Książki zapadające w pamięci

Obrazek artykułu
Wobec niektórych pozycji nie można przejść obojętnie. Sięgający po nie mogą liczyć na niezapomniane wrażenia. W końcu tę zaletę mają książki zapadające w pamięci.

Czytanie zawsze powinno być przyjemnością. Dobierajmy więc pozycje wychodzące naprzeciw naszym upodobaniom. W końcu lektur ze wszystkich gatunków literackich na rynku książki znajdziemy całą masę. Oczywiście choć wszystkie fajnie, byłoby poznać, nie jest to możliwe. Nie starczyłoby nam życia na poznanie choćby połowy intrygujących woluminów. Z rozmysłem dobierajmy więc lektury. Czytajmy mądre książki, by wniosły coś do naszego życia. Czytanie wartościowych lektur zawsze przecież poszerza Horyzonty myślowe i wzbogaca osobowość. Poruszenie poznaną treścią zachęca bowiem do refleksyjnego zamyślenia.


Książki zapadające w pamięci powinni poznać wszyscy. Dzięki nim możliwy stanie się kojący duszę, czytelniczy relaks. Zamyśleni nad poznaną historią, wiele chwil poświęcimy na dogłębne dywagacje. W efekcie zdobędziemy nowe wiadomości.


Czy czytanie czyni nas mądrzejszymi? – sprawdź


Obcowanie z książkami dla przyjemności to prozdrowotna forma relaksu. Warto z niej skorzystać, skoro czytanie książek to remedium na stres. Naukowcy, już sporo czasu temu dowiedli, że do zredukowania negatywnego napięcia, wystarczy kilka minut czytania. Oczywiście najkorzystniej na ludzki umysł wpływają budzące uczucia treści. Na takie w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę. Na początek poznajmy dwie spośród nich.


Książka zapadająca w pamięci zdradza „Co widziały Cztery ściany”. To poruszająca, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść obyczajowa autorstwa Pati Maczyńskiej. Pozycja bardzo obrazowo ukazuje zjawisko przemocy domowej. Rodzinnej gehenny, która dotyka tak wielu osób. Dramat został przedstawiony z punktu widzenia ofiary oraz świadka.


Poznamy wstrząsającą historię 20-letniej kobiety. Anka, zachodząc w ciążę i wychodząc za mąż, nie sądziła, że czeka ją piekło. Jej wyobrażenia o szczęśliwej rodzinie szybko zastąpił lęk. Jej małżonek Adam okazał się mieć dwa oblicza. Bywał spokojnym, nieśmiałym młodzieńcem, by po chwili zmienić się w agresywnego seksoholika. To dlatego codzienne życie Anki wypełniła przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna.


Kiedy Anka urodziła syna, sytuacja się zaogniła. Adam przejawiał agresywne zachowania w stosunku do niej i dziecka. Bywało jej bardzo ciężko, ale wstyd za zaistniałe okoliczności nie pozwalał jej zwrócić się po pomoc nawet do najbliższych. Do walki o normalność zmotywowała ją, dopiero napaś przerywająca kolejną ciążę. Anka odważyła się przejść trudną drogę. Pomimo upokarzających przesłuchań oraz zeznań, było warto. Dzięki temu ostatecznie ona i jej synek zyskali poczucie bezpieczeństwa. Ponadto po kilku latach do Anki odezwała się kobieta poszukująca wsparcia w podobnej, domowej, toksycznej plątaninie.


Ta zapadająca w pamięci książka dowodzi, że z przemocą domową trzeba walczyć, nim dojdzie do nieodwracalnej tragedii.Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/co-widzialy-cztery-sciany/


Powieść wskazana powyżej każdemu zapadnie w pamięci. W końcu jest to historia z życia wzięta. Do wnikliwego przyjrzenia się rzeczywistości skłaniać mogą również krótkie teksty. Nawet jedno mądre zdanie potrafi pobudzić myśli.


Książka zapadająca w pamięci jest „Kołysana wiatrem”. To już XI obszerny tomik poetycki Barbary Wrzesińskiej. Doświadczona autorka po raz kolejny dowiodła, że poezja jest językiem duszy. W krótkich, melodyjnych frazach, ukryty jest ważny przekaz. Przesłanie, które powinien odczytać każdy.


Codzienność opisana wierszem. Egzystencjalne troski podkreślone rymami.

W ten sposób skomponowana jest poetycka przestrzeń. Nie zabraknie wzruszeń, ponieważ uchwycone zostały najcenniejsze niuanse. W trakcie lektury zdarzą się chwilę bolesne, ale również te pełne radości i miłości. Barbara Wrzesińska ponownie na łamach swoich utworów dziękuję Bogu. Nie można się dziwić, bo w ostatnim czasie jest za co okazywać wdzięczność Stwórcy. Wiersze napisane w czasie pandemii również znalazły się w tym zbiorze. Czas przymusowej izolacji poetka wykorzystała twórczo. By to zrozumieć, wystarczy poddać się upływającym momentom.

„Poddać się chwili,

odpłynąć, pozwolić się

kołysać wietrzykowi,

który do naszego ucha

niesie poetyckie

melodie – melodie

życia, które prowadzi 

krętymi ścieżkami, po 

wyboistej drodze, ale 

również daje piękne 

chwile wytchnienia w

towarzystwie ukochanych osób, 

przyrody i w rozmowie 

ze Stworzycielem”


Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/kolysana-wiatrem/X


Książki zapadające w pamięci, które zostały przedstawione powyżej, nie rozczarują nikogo. Są to bowiem pobudzające refleksyjne zamyślenie pozycje. Poszukujący więcej czytelniczych propozycji powinni zerknąć na polecane książki do czytania

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl