WYBRAKOWANI, BEZWARTOŚCIOWI, WADLIWI Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT

| Dodano: 10 maj 2022 | Dodana przez: Monika Urban

Share

Okładka

Twoja ocena

Czy zdarza ci się myśleć, że jesteś człowiekiem w pewien sposób wybrakowanym i bezwartościowym? Czy wykazujesz przesadną wrażliwość na wszelkie formy krytyki, a zarazem czujesz skrępowanie, słysząc komplement lub pochwałę? Czy masz wrażenie, że większość ludzi radzi sobie z życiem lepiej niż ty?

Poczucie, że jest się gorszym od innych i niedopasowanym, często ma źródło w negatywnych doświadczeniach z dzieciństwa. Jeśli zdarzyło ci się dorastać w bardzo krytycznym, obwiniającym czy karzącym otoczeniu, to być może uważasz, że nie zasługujesz na miłość, a także odczuwasz silny wstyd z powodu rzekomych własnych wad. Deprecjonujesz siebie i pozwalasz innym, by czynili to samo. Masz przeświadczenie, że przeszkodą w budowaniu satysfakcjonujących relacji, znalezieniu szczęścia i osiągnięciu sukcesu w życiu jest jakaś twoja wewnętrzna skaza. Ciągle się obawiasz, że ludzie ją odkryją i uznają cię za osobę niekompetentną oraz niewartą szacunku. W efekcie często odczuwasz wstyd z powodu tego, kim jesteś. Bez względu na twoje sukcesy, troskę ze strony przyjaciół, pomyślny rozwój zawodowy czy miłość rodziny poczucie wadliwości ciągle w tobie istnieje i wydaje się odporne na wszelkie pozytywne doświadczenia życiowe, jakie stają się twoim udziałem. Jak się uwolnić od podtrzymujących je szkodliwych przekonań?

Autorzy – odwołując się do zasad terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania – proponują sprawdzone metody leczenia ran z dzieciństwa, przeformułowania własnej historii i zwrócenia się ku własnym wartościom i celom. Pomogą ci odkryć, co ma dla ciebie największe znaczenie, i to będzie cię motywować do zmiany. Nauczysz się uwalniać z pułapek myślowych, które sprawiają, że przytłacza cię przygnębienie, poczucie beznadziei i zablokowania. Poznasz sposoby rozwijania elastyczności psychologicznej oraz uwalniania się od ograniczających cię przekonań i niezdrowych stylów radzenia sobie. Spojrzysz na siebie z życzliwością i współczuciem, co stanowi doskonałe antidotum na nadmierny samokrytycyzm.

Jeżeli ktoś żywi przekonanie, że jest w pewien sposób wadliwy, to może zacząć odczuwać strach przed bliskością z ludźmi, skutkujący osamotnieniem, przygnębieniem, poczuciem wstydu. Jeśli takie doświadczenia są twoim udziałem, to wiedz, że nie jesteś wyjątkiem! Ta książka pomoże określić, co przeszkadza ci uwierzyć, że jesteś człowiekiem wartym miłości i akceptacji, na które zasługujesz.

dr Michelle Skeen
współautorka książki Relacje na huśtawce


Myśli związane ze wstydem i poczuciem wadliwości są bardzo powszechne. Wiele osób, które ich doświadczają, ma tendencję do zamykania się, ukrywania, izolacji, odłączania się od innych i rezygnacji z życia. Któż by tego pragnął? Autorzy tej książki zapoznają czytelnika ze strategiami zaczerpniętymi z terapii akceptacji i zaangażowania, które pozwalają rozłożyć takie zachowania na czynniki pierwsze, uwolnić się od wspomnianych myśli i wieść satysfakcjonujące życie. Poradnik jest napisany prostym językiem, zawiera mnóstwo przykładów i opisy konkretnych umiejętności do wykorzystania w praktyce. Polecam!

dr Patricia E. Zurita Ona
autorka książek The ACT workbook for teens with OCD i Living beyond OCD using acceptance and commitment therapy, członkini Association for Contextual Behavioral Science

Terapia akceptacji i zaangażowania oraz terapia schematu to dwie jasne gwiazdy pośród mnogości nurtów terapeutycznych. Pierwsza z nich uczy, jak żyć w pełni tu i teraz, kierując się własnymi wartościami. Druga – jak rozpoznać blizny po bolesnej przeszłości i uwolnić się od ich wpływu. W połączeniu dają niezwykle skuteczny sposób pracy z głęboko zakorzenionym przekonaniem o własnej wadliwości, które może zatruć każdą sferę życia i nierzadko prowadzi do depresji. Na taką książkę czekałem!

Przemysław Mućko
autor bloga Psychowiedza, współzałożyciel Centrum Terapii Schematu „Integral”Jako ludzie dążymy stale do kontrolowania zarówno świata zewnętrznego, jak i intymnej przestrzeni swoich doznań wewnętrznych. Bardzo trudno nam zaakceptować to, że najmniej przyjemne, najbardziej uporczywe, najszybciej w nas wyzwalane emocje nie są problemem, który wymaga rozwiązania. Wcale nie musimy się pozbywać takich emocji. Są one pochodzącymi z naszej przeszłości komunikatami o tym, co jeszcze jest w nas psychologicznie do uleczenia i zagojenia. Autorzy tego poradnika w przepiękny sposób pokazują, jak przebyć drogę od odwracania się od swojego wstydu i smutku do życia, w którym te emocje pomagają lepiej zrozumieć siebie i egzystencjalnie rozkwitnąć. Polecam go wszystkim, których depresja i poczucie, że są w jakiś sposób wybrakowani, zablokowało na długie miesiące lub lata. Ta książka pozwoli wam się odblokować i już nigdy więcej nie utknąć.


Sabina Sadecka
terapeutka i nauczycielka terapii traumy, Sabinasadecka.pl

Źródło: https://www.gwp.pl/wybrakowani-bezwartosciowi-wadliwi.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "WYBRAKOWANI, BEZWARTOŚCIOWI, WADLIWI Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT"

Opinia

Pokonaj swoje autodestrukcyjne przekonania

Awatar użytkownika


Podręcznik ACT „Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi” napisany przez psychologów Matthew W. McKaya, Michaela Jasona Greenberga i Patricka J. Fanninga, ma pomóc zmienić autodestrukcyjne przekonania właśnie dzięki technikom terapii schematów oraz ATC. Opiera się na terapii akceptacji i zaangażowania i koncentruje się na rozwiązaniu schematu wadliwości w depresji.


Książka zaczyna się i kończy serią kilku kwestionariuszy samooceny, które pozwolą zobaczyć, jakie postępy czytelnik poczynił podczas pracy nad książką. Podręcznik zawiera sporo kart pracy, które pomogą w pracy nad akceptacją siebie. Książka pozwoli rozpoznać własne wartości (co tak naprawdę jest dla nas ważne), aby poczucie bycia odmiennym, wadliwym przestało dyktować co robić w życiu. Jedną ze strategii proponowanych przez autorów jest „twórcza beznadziejność”, co oznacza uznanie, że to, co robisz, nie działa, więc czas wymyślić coś nowego.

Jest rozdział poświęcony uważności, który wiąże się z obronnymi zachowaniami radzenia sobie, w tym praca nad identyfikacją momentów, w których decydujesz się na użycie defensywnego zachowania radzenia sobie. Jest też rozdział poświęcony wartościom, a defensywne zachowania radzenia sobie są sformułowane jako odrywające cię od twoich wartości. Inne poruszane tematy obejmują defuzję poznawczą, unikanie, współczucie i planowanie nawrotów. Niesamowita książka, która pomoże zmienić autodestrukcyjne myśli.Jeśli jesteś gotowy, aby uzdrowić i zafundować sobie opiekę i współczucie, na które zasługujesz, ta książka pokaże ci, jak to zrobić. To użyteczny, wyczerpujący, dobrze napisany i fachowo sformatowany podręcznik dla praktykującego lub osoby poszukującej progresywnego uzdrowienia. Arkusze ćwiczeń są pomocnymi i konstruktywnymi narzędziami, które pomogą ci rozpoznać schemat, który prowadzi do twojego cierpienia.


Jeśli jesteś gotowy zaakceptować negatywne bodźce i świadomie łagodzisz swoją reakcję na nie lub jeśli pracujesz z klientami, którzy potrzebują ułatwienia tego procesu, gorąco polecam tę książkę. Czytanie jej jest jak poddanie swojego życia emocjonalnego mikroskopijnej analizie. W tym procesie doświadczasz rzeczy, których o sobie nie wiedziałeś, o swojej rodzinie, przyjaciołach i związkach, dowiesz się o rzeczach, o których nie zdawałeś sobie sprawy. A to, co zobaczysz, może pomóc w wyzdrowieniu z depresji i wstydu. Książka pomaga również dowiedzieć się, dlaczego cierpisz na depresję, a następnie dostarczy wielu skutecznych narzędzi, które można będzie wykorzystać do zmniejszenia lub wyeliminowania tego stanu.

 

całą recenzja na stronie: http://autorzy365.pl/pokonaj-swoje-autodestrukcyjne-przekonania-i-uczyn-swoje-zycie-bardziej-satysfakcjonujace_a7151

29 sierpień 2022 15:21

Nowa opinia

Recenzje dla: "WYBRAKOWANI, BEZWARTOŚCIOWI, WADLIWI Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT"

Pokonaj swoje autodestrukcyjne przekonania i uczyń swoje życie bardziej satysfakcjonujące!

Cierpienie, smutek i negatywne emocje to nieuniknione doświadczenia życiowe. Próba kontrolowania ich nie służy nam ani nie pozwala się rozwijać. Nasz potencjał do lepszego samopoczucia zostaje ograniczony, gdy walczymy z naszymi wewnętrznymi procesami lub czujemy się winni. Co więcej, tłumienie naszych emocji, myśli lub traum może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i prowadzić do jeszcze większych problemów. Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT) zachęca ludzi do przyjęcia swoich myśli i uczuć...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl