ЕНДЕК

| Dodano: 2 marzec 2022 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Historia nie istnieje po to, by fantazjować o niej w dymie papierosowym, ale po to, by zapisana krwią stała się lekcją dla przyszłych pokoleń.
Wybór. Autor nieustannie stawia swoje postacie przed wyborami. A jeśli twój syn został zabity przez ludzi, którym zawdzięczasz swoje życie? Czy warto wspierać na piśmie interesy narodu, którego przedstawiciele rzekomo wzięli winę za śmierć twojej matki? A jak oceniać grabież z moralnego punktu widzenia, kiedy jest to jedyny sposób na uratowanie siebie, swoich dzieci i bliskich? I znowu, czy filozoficzna kontemplacja świata z punktu widzenia „jakoś to będzie” może służyć, jako punkt wyjścia do postępu i zmiany, i do jakiego stopnia jest ostatecznie odpowiedzialna za ludzi, od których jesteś zależny?
Czy można zakochać się w oprawcy? A osoba innej religii? Czy małżeństwo będzie szczęśliwe, jeśli nie zostanie pobłogosławione przez rodziców lub będzie potępione przez społeczeństwo? W końcu, czy związek dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet może być uważany za grzeszny, jeśli Natura ich takich stworzyła?
Na te i inne pytania czytelnik stara się odpowiedzieć wspólnie z bohaterami powieści.

Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d0%ba/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "ЕНДЕК"

Opinia

Trudne wybory nie są łatwe

Awatar użytkownika

Czytelnik po przeczytaniu książki ma stać się człowiekiem bardziej wyrozumiałym i tolerancyjnym dla bliskich. Łatwo oceniamy i potępiamy innych, a często to życie wtłacza nas w sytuacje, w których musimy się odnaleźć. Bohater książki jest szefem Kripo w okupowanym przez Niemców Złoczowie i ukrywa w domu Żyda. Co wieczór prowadzą pełne pasji rozmowy o literaturze. Gdyby jego zwierzchnicy się o tym dowiedzieli, zabiliby go. Prowadzi jednocześnie śledztwo i wie, że jeśli ujawni jego wyniki, stanie mu się coś złego. Knowania i intrygi powodują, że trafia do obozu koncentracyjnego, gdzie sam intryguje, fabrykując skazanie na śmierć morderców braci Stepana Bandery.

Przez wiele osób Endek” został oceniony jako rewelacyjna powieść. CO na ten temat ma do powiedzenia sam autor: Przemysław Lis-Markiewicz

"Szczerze mówiąc, nie wiem. Czytałem dwie recenzje i ludziom się podoba pokazanie historii, której nie znali. Ja jednak nie chciałem napisać powieści historycznej, a obyczajową. Część osób mówiła, że nie zdawała sobie sprawy, że ich bliscy i sąsiedzi mogą tak żyć, część odnalazła wśród bohaterów swoją rodzinę".

Wybory moralne nigdy nie są proste. Ci mężczyźni i te kobiety znajdują się w pewnych sytuacjach, gdyż sami tego chcą. I jeśli nie wiadomo, które z bliźniaków urodzonych przez Adelę jest Adama, a które – Jewhena, to dlatego, że wszyscy tak chcieli.

„Endek” to książka o konieczności ciągłego decydowania. Autor stawia ciągle swoich bohaterów przed ciężkimi wyborami. I oni muszą ich dokonywać. Książka godna uwagi!

11 marzec 2022 11:23

Opinia

Awatar użytkownika

Endek” to książka o konieczności ciągłego decydowania. Stawiam ciągle swoich bohaterów przed ciężkimi wyborami. I oni muszą ich dokonywać.

Poważny polski prokurator, nieco wbrew swojej woli, zostaje po wybuchu wojny niemieckim szefem policji kryminalnej, później trafia do Auschwitz, a gdy jest stamtąd uwolniony, jedzie do Elbląga, aby zdobyć majątek jako szabrownik. Jest Niemcem z pochodzenia, a Polskę pokochał, gdy już jej zabrakło. Fascynuje się Stepanem Banderą. I ma trójkę dzieci z dwiema Żydówkami, które ukrywa na Śląsku. Jego życie właśnie to ciągłe wybory, ostra jazda bez trzymanki, może dla niektórych czytelników okaże się to ciekawe. 
7 marzec 2022 10:46

Nowa opinia

Recenzje dla: "ЕНДЕК"

Lepiej mieć przyjaciół niż wrogów? Trudnych wyborów konsekwencje...

POWIEŚĆ „ENDEK” MÓWI O ŻYCIU NIEMCA, OBYWATELA II RP I O CZASIE WOJNY, O TAK ZWANYM EKSPERYMENCIE WOŁYŃSKIM” Poważny polski prokurator, nieco wbrew swojej woli, zostaje po wybuchu wojny niemieckim szefem policji kryminalnej, później trafia do Auschwitz, a gdy jest stamtąd uwolniony, jedzie do Elbląga, aby zdobyć majątek jako szabrownik. Jest Niemcem z pochodzenia, a Polskę pokochał, gdy już jej zabrakło. Fascynuje się Stepanem Banderą. I ma trójkę dzieci z dwiema Żydówkami, które ukrywa na Śląsku....

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl