Ferie

| Dodano: 2 listopad 2022 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Czy wyjazd na ferie do innej miejscowości może całkowicie odmienić czyjeś życie?

Dzieci dobrze wiedzą, że tak. Dorośli mogą się o tym na powrót przekonać podczas lektury tej książki. Znamy historie o tym, jak mały człowiek zjawia się i stawia na głowie świat dojrzałej osoby, przywracając w nim miejsce na zabawę, marzenia, nadzieję. Ta historia jest inna. Tutaj to starszy pan, dzieląc z wnukiem radości i bóle, wzbogaca jego spojrzenie na życie o nowe, pozornie zapomniane perspektywy. Ferie opowiadają o dochodzeniu do wzajemnego zrozumienia i szacunku. O odróżnianiu tego, co zbliża nas do siebie i jest naprawdę ważne, od tego, co jest tylko złudzeniem lub przemijającą modą.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/ferie-anna-woloszyn-figiel-p-1672224.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Ferie"

Opinia

Awatar użytkownika

W książce poznajemy starszego pana, który prowadzi sklep z zabawkami i jest miłośnikiem górskich wędrówek. Uwielbia prostotę i uważa, że dobre życie to bliskość rodziny i spełnianie swoich marzeń. Z jego poglądami nie zgadza się rodzina syna. Mężczyzna nie utrzymuje z nimi dobrych relacji. Jednak gdy zbliżają się ferie zostaje poproszony o zaopiekowanie się swoim nastoletnim wnukiem. Choć bohater obawia się tego czasu, to czuje się niezręcznie z myślą o tym, że mógłby odmówić.

Wnukiem naszego bohatera jest Jarek. Codzienność nastolatka to pizza, tablet i spotkania ze znajomymi. Nie wyobraża sobie, że mógłby mieć inne życie, dlatego też ferie u dziadka mu nie odpowiadają. Wie jednak, że nie da rady przeciwstawić się rodzicom, więc pomimo swojej niechęci zgadza się na wyjazd. Przyjeżdża do maleńkiej miejscowości, w której nie ma nawet galerii handlowych i nie ma pojęcia, czym mógłby się zająć na co dzień.

Konflikt pokoleń

Już na pierwszy rzut oka widać, że dziadek i wnuk nie mają wspólnych tematów i czują się niekomfortowo w swoim towarzystwie. Jednocześnie starają się znaleźć wspólny język. Pewnego dnia wydarzenia na lodowisku komplikują pobyt wnuka… To sprawia, że mężczyźni zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu. Niestety to, co dla dziadka jest intrygujące wnuka po prostu nudzi. Jednocześnie codzienne wybory chłopca oraz jego poglądy niepokoją starszego pana.

Anna Wołoszyn-Figiel poruszyła w swojej książce kilka ważnych tematów. Jednym z nich jest konflikt pokoleń, który jest czymś naturalnym. Autorka starała się pokazać, że pomimo różnic najbliżsi zawsze mogą się dogadać. Skupiła się także na podziale ludzi na biednych i bogatych. Rodzice Jarka gardzą biedakami i tego nie ukrywają. Chłopak przejmuje ich poglądy, dopóki nie poznaje dzieci z mniej zamożnych rodzin. Dzięki dziadkowi zaczyna rozumieć coraz więcej i doceniać prostotę.

„Ferie” to pozornie zwyczajna książka, która w rzeczywistości wzrusza i pokazuje, co tak naprawdę liczy się w życiu. Opowieść o chłopcu i starszym panu przedstawia uniwersalne prawdy. Dzięki temu to lektura, która zachwyci nastolatków, jak i dorosłych. Serdecznie polecam!

 


https://www.nawysokimobcasie.pl/2023/03/konflikt-pokolen-recenzja-ksiazki-ferie.html

15 marzec 2023 16:48

Opinia

Niesamowita historia

Awatar użytkownika

Historia kręci się wokół Jana, szanowanego pisarza, który zmaga się z blokadą pisarską i jego nieoczekiwanym spotkaniem ze starym przyjacielem, który inspiruje go do napisania nowej książki. W opowieści występuje również Starzec, starszy mężczyzna, który prowadzi sklep z zabawkami i jest znawcą gór, oraz jego nastoletni wnuk Jarek, przyzwyczajony do wygodnego życia, które kręci się wokół pizzy i tabletu, ale ferie zimowe zmuszony jest spędzić z dziadkiem w małym miasteczku z dala od centrów handlowych.

Należałoby tutaj pochwalić autorkę za zmierzenie się z problemem luki pokoleniowej w sposób naturalny i nienachalny, ukazując przeciwstawne poglądy Starca i Jarka na różne tematy, takie jak jedzenie, rozrywka i wartości. Kolejne uznanie dla autorki za podjęcie innych tematów, takich jak rodzicielstwo, agresja i praca socjalna, w angażujący i wnikliwy sposób.

Barwne zimowe opisy tworzą wyjątkową i wciągającą atmosferę, a także ciekawy rozwój postaci zarówno Starca, jak i Jarka, gdy uczą się doceniać wzajemne perspektywy i łączyć wspólne doświadczenia.

Gorąco polecam „Ferie” gdyż jest to wciągającą i dającą do myślenia powieść, którą powinien przeczytać każdy.

14 marzec 2023 20:49

Nowa opinia

Recenzje dla: "Ferie"

Perełka każdego księgozbioru

Ta książka rzuca urok dobra. „Ferie” pani Anny Wołoszyn-Figiel czyta się z wypiekami na twarzy. To mądra powieść, w której jest i gniew dziecka i bunt i niezgoda na decyzje dorosłych. Jest kłopot komunikacji między dorosłymi. Jest i tęsknota i łzy i ból. Tu jest wszystko. Tu jest człowiek wraz ze swoimi słabościami, które są i które często dają o sobie znać, ale których nie należy się wstydzić. lecz jest tu jeszcze coś, co zobaczysz w tle. Rodzina, miłość i zrozumienie. Jest akceptacja i wiara w...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl