Koszenie marzeń

| Dodano: 22 marzec 2022 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Wojciech Łęcki to polski poeta, krytyk literacki i dziennikarz, który może się pochwalić bogatym oraz zróżnicowanym dorobkiem literackim. Autor ma na swoim koncie liczne publikacje, zarówno satyry, dramaty jak i tomiki wierszy. W zbiorze „Koszenie marzeń” zostały zebrane utwory z różnych okresów jego życia, przez co czytelnik ma szansę zaobserwować ciekawe różnice – zarówno w przekazie, jak i kształcie formalnym wierszy. Nie można ich jednak rozpatrywać bez kontekstu, dlatego warto dodać, że autor w czasach młodości, tj. na początku lat osiemdziesiątych był zaangażowany w działalność Solidarności i jawnie wyrażał swój bunt wobec otaczającej go rzeczywistości. Aby oddać ówczesne nastroje nie wahał się stosować śmiałych środków wyrazu, na co składały się m.in. metafory katastroficzne. W wierszu „Miasto jedno z wielu” poeta napisał:

w tym mieście nawet księżyc
wstydzi się zakochanych
gdy jaśmin kwitnie naftą
a ryby słowami szejków
nie do powtórzenia

Świat jawi się jako pogrążony w koszmarze, gdzie nawet natura zdaje się nie sprzyjać pozytywnym emocjom i miłosnym uniesieniom. W późniejszych wierszach widać kontynuację tego sprzeciwu, jednak ujętą w inny sposób. Bunt przekształca się w tragizm istnienia a związane jest z nim poczucie smutku i bezsilności. Interesujące jest również ułożenie utworów w tomiku „Koszenie marzeń” – wydaje się, że autor celowo nie ułożył ich w porządku chronologicznym, przez co uwidocznił uniwersalność przeżyć mimo zmieniającej się rzeczywistości. Wszystkie te wiersze łączy bowiem zainteresowanie miastem, jednostkowymi i ogólnymi historiami ludzi wpisanymi w kontekst dziejowy oraz osobiste wyznania. To lektura dla tych, którzy należą do pokolenia autora, ale też dla tych młodszych, którzy mogą czerpać z jego dojrzałości i uwielbiają obcować z pięknem poetyckiego słowa.

PATRON MEDIALNY - MOJA PRZESTRZEŃ KULTURY

Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/koszenie-marzen/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Koszenie marzeń"

Opinia

Awatar użytkownika


Tom wierszy ” Koszenie marzeń ” Wojciecha Łęckiego jest zbiorem zawierającym utwory z różnych okresów życia i twórczości autora. Najwcześniejsze teksty powstały na początku lat osiemdziesiątych, najnowsze w obecnym czasie, jest więc rzeczą oczywistą, że widoczne są różnice formalne, a nawet różnice w poetyckim temperamencie – w sposobie wyrażania nastawień emocjonalnych. Wiersze z czasów młodości cechuje śmiałość obrazowania i ewokowania onirycznymi nastrojami, połączona z odwagą wyrażania postawy buntu, w tym również politycznego. Można w tym dostrzec beatnikowską bezkompromisowość i katastrofizm.

30 marzec 2022 10:42

Opinia

Awatar użytkownika

Wojciech Łęcki jest poetą o tyle ważnym, że w centrum jego zainteresowania leży refleksja nad kondycją świata. Wart zaznaczenia jest także fakt, że to, co charakteryzuje dokonania autora, to nade wszystko intelektualne oblicze jego twórczości. Widzimy to np. w takim oto fragmencie: “Nie zabrałem się pospiesznym do Emaus,/ moja ciuchcia zmierza w tym samym kierunku./ Wsłuchuję się w tę niemiarowość/ nękającego przypływu świadomości”. - JAROSŁAW HEBEL


recenzja pochodzi z “Moja Przestrzeń Kultury” (MPK). Nieregularnik Artystyczno-Literacki.

https://mojaprzestrzenkultury.pl/archiwa/3510

30 marzec 2022 10:37

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl