Seryjni mordercy. Pierwsi oprawcy i ich ofiary

| Dodano: 17 wrzesień 2022 | Dodana przez: Agnieszka Kusiak

Share

Okładka

Twoja ocena

Popularny zarys historii kryminalistyki i rozwoju jej najważniejszych metod, które są tłem dla opowieści o dziesięciu wybranych przez autora seryjnych mordercach.

Jeśli sądzicie, że Kuba Rozpruwacz to najbardziej przerażająca postać mrocznego świata psychopatycznych morderców, sięgnijcie po „Seryjnych morderców” Piotra Wąchala. Przekonacie się wówczas, że byli w dziejach kryminalistyki ludzie, przy których Jack the Ripper to amator.

Nie wiadomo na przykład, ile było ofiar Karla Denke, ponieważ większość z nich została zjedzona. I to nie tylko przez swojego zabójcę. Karl miał bowiem kłopoty finansowe i sprzedawał mięso z ludzi sklepom oraz producentowi konserw. Tak w ogóle to na drogę przestępstwa pchnęła go bieda. Nie miał co jeść, więc sięgnął po „zwierzynę”, jaką najłatwiej było mu upolować.

Z kolei taki Ed Gein był nieśmiałym chłopcem, który uwielbiał czytać. Po śmierci starszego brata (być może pomógł mu rozstać się z życiem) i matki zupełnie zdziwaczał i zaczął oddawać się wykopywaniu zwłok ze świeżych grobów. Bardzo tęsknił za matką, więc zdarzało mu się ubierać w skórę zdartą z martwych kobiet. No i mordował na skalę tak dużą, że jego ofiar nigdy nie udało się zliczyć.

Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/seryjni-mordercy-pierwsi-oprawcy-i-ich-ofiary/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Seryjni mordercy. Pierwsi oprawcy i ich ofiary"

Opinia

Awatar użytkownika

Prawie każdego dnia słyszymy bądź czytamy o popełnianych przestępstwach, do których dochodzi z różnych, najczęściej tych oczywistych powodów.Należą do nich zazdrość, gniew, zemsta, chciwość.Seryjni mordercy mają opracowany w najdrobniejszych szczegółach swój własny, indywidualny sposób działania tak zwany modus operandi..Mają opracowane kilka scenariuszy zbrodni i są przygotowani na każdą ewentualność.Nic ich nie zaskoczy ani nic im nie przeszkodzi.
Książka "Seryjni mordercy.Pierwsi oprawcy i ich ofiary" to książka o tematyce true crime.Piotr Wąchal w przystępny dla każdego Czytelnika sposób opowiada o początkach kryminalistyki i dziedzinach z nią związanych.Przykładem jest daktyloskopia.
Poznajemy, jak rozwijała się ta dziedzina i jaki miała wpływ na wykrywalność morderstw.Autor zapoznaje czytelników z historią Eugene-Francois Vidocq, przestępcy a jednocześnie twórcy kryminalistyki.Vidocq opracował metodę wnikania byłego przestępcy w środowisko przestępców.Zadajemy sobie pytanie"jak to możliwe, by przestępca został twórcą i opracował taką metodę ? Dlaczego on ? Odpowiedź jest oczywista.Eugene-Francois Vidocq jako były przestępca najlepiej znał to środowisko.Była dzięki temu możliwość rozpracowywania grup przestępczych "od środka".Obecnie metodę tą stosuje z dużym powodzeniem FBI, Scotland Yard.Dowiadujemy się też kogo określamy mianem "seryjny morderca" i jakie grupy i typy seryjnych morderców wyróżniamy.
Po ciekawej historii kryminalistyki autor przedstawia nam sylwetki seryjnych morderców działających w XIX wieku.Począwszy od Kuby Rozpruwacza ( Jack the Ripper ) poprzez Martina Dumollarda, Leviego Boone Helma, kanibala Karla Denke czy nekrofila Eda Geina.Czytamy o ich dzieciństwie, które miało wpływ na ich wejście na drogę przestępczą.Ich czyny budzą grozę.Zastanawiamy się, co siedzi w głowie takich ludzi, że dopuszczają się takich okrutnych czynów..
Polecam fanom kryminałów, którzy chcą zapoznać się z początkami kryminalistyki

5 listopad 2022 19:35

Opinia

Awatar użytkownika

Autor, w przystępny sposób opowiada o początkach tego, co dzisiaj stanowi filar dochodzenia w sprawie morderstw. Razem z Nim przemierzamy dziewiętnastowieczny świat, w którym ówczesna policja próbuje wyjaśnić rozmaite zbrodnie, do których dochodziło na terenie ich działania.
Równocześnie z postępami śledztw możemy poznać jak ewoluowały techniki śledcze i z jakimi problemami wtedy się zmagano. Jednak to właśnie dzięki tamtym ludziom, którzy potrafili postawić „na swoim” rewolucja przemysłowa zadziałała i w tej dziedzinie życia.
Możemy tylko gdybać ile zbrodni pozostało niewykrytych właśnie przez to, że nie było odpowiednich metod, by znaleźć i ukarać właściwą osobę.
Jest to dobra książka dla kogoś, kto chce rozpocząć swą przygodę z tym tematem, ale kto wie? Może i znawcy znajdą tu coś dla siebie…?

https://www.instagram.com/p/CkLliowI-O7/

27 pażdziernik 2022 14:49

Nowa opinia

Recenzje dla: "Seryjni mordercy. Pierwsi oprawcy i ich ofiary"

Seryjni mordercy - perfekcyjni mistrzowie swojego fachu

Takie przypadki były i lata temu, co wskazuje na złożoność ludzkiej psychiki, która szuka podniety, zaspokojenia i spełnienia. Te myśli naszły mnie po lekturze „Seryjnych morderców”, pana Piotra Wąchala, który sięgnął po odszczepieńców, po tytułowych seryjnych morderców. I zacznę tak, jak nigdy. Ta książka to „jazda bez trzymanki”. Wszystko zaczyna się gładko i umiarkowanie, wręcz przystępnie dla każdego. Autor zapoznaje czytelnika z krótką historią zwalczania przestępczości. Oto Eugene-Francois...

Seryjni mordercy. Pierwsi oprawcy i ich ofiary

Swojej pierwszej kradzieży Eugène-François Vidocq dokonał w wieku trzynastu lat, a zdobyte ze sprzedaży ukradzionych rodzicom srebrnych sztućców pieniądze przepuścił w jeden dzień. Potem było już tylko gorzej, o czym dowiedzieć się można z książki Piotra Wąchala „Seryjni mordercy”. Zarysowana w niej historia kryminalistyki i prezentacja rozwoju co ciekawszych metod śledczych jak daktyloskopia, antropometria i profilowanie psychologiczne przestępców to tylko tło dla opisu sylwetek najbardziej ponurych...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl