Książki zakazane, czyli czego nie wolno było czytać

Obrazek artykułu
Cenzura w literaturze stosowana była od najdawniejszych czasów z różnych powodów – najczęściej politycznych, religijnych i obyczajowych. Wydawcą takich zakazów były rządy poszczególnych krajów oraz kościoły, ale także inicjatywy oddolne (mające zwykle na celu usunięcie jakiejś lektury ze szkół). Jakich książek zakazywano? Dlaczego tak się działo? Poznaj wybrane zakazane książki.

Zakazane książki


O ile zakaz wydawania „Mein Kampf” może mieć sens, to historia odnotowuje również powody zupełnie błahe: butelka wina w koszyczku Czerwonego Kapturka braci Grimm swego czasu wykluczyła bajkę ze szkół w stanie Kalifornia. W niektórych przypadkach książki były częściowo cenzurowane, usuwano z nich co bardziej niewygodne fragmenty, innych zaś zakazywano w ogóle. Dziś organizowane są różne wydarzenia kulturalne mające na celu promocję takich właśnie pozycji, takie jak na przykład Tydzień Zakazanych Książek.


Co ciekawe dzieła zakazywane w czasach swojego pierwszego wydania często stają się potem klasyką literatury, której wręcz nie wypada nie znać, oraz lekturami szkolnymi. To oraz fakt, że książki te mimo represji czytano i kopiowano pokazuje, że cenzura nie ma większego sensu. Wszelka cenzura jest dość piętnowana, a informacja o zakazaniu danej książki staje się bardziej ciekawostką bardziej zachęcającą do sięgnięcia po taką lekturę.


więcej na stronie

https://literatura.dlastudenta.pl/fotoalbum/1432780,130537,1.html#photo-anchor

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl