiele jest zamków i innych wspaniałych obiektów architektonicznych, podkreślających bogactwo oraz piękno tej części Polski. Wspólne na prezentowanych fotografiach jest także naturalne światło – dopowiada autor wystawy Grzegorz Polak. Intensywnie świecące słońce przydaje nostalgii tym czarno-białym scenom z czasów PRL-u.

 

Wystawę można oglądać od 2 sierpnia do 14 października 2018 w Galerii Ossolińskiej, na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza. Wstęp wolny.

 

***

kurator: dr Grzegorz Polak

projekt graficzny: Iwona Matkowska

tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

 

***

Muzeum Pana Tadeusza

Zakładu Narodowego im. Ossolińskich


To unikalne, nowoczesne Muzeum opowiada o powstaniu i losach książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, a wszystko uzupełnione ponad setką aplikacji i prezentacji multimedialnych – to efektowne zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę. Wystawy poświęcone świadkom historii: Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu, a także bogaty program edukacyjny i artystyczny Muzeum poszerzają tę perspektywę i pozwalają na podjęcie realnego dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej.  

 

Muzeum znajduje się w jednym z najpiękniejszych mieszczańskich budynków Wrocławia – Kamienicy pod Złotym Słońcem.

 

Muzeum Pana Tadeusza

Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Rynek 6, 50–106 Wrocław

 

czynne: wtorek–niedziela 10.00–18.00

 

www.muzeumpanatadeusza.pl

www.facebook.com/panatadeusza

www.instagram.com/muzeumpanatadeusza


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl