Opinie o książce: "Zranieni w dzieciństwie. Jak rozpoznać i uleczyć matczyną lub ojcowską ranę"

Okładka
Zostań swoim własnym, najlepszym na świecie rodzicem O trudnej relacji, jaka łączy nas dorosłych z nami dziećmi i z naszymi matkami, napisano mnóstwo książek. Wiele z nich jednak ignoruje rolę, jaką w naszym życiu odegrał ojciec. Sylwia Kocoń podchodzi do tematu kompleksowo. Przyglądając się relacjom w rodzinach naszego dzieciństwa, trójkątowi ja - matka - ojciec, zwraca uwagę na to, jakie rany wówczas w nas powstały. Nie tylko rany matczyne, ale także ojcowskie. Autorka wyjaśnia, jak powstają w nas te rany, skąd się biorą i jak - niezagojone - wpływają na nasze dorosłe życie. Następnie podpowiada, jak możemy samodzielnie wypełnić...

Opinia

Awatar użytkownika
Fajne Książki Do Czytania


W książce „Zranieni w dzieciństwie. Jak rozpoznać i uleczyć matczyną lub ojcowską ranę” Sylwia Kocoń podchodzi do tematu kompleksowo, przyglądając się relacji w rodzinach naszego dzieciństwa, szczególnie trójkątowi ja - matka - ojciec, zwracając uwagę na rany, które wtedy w nas powstały. Nie ogranicza się tylko do ran matczynych, ale także skupia się na ranach ojcowskich. Co ciekawe, rana matczyna lub ojcowska może powstać nie tylko na skutek niezdrowych relacji z rodzicami, ale również w przypadku szczególnego zachowania matki lub ojca.

„(…) przyjrzymy się różnym sposobom formowania się mechanizmów obronnych córki na skutek bolesnej relacji z mamą i tatą. Kiedy piszę o bolesnej relacji, mam na myśli zarówno ewidentnie niezdrowe — czy wręcz patologiczne — scenariusze, w których dziecko jest ranione (świadomie lub nieświadomie) przez rodzica, jak i sytuacje, w których doświadcza bolesnych emocji odrzucenia i braku w wyniku niemożliwości logicznej interpretacji zdarzeń i zrozumienia tego, co się dzieje”.


(...)

W książce wyjaśnione jest, skąd pochodzą te rany, jak powstają i w jaki sposób oddziałują na nasze życie, pozostając niezagojonymi. Autorka podpowiada również, jak samodzielnie wypełnić pustą przestrzeń, którą rany te zbudowały.

Choć to trudne, musisz nawiązać kontakt ze swoim bólem, łącząc się ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Słuchaj siebie i podążaj za intuicją tak daleko, jak tego  potrzebujesz w procesie uzdrawiania. Pracując nad pogodzeniem się i przetwarzaniem swoich bolesnych doświadczeń z dzieciństwa, możesz uleczyć swój ból, czerpać siłę z tego, przez co przeszedłeś, i powstrzymać przekazywanie rany matki lub ojca następnemu pokoleniu.


 „Kiedy umiejętnie i konsekwentnie wychodzimy poza destrukcyjne, dziecięce uwarunkowania i wzorce zachowań, nasze życie się zmienia” – pisze Sylwia Kocoń. Nie ma nic cenniejszego niż życie. Dlatego, zamiast działać według wyuczonych, wgranych schematów, lękowych mechanizmów, dziecięcych ran, zacznijmy czuć siebie, słuchać siebie i żyć pełnią życia.


Książka przeznaczona jest dla kobiet, ale niejeden mężczyzna znajdzie w niej ukojenie na swoje rany powstałe w dzieciństwie. Autorka radzi, aby nie przeskakiwać między rozdziałami, ale poruszać się po książce w porządku, w jakim została napisana. I jeszcze jedna ważna rada autorki – „Niezależnie od tego co wybierasz, pamiętaj, ze prawdziwe zdrowienie wydarza się wtedy, gdy przechodzimy od teorii do praktyki, gdy to co sobie uświadomiliśmy, staje się częścią naszego życia, gdy wdrażamy to w swoją codzienność”. 


Rozpoznaj i ulecz swoją matczyną lub ojcowską ranę. Ta książka pomoże ci przejść przez ten proces. Możesz kroczyć drogą ku porzuceniu negatywnych mechanizmów radzenia sobie, zwiększeniu poczucia własnej wartości i uwalniając swoje ambicje, marzenia i pasje.


http://fajne-ksiazki.pl/zranieni-w-dziecinstwie-sylwia-kocon-recenzja/

19 czerwiec 2023 22:05

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl