Podróż przedślubna

| Dodano: 10 pażdziernik 2022 | Dodana przez: Agnieszka Kusiak

Share

Okładka

Twoja ocena

Do ślubu nie doszło, ponieważ dzień wcześniej narzeczona oznajmiła Adamowi, że zmieniła zdanie. W podróż poślubną postanowił pojechać sam, bo drugi bilet sprzedał na internetowej aukcji. Jakież było jego zdziwienie, kiedy na miejscu zastał w wynajętym domku kobietę i jakby tego było mało, noszącą to samo nazwisko co on!

Okazało się, że to samo nazwisko było zupełnym przypadkiem, a pani kupiła sprzedane przez niego miejsce, tylko w biurze nikt nie wziął pod uwagę, że w jednym domu kwateruje dwoje całkiem obcych sobie ludzi.

Interwencja u przedstawicielki biura podróży nic nie dała, więc od pierwszego dnia zaczęło się niełatwe życie pod jednym dachem. Utrudnione nie tylko przez traumę porzuconego narzeczonego ale i ciężkie przejścia zdrowotne jego żony-nie-żony, która krótko przed wyjazdem z Polski przeszła operację usunięcia oponiaka, chowa więc przed światem ogoloną na łyso głowę.

Patronat nad książką objęli: Fajne książki do czytania, Sztukater, Portal dlaLejdis.pl, Oaza recenzji Mirki Dudko, AgaKusiczta

Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/podroz-przedslubna/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Podróż przedślubna"

Opinia

Awatar użytkownika
Miałam niebywały problem z tą książką. Od momentu przeczytania do tego tekstu minęło kilka tygodni, musiałam ją przemyśleć i ułożyć sobie w głowie. Na chłodno, żeby nie napisać tego, co chciałam jakiś czas temu. Dlaczego? Bo pomysł na tę opowieść jest świetny, tylko coś się stało z wykonaniem, o którym dyplomatycznie napiszę, że mnie rozczarowało.

Zacznijmy zatem od pomysłu. Oto bowiem młoda kobieta po przejściach, a dokładniej po zdiagnozowaniu choroby, jej zaleczeniu oraz rozstaniu z życiowym partnerem, który nie udźwignął ciężaru choroby, decyduje się na szybki wyjazd. Taki tam krótki urlop w ciepłych krajach. Kupuje wycieczkę, okazyjnie, a po przyjeździe okazuje się, że jest dokwaterowana do mężczyzny, który ma tak samo na nazwisko. To pewnie dlatego. Mężczyzna z kolei w ostatniej chwili, nie ze swojej winy, zrezygnował ze ślubu. I tak powoli zaczyna się ta urocza historia letniego wypoczynku w przypadkowym, ale dość miłym, towarzystwie.

Potem akcja zwiększa dynamikę, zupełnie jakby powrót do Polski zmuszał czas do nagłego przyspieszenia. I tu się lekko wkurzyłam, ale też mam radę dla autorki albo dla osób, które jej tego nie podpowiedziały: nie warto oszukiwać czytelnika. Szukałam w pamięci ale i w okolicy – schodów, prowadzących do Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Nie znalazłam. Dodatkowo nasza bohaterka zamawia taksówkę i już pół godziny później dojechała do konkretnego hotelu, podanego z nazwy, znajdującego się zresztą w centrum, dokładnie w okolicy Metra Centrum. Droga autorko: pół godziny na pokonanie tej trasy? Serio? Chyba pieszo, a pewnie zostałoby mi kilka minut na szybką kawę na wynos. Niech mi pani uwierzy, w końcu znam Warszawę.

Nie wiem, czy tak samo byli oszukiwani czytelnicy w kontekście Trójmiasta czy Elbląga, ale zdecydowanie nie polecam takiej strategii. Jeśli nam, czytelnikom, coś nie pasuje, to potem widzimy wszystkie takie drobiazgi.

Ale chyba najdziwniejsza wolta, jaką widziałam w książce, to zmiana sposobu narracji mniej więcej po 2/3 treści. O ile wcześniej byłam po prostu uczestnikiem wydarzeń, w których bohaterka brała także udział, o tyle pod koniec… musiałam zmienić sposób myślenia. Bo oto bowiem, zaanonsowana przez autorkę, przemówiła bohaterka, która do końca książki opowiada już tę historię z własnej perspektywy. Dziwne i niepotrzebne.

Spróbuję zatem zebrać te luźne myśli w jedną całość. Pomysł niezły, wykonanie trochę gorsze, ale zupełnie niezrozumiałe jest zmienianie sposobu opowiadania. Nie mogę zatem ze spokojem stwierdzić, że tak, warto tę historię przeczytać, a może wręcz przeciwnie – nie sięgać po nią pod żadnym pozorem. To w sumie ciekawa historia, chociaż do doskonałości ma daleko. Dla mnie – za daleko.https://dlalejdis.pl/artykuly/podroz-przedslubna-recenzja

7 grudzień 2022 16:09

Opinia

Awatar użytkownika

Ewa Lenarczyk pisze „ręką obserwacji”, niemalże „ręką obserwacji”. Tak się dzieje w ludzkim życiu. On spotyka ją, są rozmowy, telefony i znowu rozmowy. Jedno lgnie do drugiego, aż pewnego ranka uzmysławia sobie, że bez drugiego już nie funkcjonuje. On i ona razem, do śmierci. Razem mimo wszystko.


Podróż przedślubna” to nie lukrowana powieść pełna rajskich tekstów. To powieść pisana sercem, prawdą i szczerością. Nie ma tu słodzenia, unikania ciemnych stron życia, które samo w sobie jest trudne i zaskakujące, co podkreśla autorka. Jednak szybko podszeptuje, że ratunkiem jest spokój i dobrze przespana noc. Bo, parafrazując treść książki, kochać to szczęście. I choć człowiek boi się, to mimo wszystko chce wierzyć, że to na zawsze.


cała recenzja

http://autorzy365.pl/podroz-przedslubna-powiesc-pisana-sercem_a7176

10 pażdziernik 2022 14:18

Nowa opinia

Recenzje dla: "Podróż przedślubna"

Podróż przedślubna - powieść pisana sercem

Miłość, tak często spychana na boczne tory, pomijana z przekąsem, czasem wręcz bezczeszczona przez tych, którzy nią gardzą. A to miłość przecież buduje i przynosi pozytywne tego efekty. Mężczyzna – byt skryty – mówi o uczuciach, gdy potrzebuje. Kobieta zaś, gdy się zakocha, to z radości chce to wszystkim wykrzyczeć. Bo miłość, to coś takiego nie do ogarnięcia. Bo to, co ci się dotychczas nie podobało, teraz się podoba. Cieszy cię byle co. Budzisz się szczęśliwy. Nic nie jest równie ważne, nie jest...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl