Opinie o książce: "Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne"

Okładka
„Więcej się uśmiechaj!” „Przesadzasz, inni mają gorzej!” „Idź pobiegać!” „Nie bądź taki(-a) delikatny(-a)!” „Co cię nie zabije, to cię wzmocni” Często bagatelizujemy niepokojące sygnały ze strony naszej psychiki, a rady, które dostajemy, sprawiają, że czujemy się jeszcze gorzej. Czekamy, aż „zły humor” sam minie, lub maskujemy go toksyczną pozytywnością. Kiedy brakuje nam motywacji do działania, winę zrzucamy na kiepską pogodę. Wstydzimy się przyznać, że potrzebujemy pomocy. Codziennie jesteśmy bombardowani mnóstwem złych informacji i negatywnych bodźców. Przez to wszystko trudno nam utrzymać odpowiednią higienę psychiczną. Może...

Opinia

Awatar użytkownika
Jowita (Wivel) Szpilka

Zdrowie psychiczne obejmuje nasze dobre samopoczucie emocjonalne, psychiczne i społeczne. Nasze zdrowie psychiczne wpływa na to, jak myślimy, czujemy, działamy i reagujemy. Nasze zdrowie psychiczne decyduje o tym, jak radzimy sobie ze stresem lub konfliktem.


Im więcej mówimy o zdrowiu psychicznym, tym lepiej jesteśmy przygotowani do zmniejszenia stygmatyzacji zdrowia psychicznego. Piętno otaczające zdrowie psychiczne często stanowi przeszkodę w leczeniu i opiece. Uniemożliwia nam proaktywne podejście do dbania o umysł, prawdopodobnie krytyczną część naszego ciała.  Samopomocownik Natalii Ziopaji, twórczyni profilu @psychologiczne_ciekawosci pomaga nam w pielęgnowaniu zdrowia psychicznego.


Okazuje się, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o każdą inną część ciała. Może to pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą przerodzić się w problemy ze zdrowiem fizycznym.


Poza informacjami na temat podstaw dotyczących zdrowia psychicznego oraz gdzie szukać pomocy specjalistycznej, kiedy zwykła samopomoc już nie wystarcza, z Samopomocownika dowiemy się również czym są emocje - umiejętności nazywania i wyrażania naszych uczuć i emocji. Kiedy jesteśmy w kontakcie ze swoimi uczuciami, jesteśmy lepiej przygotowani do dbania o nie i poświęcania im uwagi, na jaką zasługują.


Ponadto uświadomimy sobie jak pielęgnować więzi i relacje społeczne – dlaczego są tak ważne? Ludzie wokół nas i nasze miejsce w społeczeństwie odgrywają znaczącą rolę w naszym zdrowiu psychicznym. Badania pokazują, że ci, którzy są bardziej związani społecznie, generalnie są szczęśliwsi i zdrowsi.


Samoświadomość to klucz do dbania o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Oczywiście jest rzeczą oczywistą, że samoświadomość nie jest jedynym składnikiem zmiany i rozwoju. Istnieje wiele innych czynników potrzebnych nam do zmiany niektórych wyzwań i bieżących wzorców w naszym życiu, ale samoświadomość wydaje się być niezbędnym pierwszym krokiem na tej ważnej ścieżce. Ta część książki pomoże nam w budowaniu własnej wartości, ale również zrozumieniu siebie i drugiego człowieka. Tutaj otrzymamy solidną dawkę informacji o tym, jak uczyć się siebie.


Ostatnia część Samopomocnika to motywacja i zaangażowanie. Motywacja opiera się na uczuciach, podczas gdy zaangażowanie opiera się na wartościach. Zaangażowanie bez motywacji to pewna droga do wypalenia. W tym rozdziale poznamy metody, które pomogą nam w zaangażowaniu w działanie, przy okazji ucząc zaangażowania w pomaganie – dowiesz się jak wspierać siebie i innych.


Dlaczego Twoje zdrowie psychiczne jest ważne? Dlaczego więc warto dbać o swoje zdrowie psychiczne? Dbanie o zdrowie psychiczne może mieć wpływ na samopoczucie, relacje, odporność i różne inne czynniki.

 

Zdrowie psychiczne może być delikatnym tematem. Jednak im bardziej uczynimy z tego tematu część naszego codziennego dyskursu, tym łatwiej jednostkom będzie szukać pomocy. Co więcej, czyniąc z tego temat do dyskusji, każdy z nas może być bardziej wyrozumiały i wspierać dobrostan psychiczny innych ludzi. 

 

Traktuj siebie z życzliwością i szacunkiem oraz unikaj samokrytyki. Znajdź czas na swoje hobby i ulubione projekty lub poszerzaj swoje horyzonty. Warto zadbać o siebie, a ta książka będzie doskonały przewodnikiem jak się do tego zabrać.

7 grudzień 2022 18:22

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl