Opinie o książce: "O poronieniu, żałobie i ukojeniu"

Okładka
Na krawędzi istnienia Chociaż niemal jedna na cztery ciąże kończy się niepowodzeniem, poronienie pozostaje rzadko omawianym, niedostatecznie zbadanym i w dużej mierze niezrozumianym obszarem zdrowia kobiet. Ta książka – pierwszy wyczerpujący portret psychologicznych, emocjonalnych, zdrowotnych i kulturowych aspektów poronienia – ma na celu przełamanie ciszy. Ze szczerością, ciepłem i empatią psychoterapeutka Julia Bueno opisuje własne bolesne przeżycia, łącząc je z historiami innych kobiet i badaniami naukowymi. Przygląda się wpływowi poronienia na stan psychiczny kobiety i jej otoczenia. Radzi, jak możemy lepiej reagować na wiadomość...

Opinia

Awatar użytkownika
Jowita (Wivel) Szpilka

Każdy rozdział analizuje niektóre bardziej szczegółowe aspekty tych różnych doświadczeń – takie jak rozwój silnego matczynego przywiązania do niedawno poczętego dziecka; druzgocząca żałoba związana z wczesnym poronieniem i trudne decyzje dotyczące pochówku oraz rytuałów pogrzebowych i pomników upamiętniających te straty. Każdy rozdział omawia konkretne aspekty utraty ciąży, w tym wczesne i późne poronienie, nawracające poronienia oraz wpływ poronień na partnerów, oraz pozostałych członków rodziny.


Przecinające się w książce odrębne doświadczenia to uniwersalne tematy i idee, które zachęcają do refleksji nad niektórymi podstawowymi założeniami i oczekiwaniami, które kształtują doświadczenie poronienia. Julia Bueno opiera się na własnych doświadczeniach, historiach z jej gabinetu i interakcjach z ekspertami, aby zbadać poronienie w szerszym kontekście kulturowym, medycznym i historycznym – zachęcając nas do myślenia więcej i inaczej, o utracie ciąży.


Ci, którzy przeżyli poronienie, z pewnością uznają tę książkę za znakomite źródło opisujące emocjonalny krajobraz po utracie ciąży lub jako przewodnik, który pozwoli lepiej zrozumieć, przez co kobieta (rodzina) może przechodzić. Jest to również niesamowite źródło, pełne konkretnych, dobrze zbadanych informacji na temat wszystkich aspektów poronienia, w tym szczegółów na temat organizacji charytatywnych, projektów i nowej polityki medycznej. Jednym z przykładów są specjalistyczne usługi „pamięci” dla dzieci, które zostały poronione na dowolnym etapie ciąży. 


Bueno artykułuje o ruchach i zmianach dotyczącej poronień zachodzących w Wielkiej Brytanii oraz o zabezpieczeniach, które są tworzone dla matek i rodzin, które przeżyły tę stratę. Pisze z niesamowitą wrażliwością i współczuciem,  wypełniając bardzo potrzebną pustkę w dyskusji na ten temat, otwierając drzwi do bardziej szczerych rozmów. Pisze o tym jak ważna jest współczująca komunikacja, odpowiednie użycie języka, przekazywanie trudnych wiadomości, decyzje dotyczące sekcji zwłok, emocjonalna opieka pośmiertna i tym podobne. Bueno zachęca nas, abyśmy nie uciekali od tematu poronień, zamiatając go pod dywan jak brudną tajemnicę, ale zamiast tego byśmy zadawali pytania i, co ważniejsze, uznali: istnienie dziecka i ból rodzica. Miejmy nadzieję, że pozwoli to  zaspokoić nie tylko fizyczne potrzeby matki, ale także te emocjonalne.


Całą recenzja na stronie - http://autorzy365.pl/o-poronieniu-trzeba-rozmawiac_a7246

20 grudzień 2022 18:36

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl