Tajemniczy świat Witka. Autyzm i sekrety przodków

| Dodano: 4 marzec 2022 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Rodzinne tajemnice potrafią naprawdę sporo namieszać… Okazuje się, że człowiek żył w nieświadomości przez lata i nagle dzieje się coś, co rzuca światło na wydarzenia głęboko skrywane w pamięci i ukrywane przed światem…

Rodzina Witka jest wyjątkowa, bo on sam jest przecież wyjątkowym chłopcem. Kiedy zdiagnozowano u niego spektrum autyzmu, ich życie nieco się zmieniło, ale dzięki temu, że dowiedzieli się, iż Witek ma swój własny świat, mogli znaleźć do niego furtkę, by razem z nim tworzyć wspólną przyszłość i lepiej go rozumieć.

Tym razem Witek zmaga się z aklimatyzacją w szkole i wdrożeniem w system nauczania. To nie lada gratka, bo dla niego szkolne korytarze są za głośne, a reguły panujące w klasie nie do końca zrozumiałe. Na szczęście z pomocą przychodzi starszy brat, rodzice i nauczycielka wspomagająca.

W międzyczasie okazuje się również, że w ich rodzinie są jakieś tajemnice… Wszystko zaczyna się od informacji, że ciocia Leokadia zamieszkała w domu opieki, a później robi się coraz ciekawiej… Podczas wizyty u cioci, dowiadują się bowiem, że kobieta od lat strzeże rodzinnej tajemnicy, którą postanowiła teraz wyjawić, ale nie tak od razu. Najpierw wysyła swoich krewnych do starego rodzinnego domu. Wybierają się więc w podróż, by zaspokoić ciekawość i spełnić wolę ciotki. W tle prowadzone są również przygotowania do przeprowadzki cioci do domu Witka, bo tak właśnie postawiają jego rodzice.

Co skrywa stary dom i jakie sekrety przez tyle lat przechowywała ciocia Leokadia?

Patronat nad książką objęli: Kulturalne rozmowy, Mirosława Dudko – Oaza recenzji, Kufer kulturalny, Czytamy Mamy, OliWolumin, Autodydaktyczna - ISM studygram - pedagogika, kultury mediów, psychologia, Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Effectis"

Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/tajemniczy-swiat-witka-autyzm-i-sekrety-przodkow/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Tajemniczy świat Witka. Autyzm i sekrety przodków"

Opinia

Awatar użytkownika

Reasumując: autorka pisząc książkę poświęconą tematyce autyzmu, nie skupia się na odbieraniu świata przez autystę, a na odbieraniu autysty przez świat. Starszy brat Maniek ma wiele do powiedzenia, od odczuć swoich i bliskich, po nastawienia obcych osób. Wszystko to zostało wpisane w ciekawą historię rodzinną, pouczającą, choć smutną. Pozostaje mi mieć nadzieję, że postrzeganie świata i ludzi będzie ewaluować. A Wam rodzicom polecam tę pozycję, bo warto poznać inny świat, nie tylko ten wygodny, tak nam dobrze znany.

https://papierowybluszcz.wordpress.com/2022/06/16/tajemniczy-swiat-witka-autyzm-i-sekrety-przodkow-daria-kacprzak/

25 sierpień 2022 12:02

Opinia

Rozpoczęcie szkoły dla dziecka z autyzmem to niezwykle trudny moment…

Awatar użytkownika

Autyzm ma wiele odcieni tak jak kolory. Czasem może przyjmować postać wysokofunkcjonującego i znacznie utrudniać rodzinie funkcjonowanie, a czasami dyskretnie „ukrywać” się za różnymi, dziwnymi zachowaniami, które ciężko nam zrozumieć. Czasami sprawia, że dziecko staje się wycofane, ciche, niezauważalne, a czasem agresywne, wrzaskliwe i głuche na prośby. Co by się jednak nie działo, dziecko z autyzmem zawsze będzie potrzebować bardzo dużego wsparcia i wiele cierpliwości ze strony swoich najbliższych. I właśnie o tym jest książka Darii Kacprzak.

Daria Kacprzak, o czym warto wspomnieć, jest pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami i to w tej książce naprawdę widać; czuć empatię autorki, która doskonale operuje znajomością realiów, w jakich przyszło żyć dzieciom autystycznym. Książka jest kolejną częścią o Witku. Pierwsza - „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm” - bardzo mi się spodobała, więc postanowiłam sięgnąć po kolejną opowieść o Witku spod pióra autorki.

Widać, że autorka postawiła sobie za cel, aby wytłumaczyć innym, z czym muszą borykać się dzieci z autyzmem oraz ich bliscy. Rodzina przedstawiona w książce podobna jest do tysiąca innych rodzin, jakie być może znamy. Mamy bowiem rodziców i dwoje dzieci. Mama – pogodna ogarniaczka wszystkiego; ojciec wspierający ją w miarę swoich możliwości (ale bez przesady) i dwóch synów – jedenastoletni Maniek z perspektywy którego poznajemy świat oraz Witek – chłopiec, u którego zdiagnozowano autyzm.

Witek zaczyna szkołę podstawową. Pójście do szkoły jest ogromnym przeżyciem dla każdego dziecka, a dla dziecka z autyzmem doświadczenie to okazuje się czymś z pogranicza traumy. Zmiana otoczenia, nowe zasady, zachowanie, zdobywanie wiedzy, funkcjonowanie w trybie lekcji są czymś abstrakcyjnym. Autorka pokazuje zaangażowanie rodziny w proces asymilacji chłopca; pokazuje jak wiele do życzenia pozostawia nasz system edukacji. Jednocześnie, gdzieś pomiędzy wierszami, Daria Kacprzak pozostawia wskazówki nauczycielom, pokazując, jak mogą poradzić sobie z takim dzieckiem. Druga część fabuły tej historii skupia się na ciotce Leokadii skrywającej pewien sekret, który postanawia wyjawić rodzinie Witka…

„Tajemniczy świat Witka. Autyzm i sekrety przodków” to książka skierowana do dzieci i dorosłych; do wszystkich, którzy chcą poznać jak wygląda świat dziecka autystycznego. Książkę czyta się naprawdę lekko i szybko. Bardzo cieszę się, że takie książki powstają, bo autyzm to temat, o którym wciąż mówi się za mało; który być może dla niektórych rodzin jest powodem do wstydu. Niepotrzebnie! Takie osoby były, są i będą i wystarczy odrobina dobrych chęci, aby ich zrozumieć i zaakceptować. I to właśnie ta książka udowadnia. Polecam!


http://dlalejdis.pl/artykuly/tajemniczy-swiat-witka-autyzm-i-sekrety-przodkow-recenzja

25 sierpień 2022 11:57

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl