Książki nie tylko na jesień

Obrazek artykułu
Czytać warto cały rok. Naukowcy i lekarze przypominają o prozdrowotnych właściwościach czytania. Czytając, stajemy się zdrowsi, mądrzejsi i bardziej szczęśliwi. Pora więc poznać książki nie tylko na jesień. To lektury gwarantujące dostęp do całorocznej rozrywki.

Wszyscy mamy swoje upodobania odnośnie pogody. Oczywiście nie decydujemy, jaka aura będzie kolejnego dnia, ale wciąż sprawdzamy pogodowe prognozy. W końcu od warunków atmosferycznych w wysokim stopniu zależy, w jaki sposób wykorzystamy czas wolny od obowiązków. CBOS cyklicznie prowadzi badania, mające wskazać np.: co Polacy robią w wolnym czasie? Jakie formy rozrywki są postrzegane jako atrakcyjne? Gdzie i kiedy ludzie lubią wypoczywać? Jaki miesiąc jest najbardziej pesymistyczny, lub optymistyczny zdaniem Polaków? Okazuje się, że większość z nas ponad wszystko ceni sobie komfort i poczucie bezpieczeństwa. A, jaka aktywność może zaspokoić nasze oczekiwania?


Naukowcy i lekarze bezspornie dowiedli, że całoroczny relaks może zapewnić czytanie. Jest to wręcz prozdrowotna forma spędzania czasu wolnego. Poleca się ją osobom w każdym wieku. Przewidywane, pozytywne skutki są zaskakujące. Przede wszystkim dzięki wykorzystaniu skanera MRI stwierdzono, że aktywność neuronów w trakcie czytania wzrasta. Efekt ten utrzymuje się nawet do trzech dni od zakończenia poznawania lektury. Dalsze badania i obserwacje wskazały, że podczas czytania następuje obniżenie poziomu stresu, uspokaja się praca serca, następuje przyjemne rozluźnienie mięśni, wyrównanie oddechu oraz przyjemne, duchowe odczucia. Ludzki mózg po prostu lubi kontakt z literaturą i dzięki temu staje się silniejszy i bardziej wydajny.


„Jeśli ludzki mózg jest jak komputer, to książki działają na niego jak specyficzny symulator rzeczywistości, który trenuje nasz umysł poprzez systematyczne odrywanie czytelnika od bieżących zdarzeń i przenoszenie w świat fikcji. Niemal każdy przeczytany dłuższy tekst można traktować jak rodzaj „gimnastyki”, która poprawia naszą pamięć i zwiększa neuroplastyczność mózgu” – stronazdrowia.pl


Książki trzeba czytać cały rok, bez względu na zmiany atmosferyczne. W końcu czytanie zapewni nam relaks i zadba o nasz komfort emocjonalny i wewnętrzną równowagę nawet w najgorszym czasie.


Sprawdź, jak przebiegają cztery pory roku z książką –TUTAJ


Jesień to pora, obfitująca w deszcze i niespokojny wiatry. Szaruga obniża nastrój, dlatego mawia się, że jest to depresyjna pora roku, podczas której czytać trzeba najwięcej.


Pozostaje poznać książki nie tylko na jesień. To polecane wartościowe lektury. Do prezentacji ze względu na zróżnicowane gusta czytelnicze wybrano tytuły z różnych gatunków literackich.


Polecana książka nie tylko na jesień to gorący erotyk „Taniec z Elvisem”. Tę historię przygotowała odważna, lubiąca czerwony kolor Peggy Brown. Ten erotyk rozgrzewa zmysły do czerwoności. Na pierwszym planie stania romans rozwódki z wikarym. Ona od dawna aktywnie działa w Londynie oraz w międzyczasie wychowuje dzieci. On przebywa tam, by uczyć się angielskiego i prowadzić zajęcia w kościele. Gdyby nie jego występ na jednej z mszy bardzo możliwe, że nigdy nie zwróciliby na siebie uwagi. Już pierwsze wymienione spojrzenie zapoczątkowało przepełniony zwierzęcym pożądaniem romans. Potajemne schadzki, wyrzuty sumienia, moralne wątpliwości i kłujący duszę grzech. To emocje, z którymi muszą radzić sobie bohaterowie. Poleje się alkohol, padną ważne słowa, ale zakończenie bardzo zaskakuje. Może ktoś będzie musiał słono zapłacić za bliski „Taniec z Elvisem”.

Pokuta i pokusa, a raczej POKUSA i POKUTA, bo w tej kolejności poznamy je od samego początku do samego końca, połączone są ze sobą nierozerwalnym węzłem, żyją ze sobą jak ogniwa łańcucha.” – Peggy BrownKsiążka do nabycia na stronie: https://www.psychoskok.pl/produkt/taniec-z-elvisem


Zaspokajanie popędów seksualnych to duży wysiłek, dlatego po wszystkim trzeba dostarczyć sobie utraconych kalorii. Oczywiście, warto żeby było smacznie i zdrowo. Sprawdźmy więc, która książka zawiera sprawdzone przepisy na kulinarne smakołyki.

Apetyt na Meksyk” zaspokoi Magdalena Keller-Bigda. Książka o tym smakowitym tytule to poradnik kulinarny na meksykańskie posiłki. Autorka ujawnia przed odbiorcami prawdziwe meksykańskie smakołyki. To sprawdzone przepisy wprost z tradycyjnej kuchni meksykańskiej. Będzie ostro. Autorka, która przez 2 lata mieszkała w Meksyku, przygotowywała je wielokrotnie i na tej podstawie udziela sprawdzonych informacji poprzez tę książkę oraz prowadząc bloga apetycznie-klasycznie.pl. W trakcie czytania odbędziemy niezapomnianą, kulinarną podróż. Podążymy do kolorowych, meksykańskich barów, eleganckich restauracji, odwiedzimy meksykańskie domostwa i przydrożne stoiska. Ten jedyny w swoim rodzaju apetyczny poradnik kulinarny zawiera aż 55 przepisów na meksykańskie pyszności.

„Po prawie dwóch latach pobytu w Meksyku kuchnia meksykańska coraz bardziej mnie zachwyca i inspiruje. W tej książce przedstawiam tradycyjne meksykańskie dania, a jedyne odstępstwa od klasycznych przepisów wynikają z potrzeby ich dostosowania do produktów, jakie można kupić w Polsce. Zapraszam również do odwiedzania mojego bloga, gdzie znajdują się przepisy na dania z różnych stron świata: apetycznie-klasycznie.pl.” - Magdalena Keller-BigdaKsiążka do nabycia na stronie: https://www.psychoskok.pl/produkt/apetyt-na-meksyk/

Książki nie tylko na jesienne wieczory powinny, przede wszystkim zapewniać czytelniczy relaks. Zerknijmy więc na ciekawy tytuł.


Krzysztof Kasowski, K.A.S.A. pojawia się z powieścią „Wielki Comeback. Ta zaskakująca lektura przybliża realia polskiego przemysłu rozrywkowego. Doświadczony, często nagradzany i wciąż aktywny zawodowo Kasowski mówi o wszystkim poprzez barwną opowieść. Trzeba podkreślić, że jest to przejmująca historia o życiu muzyków, mechanizmach rządzących show-biznesem i zmianach, które wydarzyły się na przestrzeni blisko 30 lat. Wszystko zostało utrzymane w formie satyry na współczesny show-biznes przeplatane barwnymi retrospekcjami z lat 90. Wspomnień czar. Główny bohater to Patryk, czyli lider najpopularniejszego polskiego boysbandu końca lat dziewięćdziesiątych. Niektórzy twierdzą, że w tej powieści odnaleźć można wspomnienia i wątki autobiograficzne Krzysztofa Kasowskiego. To już ocenić muszą sami odbiorcy.


Zresztą był też rozczarowany tym, w jakim kierunku poszedł show-biznes. Dziś w ogóle nie chodziło o muzykę, umiejętności, przebojowość piosenek tylko o skandale i robienie wokół siebie szumu.” - Wielki Comeback, Krzysztof KasowskiKsiążka do nabycia na stronie: https://www.psychoskok.pl/produkt/wielki-comeback/


Przez cały rok zalecane jest czytanie poezji. W poetyckich utworach poeci wyrażają wszystko co najważniejsze. Pora więc na refleksyjne przemyślenia.


W tomiku „Muszę już iść” wiersze o psach przygotowała Barbara Borzymowska. Autorka jest aktywną zawodowo psycholożką ludzi i zwierząt. Ponieważ na pierwszym planie jej twórczości tym razem stanęły zwierzęta, w trakcie lektury nie będzie brakować wzruszeń. Już we wstępie Barbara Borzymowska informuje, że ta książka dedykowana jest wszystkim tym, którzy przeżyli rozstanie z ukochanym psiakiem i potrzebują wsparcia. Przy okazji zaznacza, że choć poetyckie rozważania nie uleczą ran, to ułatwiają życie z bliznami. Trzeba zaznaczyć, że ten tomik został zawarty w formie rozmowy dopełnionej wierszami. Właściciele psów docenią tę książkę nie tylko na jesień, ponieważ podkreśla, że psy czują i silnie przeżywają emocje.


Powiedz, że ty mnie nie wyrzucisz. Nie zostawisz. Nie oddasz nikomu” - Barbara BorzymowskaKsiążka do nabycia na stronie: https://www.psychoskok.pl/produkt/musze-juz-isc/


Powyżej zaprezentowane książki ukażą się tegorocznej jesieni. Książka na jesień, książka na zimę, książka na wiosnę, książka na lato jest więc dostępna. Cały rok z czytaniem zapowiada się bardzo obiecująco. Wszyscy, którzy chcą szukać wartościowych lektur na własną rękę powinni natomiast zerknąć na aktualne książkowe bestsellery.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl