L.U.C i Kurier z Warszawy oraz inne czerwcowe wydarzenia w Muzeum Pana Tadeusza

Obrazek artykułu
W ramach obchodów jubileuszu 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wyjątkowy multimedialny projekt Kurier z Warszawy, przygotowany przez L.U.C wraz z zespołem.

Kurier z Warszawy w Muzeum Pana Tadeusza - wtorek, 6 czerwca 2017, godz. 20.00, Rynek przy Muzeum Pana Tadeusza


Łukasz Rostowski znany jako L.U.C zaprezentuje nowatorski projekt Kurier z Warszawy, którego pierwsza odsłona odbyła się 19 stycznia 2015 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Artysta, znany z zamiłowania do łączenia muzyki współczesnej z obrazem, udźwiękowił i ożywił wizualnie komiks Kurier z Warszawy autorstwa Mateusza Palki i Mariusza Urbanka z ilustracjami Bartka Stefanowicza, który w 2014 roku opublikowało Wydawnictwo Ossolineum. To opowieść o postaci i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który jest bohaterem części wystawy stałej w Muzeum Pana Tadeusza, zatytułowanej Misja: Polska. Do skomponowanej muzyki L.U.C wplótł także fragmenty archiwalnych nagrań głosu Nowaka z Radia Wolna Europa. Całość ukaże niezwykłą energię legendarnego emisariusza oraz jego liczne działania w walce o wolną Polskę.


Prezentacja projektu odbędzie się przed wejściem do Muzeum Pana Tadeusza jako część obchodów jubileuszu 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w ramach których od 5 czerwca 2017 roku będzie można między innymi obejrzeć wystawy: we Wrocławiu (Wystawa Jubileuszowa 200 lat Ossolineum. 1817–2017 w Gmachu Głównym Ossolineum oraz Zapamiętane, zapomniane… Wystawy ossolińskie w zbiorach Działu Dokumentów Życia Społecznego w ossolińskim Ogrodzie barokowym) oraz we Lwowie (m.in. Kolekcje Ossolineum w zbiorach Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. Wasyla Stefanyka). Przygotowywana jest również planszowa wystawa objazdowa 200 lat Ossolineum. Litteris et Artibus. Zakład Narodowy im. Ossolińskich (1817–2017), która przez rok będzie eksponowana w wybranych instytucjach w kraju i zagranicą m.in. w Narodowym Banku Polskim w Warszawie oraz Bibliotece Polskiej w Paryżu. Zaplanowano także premiery książkowe oraz jesienną konferencję naukową, prezentującą różnorodną problematykę, dotyczącą nie tylko dziejów Zakładu, ale również innych polskich instytucji kulturalno-naukowych.

Wydarzenie jest finansowane ze środków przyznanych na 200-lecie Ossolineum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Kurier z Warszawy

Scenariusz: Mateusz Palka, Mariusz Urbanek

Rysunki: Bartłomiej Stefanowicz

Wydawnictwo Ossolineum, 2014

Komiks opowiada o misjach kurierskich Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który podczas II wojny światowej trzykrotnie przedzierał się przez ogarniętą wojną Europę i przemycał tajne dokumenty, meldunki i zdjęcia z okupowanej Polski do władz Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, a następnie dwukrotnie wracał do kraju z rozkazami dla kierownictwa Armii Krajowej Państwa Podziemnego. W komiksie przenikają się w iście bondowskim stylu przygody Kuriera z Warszawy z wielką polityką. www.wydawnictwo.ossolineum.pl

 

L.U.C / Łukasz Rostkowski – producent muzyczny i kompozytor, autor tekstów, wokalista, beatboxer i reżyser. Zdobył wiele prestiżowych kulturalnych nagród i nominacji (m.in. Paszport „Polityki”, Yach, Wrocławską Nagrodę Muzyczną, Fryderyki) oraz uznanie mediów widocznych w recenzjach w najważniejszych magazynach. W muzyce celowo przekracza liczne gatunki, tworząc na pograniczu nu jazzu, trip-hopu, hip-hopu, elektroniki, klasyki i muzyki filmowej. Komponował i nagrywał z wieloma instrumentalistami i wokalistami, m.in. z Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem i Leszkiem Możdżerem, a także z islandzkim MUM-em. Na żywo supportował zaś m.in. Skunk Anasie, Tricky, The Prodigy, Coldcut. Propaguje ideę „podaj dalej”, łącząc świat profesjonalistów z amatorami, którym pomaga debiutować.

 

Patronami Kuriera z Warszawy jako części projektu Zrozumieć Polskę są Muzeum Powstania Warszawskiego i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.


 

 

MUZEUM PANA TADEUSZA

CZERWIEC 2017

 

PROGRAM

 

czwartek–niedziela, 1–4 czerwca 2017

Z okazji Dnia Dziecka bilety rodzinne w cenie 1 zł (zamiast 20 zł)

 

czwartek, 1 czerwca 2017, godz. 12.00

Pięknie czytamy w Dzień Dziecka

happening przed Muzeum Pana Tadeusza

 

sobota, 3 czerwca 2017, godz. 10.00–15.00

Grafologia dla początkujących – warsztaty z analizy pisma odręcznego

w ramach wystawy Stankiewicz Różewicz Stankiewicz

prowadzenie: Magdalena Deuar

 

sobota, 3 czerwca 2017, godz. 16.00–18.00

Podstawy psychografologii – wykład

w ramach wystawy Stankiewicz Różewicz Stankiewicz

prowadzenie: Magdalena Deuar

 

niedziela, 4 czerwca 2017, godz. 12.00

Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski – dwie drogi do wolności

prowadzenie: Mariusz Urbanek

 

wtorek, 6 czerwca 2017, godz. 20.00

Kurier z Warszawy w Muzeum Pana Tadeusza. L.U.C z zespołem

w ramach jubileuszu 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (1817-2017)

 

sobota, 10 czerwca 2017, godz. 16.00
„Nieśmiertelność czuję, nieśmiertelność tworzę”. O twórczości i prokrastynacji
cykl Współcześni romantycy
prowadzenie: Adriana Bernady (SWPS)

 

niedziela, 11 czerwca 2017, godz. 17.30
Aleksandra Janowska / flet & Monika Kruk / fortepian
cykl Salon dźwięków romantycznych

 

piątek, 23 czerwca 2017, godz. 16.00–18.00

Jak fotografować poezję? Spotkanie z Januszem Stankiewiczem

w ramach wystawy Stankiewicz Różewicz Stankiewicz

 

sobota, 24 czerwca 2017, godz. 16.00

Było teatrum… O szlacheckiej kulturze teatralnej w XVII-XIX wieku

cykl Soboty z historią. Stał dwór szlachecki… O życiu w dawnej Polsce

prowadzenie: Sabina Macioszek

 

niedziela, 25 czerwca 2017, godz. 16.00

Rzecz dzieje się w ogrodzie. Wykład o wierszach z teki „cd. Nauki chodzenia”

prowadzenie: prof. Jacek Łukasiewicz



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl