La Strada, Andrzej Ziemiański i wydawnictwo Fabryka Słów we wspólnej sprawie

Obrazek artykułu
Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada została patronką wystawy - Achaja

Achaja to niezwykle barwna powieść Andrzeja Ziemiańskiego podejmująca temat niewolnictwa, wykorzystywania i poniżania kobiet.

Choć cała historia jest osadzona w literaturze fantastycznej i świecie stylizowanym na starożytny, to problem wykorzystywania kobiet, niewolnictwa, prostytucji, upokarzania i poniżania jest wciąż aktualny. Symboliczne Achaje, która zrywają kajdany, lecz nie potrafią sobie poradzić w życiu z uwagi na rany, które noszą w sobie od dziecka, są wciąż wokół nas.

 

Postać Achai z powieści Andrzeja Ziemiańskiego zainspirowała twórczo krakowskiego fotografa Pawła Zająca, który wraz z grupą przyjaciół przygotował cykl fotografii pokazujących artystyczną wizję kobiety – niewolnicy i kobiety – wojownika. 


W usta wkłada im się specjalny knebel, który sprawia, że nie mogą  rozewrzeć szczęk, ani poruszyć językiem.

 

 

Mocne i wyraziste fotografie zwracają uwagę na problem kobiety wykorzystywanej, upokarzanej i sprzedawanej. Te zdjęcia pokazują strach, ból, cierpienie, bezradność i wreszcie bezsilność, z którą należy walczyć. Jednocześnie to pewnego rodzaju apel. Artysta zdaje się mówić – zerwij kajdany, połam bat, odrzuć knebel i mów o problemie. Powiedz światu o swoim cierpieniu, by pomóc innym wyzwolić się z jarzma niewoli.

 

Nikt na nią nie patrzył. Nie wzbudzała niczyjej złości, niczyjego współczucia.

 

 

Fundacja La Strada, Andrzej Ziemiański i wydawnictwo Fabryka Słów zapraszają do obejrzenia wyjątkowej wystawy zdjęć Pawła Zająca.

Impreza rozpocznie się w piątek o godz. 19.30 w The Pictures Art Bar Cafe przy ul. Chmielnej 26 w Warszawie. 

 

Wystawa potrwa do 19 grudnia i zakończy się uroczystym finisażem oraz aukcją 10 prac na rzecz Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada.

 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl