PRZEMOC, KTÓREJ NIE WIDAĆ

| Dodano: 29 listopad 2021 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Poradnik z ćwiczeniami

Skoro sięgasz po tę książkę, to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że w twoim życiu dzieje się coś niedobrego. Być może nie wiesz, jak to opisać czy zdefiniować, ale czujesz, że potrzebujesz pomocy w znalezieniu rozwiązania. Poradnik pomoże ci rozpoznać i zrozumieć mechanizmy przemocy psychicznej. Przede wszystkim jednak pozwoli ci uwolnić się od niej i odzyskać kontrolę nad twoim życiem.

Przemoc psychiczna jest to systematyczne znęcanie się nad kimś w sposób niemający charakteru działań fizycznych. Obejmuje szereg zachowań, które mają na celu zranienie drugiej osoby, osłabienie jej pewności siebie, uwłaczenie jej godności i przejęcie nad nią kontroli. Ofiara przemocy psychicznej może zmagać się z lękiem, depresją oraz innymi objawami fizycznymi, mieć niską samoocenę, doświadczać dezorientacji czy trudności z koncentracją lub z podejmowaniem decyzji. Przemoc ta bywa subtelna i niewidoczna, ale niszczy człowieka od środka.
Przerwanie cyklu przemocy psychicznej jest jednak możliwe. Pierwsze kroki obejmują uświadomienie sobie, że to, czego doświadczasz, jest przemocą, zrozumienie, że to nie twoja wina, i uznanie, że za zachowanie krzywdziciela odpowiada on sam. Dzięki zamieszczonym w książce praktycznym ćwiczeniom dowiesz się, jak rozpoznać oznaki przemocy psychicznej, zrozumiesz jej mechanizmy, nauczysz się przed nią bronić i zapobiegać jej w przyszłości. Przestaniesz jej zaprzeczać, minimalizować jej rozmiary oraz obwiniać się o to, że ktoś cię rani i krzywdzi. Uwolnisz się z przemocowej relacji i staniesz na nogi – z większą siłą i samoświadomością. To pozwoli ci ruszyć naprzód, w stronę równowagi emocjonalnej i wolności osobistej.

Jak korzystać z poradnika

Poradnik zapewni ci prywatną przestrzeń zdrowienia – będziesz tylko ty i kartki książki, która umożliwi ci rozliczenie się z tym, czego doświadczasz. Ponieważ proces zdrowienia następuje stopniowo, praca z niniejszą książką również została podzielona na etapy. Na początek nauczysz się rozpoznawać symptomy przemocy psychicznej. Następnie przeanalizujesz swoje relacje i odkryjesz wzorce, które nimi rządzą. Dzięki kolejnym ćwiczeniom przyswoisz nowe, zdrowsze zachowania. Większość ćwiczeń skłania do refleksji, co oznacza, że nie należy się spieszyć. Ze względu na układ treści najlepiej wykonać je wszystkie po kolei.

To nie przemocowa relacja, a okres wychodzenia z niej stanowią najniebezpieczniejszy czas dla osoby w tę relację uwikłaną. Potrzebujemy wtedy szczególnie mocno wiary we własną sprawczości i nadziei na nasze wewnętrzne zdrowienie. Równocześnie jednak kończenie przewodowej relacji to moment, kiedy mamy tej wiary i nadziei najmniej. Książka Theresy Comito jest trochę jak dobry przyjaciel, z którym możemy porozmawiać o tym, czego potrzebujemy do pełnego zdrowienia i jakie kroki są jeszcze na drodze do naszej egzystencjalnej wolności do poczynienia. Jeśli sam/a jesteś w przemocowej relacji, proszę, przeczytaj tę książkę i pozwól jej na to, by zmieniła Twoje życie. Jeśli w takiej relacji jest ktoś Tobie bliski, proszę, przeczytaj tę książkę dla niej/dla niego i bądź gotowy! Ta osoba może Twojej wiedzy kiedyś mocno potrzebować.

Sabina Sadecka,

terapeutka traumy, nauczycielka terapii ACT, współzałożycielka opsychologii.pl i twórczyni „ACT-owej Rewolucji” .


Wykonując zamieszczone w książce ćwiczenia:
• nauczysz się rozpoznawać przemoc psychiczną i bronić przed nią;
• odkryjesz wzorce rządzące twoimi relacjami i dowiesz się, jak je uzdrowić;
• zwiększysz rezyliencję i nauczysz się radzić sobie z codziennymi wyzwaniami;
• odbudujesz poczucie własnej wartości i godności osobistej;
• uwolnisz się z przemocowej relacji i przejmiesz kontrolę nad swoim życiem.

Do taktyk przemocy psychicznej zaliczają się:
• krytyka (zniewagi, wyzwiska, infantylizacja);
• wrogość (krzyk, nieodzywanie się, agresja słowna);
• zastraszanie;
• gaslighting;
• poniżanie (wykorzystywanie posiadanych informacji w celu zawstydzenia ofiary);
• nękanie (uporczywe, powtarzające się żądania);
• izolowanie od bliskich pod przykrywką troski.

Źródło: https://www.gwp.pl/przemoc-ktorej-nie-widac.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "PRZEMOC, KTÓREJ NIE WIDAĆ"

Opinia

Awatar użytkownika

Książka w bardzo klarowny i przystępny sposób opisuje zjawisko przemocy psychicznej. Wyjaśnia mechanizmy i daje konkretne narzędzia, które pomagają odwikłać sie z przemocowej relacji. Pomaga odzyskać zdrowe poczucie własnej wartości, rozwijać poczucie sprawczosci oraz zdolności interpersonalne, które mogą przyczynić się do budowania zdrowych relacji. Warto przeczytać i zrobić ćwiczenia, choć czasem będziemy potrzebować przerwy i chwili refleksji.  Gandalf.com.pl

7 grudzień 2021 21:23

Opinia

Zniszczona głowa.

Awatar użytkownika

Nie od dziś wiadomo, że przemoc to nie tylko agresja fizyczna. To także wszystko to, co niszczy naszą psychikę, a czego źródłem są zachowania innych ludzi - dla nas samych szalenie destrukcyjne. Czasami nie jest łatwo rozpoznać, że to, co nas spotyka, to temat niniejszej książki - a więc przemoc psychiczna. Na szczęście istnieją publikacje takie jak ta, które mogą nam w rozpoznaniu tego stanu rzeczy pomóc (i docelowo uwolnić się od przyczyn, które ów stan rzeczy wywołują).

Przemoc psychiczna jest to systematyczne znęcanie się nad kimś w sposób niemający charakteru działań fizycznych. Obejmuje szereg zachowań, które mają na celu zranienie drugiej osoby, osłabienie jej pewności siebie, uwłaczenie jej godności i przejęcie nad nią kontroli. Ofiara przemocy psychicznej może zmagać się z lękiem, depresją oraz innymi objawami fizycznymi, mieć niską samoocenę, doświadczać dezorientacji czy trudności z koncentracją lub z podejmowaniem decyzji. Przemoc ta bywa subtelna i niewidoczna, ale niszczy człowieka od środka. Przerwanie cyklu przemocy psychicznej jest jednak możliwe.

Po pierwsze - książka pomoże rozpoznać i nazwać omawiany problem. Nie jest on bowiem tak oczywisty i nieraz wymaga wyraźnego wskazania palcem (a przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jak bagatelizowanie problemu, czasem obwinianie samego siebie i usprawiedliwianie takich zachowań, czasem elementy syndromu współuzależnienia... a tak, przemoc psychiczna bowiem - w pewnym przejawie patologicznym - jak każda inna patologia może być przedmiotem współuzależnienia strony, która jest jej ofiarą).

Po drugie - lektura ta pozwala (w pewnym stopniu) na przepracowanie tego, co się stało. A także tego, co się dzieje. W samym sobie. Jak wiele razy bowiem przy okazji innych recenzji wspominałem, negatywne rzeczy dotyczące nas samych wymagają pewnego przepracowania. Choćby po to, żeby zrozumieć co i dlaczego się dzieje. I co to z nami "robi". Nie inaczej jest i w przypadku przemocy psychicznej.

Po trzecie - po przeczytaniu (uważnym) książki można spróbować się zastanowić, co należy z tym wszystkim zrobić. Jak przeciwstawić się destrukcji kryjącej się w tym, co jest złem, i jak skutecznie z nią walczyć. Nie tylko ze wspomnianym obszarem agresji. Również jak walczyć... o siebie. O własną wartość, dobre samopoczucie, samoocenę, jak poprawić stan własnej psychiki, emocji, nerwów... Autorka nazywa te wszystkie rzeczy dużo bardziej fachowo niż ja w tej recenzji, ale do tego się rzecz sprowadza. Walka z przemocą psychiczną, powiedzenie jej "nie", to przede wszystkim walka o samego siebie.

Czasami w życiu warto powiedzieć głośno "nie". Ta lektura dobitnie o tym przypomina. Co ważniejsze jednak, pozwala ona zrozumieć DALCZEGO warto owo "nie" powiedzieć. Przemoc psychiczna to bowiem bezdyskusyjnie coś, na co nie może być zgody. To coś, z czym należy otwarcie walczyć. Pamiętajmy o tym.


https://cosnapolce.blogspot.com/2021/11/przemoc-ktorej-nie-widac-jak-rozpoznac.html

7 grudzień 2021 21:23

Nowa opinia

Recenzje dla: "PRZEMOC, KTÓREJ NIE WIDAĆ"

Jak przerwać cykl przemocy psychicznej?

Zarówno przemoc psychiczna, jak i przemoc emocjonalna idą w parze z przemocą fizyczną. Wiele taktyk przemocy psychicznej jest również klasyfikowanych jako przemoc emocjonalna i na odwrót. Jednak czynnikiem rozróżniającym te dwa rodzaje przemocy psychicznej jest silniejszy wpływ przemocy psychicznej na zdolności umysłowe ofiary. Podczas gdy przemoc emocjonalna wpływa na to, co ludzie czują, przemoc psychiczna wpływa na to, co ludzie myślą. Książka Theresy Comito „Przemoc, której nie widać” pomoże...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl