Książki, które docenili mężczyźni

Obrazek artykułu
Badania stanu czytelnictwa w Polsce corocznie dowodzą, że panowie czytają mniej niż panie, co nie oznacza braku zainteresowania literaturą z ich strony. Są przecież książki, które docenili mężczyźni. Warto je poznać.

Fakt, że Polacy czytają za mało, nikogo już nie dziwi. Co prawda nie odnotowuje się spadku zainteresowania czytelnictwem, ale nie można też mówić o znaczących, korzystnych zmianach zachodzących w tym obszarze. Wnioski wyciągane dzięki badaniom przeprowadzanym każdego roku przez Bibliotekę Narodową pozostają więc niezmienne. Panowie nadal czytają mniej niż panie. Nie oznacza to oczywiście całkowitego braku zainteresowania literaturą z ich strony. Mężczyźni mają swoje ulubione literackie kategorie. To pośród nich poszukują ciekawych i wartościowych pozycji.


Co czytają mężczyźni?– SPRAWDŹ


W rankingu męskiej literatury wysoką pozycję zajmuje literatura faktu, książki wojenne oraz powieści sensacyjne. Panowie nie stronią też od brutalnych thrillerów, czy horrorów. Powieści przygodowe, podobnie jak reportaże, biografie, a także literatura wspomnieniowa również wzbudzają męskie zainteresowanie, tyle że muszą to być wartościowe, warte przeczytania lektury. Jak widać więc trudno dokonać uogólnienia. Panowie podobnie jak panie mają indywidualne, czytelnicze upodobania. Wskazać można jedynie kilka z najchętniej kupowanych przez męskie grono pozycji. Poznajmy więc książki, które docenili mężczyźni.


Mężczyźni docenili informacje, które zaoferowała im „Towarzyska panienka">”. Jest to bowiem autobiograficzna pozycja autorstwa córki Wojciecha Jaruzelskiego. Monika Jaruzelska opisała sceny z życia swojej rodziny. Przyznała, że status córki generała bywa trudny zarówno dla dziecka, jak i nastolatki oraz dojrzałej kobiety. Rozpoznawalne, kontrowersyjne nazwisko potrafi przysporzyć sporo komplikacji, ale na pewno nie jest nudno. Dowcipy, lekki, pełen autoironii styl pozwolił Monice Jaruzelskiej oddać w ręce czytelników wyjątkową pozycję. Książka ta wielokrotnie zyskiwała status bestsellera. Potwierdza to ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy. Nie można się dziwić, skoro wyjaśnia ona wiele intrygujących kwestii. Jakim tatą był generał Jaruzelski? Czy prywatnie prezentował się inaczej niż od strony zawodowej? Czy wysoko postawione środowisko dygnitarzy i polityków w jakikolwiek sposób wpłynęło na rozwój Moniki Jaruzelskiej? To jedne z wielu pytań, na które odpowiada ta pozycja.

Teraz „Towarzyska panienka” po raz pierwszy pojawia się w formie audiobooka.Do sięgnięcia po książkę zachęcają słowa Moniki Jaruzelskiej:

„Nie ma w mojej książce etosu ani patosu. Każdy, kto spodziewa się gloryfikacji czy też politycznych uzasadnień, do których winna być zobowiązana córka „komunistycznego dyktatora”, może poczuć się rozczarowany. To jest opowieść o normalnej rodzinie, choć uwikłanej historycznie. Napisana z perspektywy najpierw dziecka, potem dziewczyny, a na końcu dojrzałej kobiety. Z dystansem i ironią, choć bardzo szczerze”.

Audiobook dostępny w serwisie z audiobookami i słuchowiskami online Audioteka

https://audioteka.com/pl/audiobook/towarzyszka-panienka ....


Książka, którą docenili mężczyźni to również„Uzależniony. Droga do trzeźwości. Na podstawie życia Adama Gałęskiego”. Pozycja ta porusza aktualny społeczny problem, jakim są nałogi. Bohater i jednocześnie narrator, który opowiada poruszającą historię to tytułowy Adam. Dowiemy się, w jaki sposób rozpoczęła się, a następnie zakończyła jego „przygoda” z narkotykami. Eksperymentując ze skrętami, Adam nie przypuszczał, że jego organizm szybko zacznie dopominać się silniejszych substancji psychoaktywnych. Nałóg to śmiercionośna pułapka, dlatego skusił się nawet na dopalacze. Ta książka stanowi ostrzeżenie przed życiem na haju. Perypetie Adama oraz osób, które zostały opisane w jego tle, powinny posłużyć jako środek zaradczy. Dowiemy się, że powrót na drogę trzeźwości wymaga szczerości z samym sobą. To bolesne i trudne doświadczenie, z którym musi zmierzyć się każdy uzależniony. Ponadto poznamy zasady funkcjonowania ośrodków odwykowych w Polsce.
Mądra książka, którą docenili mężczyźni to „Niewolnicy III Rzeszy. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945”. Ta pozycja porusza trudne tematy związane z drugą wojną światową. Ponieważ autor próbuje dokonać rozliczenia z przeszłością, wspomniane zostały masowe mordy, okrutne działania prowadzone w obozach koncentracyjnych oraz obozach pracy. Nie pominięty został także temat zaniedbanych mogił i ofiar, które nigdy nie doczekały się należytego zadośćuczynienia. W pozycji zebrano także wyznania świadków historii. Większość z nich pierwszy raz pojawia się w ogólnodostępnej publikacji.
Doceniona przez mężczyzn powieść sensacyjna inspirowana życiorysem byłego polskiego szpiega nosi tytuł „Kruszenie odmieńca”. Jej autor to nazywany Wielkopolskim Kuklińskim, Zenon Celegrat. Jest to biografia literacka, ponieważ za pomocą fikcji zatuszowane zostały ważne szczegóły. Obecnie wiadomo już, że Celegrat działał przeciwko władzom PRL.  Wszelkie spekulacje są bezpodstawne, ponieważ potwierdza to IPN. Wiele kwestii nadal budzi jednak wątpliwości.Pozycja zawiera opis wielu ważnych wydarzeń z życia szpiega. Poznamy więc wiele szczegółów. W czasach, gdy Zenon Celegrat służył w Wietnamie, został przecież zwerbowany przez amerykański rząd. Po zdekonspirowaniu przez polskie władze, Celegrat uznany za wroga został skazany na 25 lat więzienia. W pozycji, pod pseudonimem Marek Kubacki, Zenon Celegrat podał istotne fakty historyczne. Ujawnionezostały dawne metody, jakimi posługiwały się Służby specjalne PRL.
Brutalna sensacyjna powieść doceniona przez panów to „44 dni”. Zbrodnia będzie gonić zbrodnie, bo główny bohater Tomek we wspomnianym w tytule czasie ma zabić 44 osoby. Tomek nie podejrzewał, że zostanie seryjnym mordercą. Prowadził bowiem przeciętne życie. Jego przyjaciel uznał jednak, że właśnie on nadaje się do wypełnienia makabrycznej tajnej misji. Bez jakichkolwiek powodów Tomek będzie zabijał kolejne, niewinne osoby  Dopiero po czterdziestym zabójstwie zacznie mieć wątpliwości. Czy przerwie misje? Mordowanie to zło w najczystszej formie, ale Tomek chce wiedzieć, co stanie się po uśmierceniu ostatniej ofiary. To książka tylko dla czytelników o mocnych nerwach.
Przedstawione pozycje to zaledwie trzy spośród dziesiątek książek, które docenili mężczyźni. Dokument znalazł się obok sensacji inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami oraz nierzeczywistej, aczkolwiek szokującej historii. Chcący poznać więcej tytułów, powinni zajrzeć na dział książki dla mężczyzn

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl