Placówka

| Dodano: 26 lipiec 2022 | Dodana przez: Agnieszka Kusiak

Share

Okładka

Twoja ocena

Placówka to powieść powstała jako podsumowanie prowadzonych przez Bolesława Prusa obserwacji życia ludzi na wsi. Ukazuje on bohaterów z kilku warstw społecznych: przedstawicieli ziemiaństwa, duchowieństwa i chłopów. Przedstawia też Żydów i Niemców.

Powieść opisuje chłopów zaraz po uwłaszczeniu, zacofanych, biernych, nieodnajdujących się w nowej rzeczywistości. Wieś nie jest zjednoczoną wspólnotą, każdy człowiek przedkłada własne dobro ponad dobro wspólne. Mimo tego każdy chłop kocha swoją ziemię i chce na niej pracować, uznając ją za główne źródło utrzymania.

Źródło: https://www.greg.pl/lektury/8,353_Placowka.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Placówka"

Nowa opinia

Recenzje dla: "Placówka"

Placówka - recenzja książki

Sięgnęłam po PLACÓWKĘ z jakiegoś dziwnego powodu - akurat biblioteka zakupiła nowy egzemplarz, a że najbliższe mi osoby bardzo dobrze się o tej powieści wypowiadały, postanowiłam ODRUCHOWO spróbować tego... tego Pruskiego świata. I okazało się, że całkiem przepadłam pochłonięta światem chłopskim, ich bólem, zapachem ziemi i tymi codziennymi troskami o siebie i rodzinę, jakie ich trapiły. Bo oto wchodzę do chatu Ślimaków, odleglej od innych domostw, gdzie bieda maluje się na twarzach ludzi. On ciągle...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl