Opinie o książce: "Wielki Comeback"

Okładka
Informacja, która miło nas zaskoczy to fakt, że sławny Krzysztof Kasowski, K.A.S.A. powraca. Autor na łamach powieści „Wielki Comeback” opowiada o realiach polskiego przemysłu rozrywkowego. Doświadczony, często nagradzany i wciąż aktywny zawodowo Kasowski mówi o wszystkim poprzez barwną opowieść. Trzeba podkreślić, że jest to przejmująca historia o życiu muzyków, mechanizmach rządzących show-biznesem i zmianach, które wydarzyły się na przestrzeni blisko 30 lat. Wszystko zostało utrzymane w formie satyry na współczesny show-biznes przeplatane barwnymi retrospekcjami z lat 90. Wspomnień czar. Główny bohater to Patryk, czyli lider najpopularniejszego...

Opinia

Awatar użytkownika
Czarno na czarnym
(anonimowy)

Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. A jeżeli wiadomo, o kogo chodzi, to chodzi o... K.A.S.Ę. Taka właśnie myśl nachodzi mnie, gdy sięgam po „Wielki comeback”, czyli nowość wydawniczą autorstwa Krzysztofa Kasowskiego, znanego nam ze sceny i z licznych przebojów. Na potrzeby procesu książkotwórczego zamienił chwilowo mikrofon na długopis, a estradę na wygodne biurko, aby tym razem przemówić do odbiorców słowem pisanym. A gdy nad pustymi jeszcze kartkami pochyla się muzyk z talentem do opowiadania wciągających historii, ten plan musi się... powieść. W przypadku „Wielkiego comebacku” nie mamy bowiem do czynienia z autobiografią, jak można by przypuszczać, a właśnie z powieścią.


W odniesieniu do treści nie zdradzę zbyt dużo, żeby nie popsuć przyszłym czytelnikom radości wynikającej z wdrażania się w przebieg wydarzeń. Z czystym sumieniem podzielę się natomiast wnioskami, a pierwsze nasuwają się już po lekturze kilku zaledwie stron. Konwencja przypomina mi odrobinę piosenkę „Piękniejsza” wykonywaną przez autora, a traktującą o spotkaniu po latach. Z tą różnicą, że w odsłonie muzycznej umawiają się kumple ze szkolnej ławy, zaś na papierze znajomość odświeżają przyjaciele z zespołu. Zamierzony czy nie, ten zabieg przestawności wprowadza swoistą, niezwykle ciekawą klamrę łączącą dwie dziedziny sztuki, jakimi para się Krzysztof Kasowski. Sam zamysł, będący ironicznym obrazem świata muzycznego biznesu, kojarzy mi się z kolei z trylogią „Play”, „Show” i „Live” Javiera Ruescasa, choć w mniej gorzkim, a bardziej humorystycznym wydaniu. Odczyn emocjonalny nie zmienia jednak faktu, iż w obu przypadkach mamy do czynienia ze zdemaskowaniem mechanizmów sterujących niejednokrotnie eskalacją kariery młodych artystów.


Nie ukrywam, że „Wielki comeback” jest moim debiutem z dorobkiem literackim Krzysztofa Kasowskiego, gdyż zwyczajnie nie byłam dotychczas świadoma istnienia takowego. Z przyjemnością nadrobię teraz zaległości, sięgając po poprzednie dwie pozycje, „Upadek króla rapu” i „Kontrakt”, ponieważ lekkością, sprawnością i trafnością swojego pióra K.A.S.A. mnie po prostu... zakasował.


https://czarnonaczarnymcnc.blogspot.com/2021/12/recenzja-krzysztof-kasowski-i-wielki-comeback.html20 grudzień 2021 08:27

Opinia

Awatar użytkownika
Agata Jankowiak z autorzy365
(anonimowy)

Wywiad z Krzysztofem Kasowskim. K.A.S.A. powrócił z nową książką -„Wielki Comeback”, która wiele lat czekała na publikację. Znany artysta powiedział - „moja książka jest zupełnie inna niż to, co się pisze”.

W dzisiejszych czasach artyści z pewnością nie mają łatwiej. W mediach społecznościowych można szybko zaistnieć i spotkać się z przykrym hejtem. Krzysztof Kasowski - K.A.S.A. tworzy już ponad 25 lat i nie zamierza przestać. Właśnie pojawił się „Wielki Comeback”, który długo czekał na publikację. Autor powiedział „moja książka jest zupełnie inna niż to, co się pisze”. W wywiadzie twórca zdradził nieco więcej na temat tej książki.


cały wywiad na stronie: http://autorzy365.pl/moja-ksiazka-jest-zupelnie-inna-niz-to-co-sie-pisze-wywiad-z-krzysztofem-kasowskim_a6898 
Agata Jankowiak z autorzy365

22 listopad 2021 09:50

Opinia

Awatar użytkownika
Monika Urban

Czytałam „Upadek króla rapu” – książka napisana z perspektywy człowieka z tamtego czasu, nie w formie wspomnień, ale w czasie teraźniejszym, z realiami tamtego czasu. Czytelnicy na pewno zauważą, że sposób komunikacji był wtedy inny. Zresztą… Chyba wszystko było inne. Czekam na Wielki Comeback z niecierpliwością, gdyż uwielbiam książki ukazujące realia polskiego przemysłu rozrywkowego!!!

21 pażdziernik 2021 08:28

Opinia

Awatar użytkownika
Oaza Recenzji Mirosława Dudko
(anonimowy)

Bardzo klimatyczna powieść, w której mamy możliwość poczuć nie tak dawno minionych dni... Pan Krzysztof Kasowski niezwykle barwnie ukazał ówczesne realia, ale też współczesny świat artystyczny, który raczej przypomina produkcję tzw. „gwiazd", niż prawdziwych talentów. gdzie coraz mniej liczy się jakość piosenek, talent wykonawcy czy słowa, płynące ze sceny. Niestety, prawda dociera do nich dosyć szybko i brutalnie, gdyż kariera kończy się szybciej, niż się zaczęła. Media nastawione są na sensację, skandale i robienie wokół siebie szumu.
Doskonale można to zaobserwować w dzisiejszym świecie, gdzie „gwiazdami" stają się bardzo młode osoby, które są produktem same w sobie, bez szczególnych umiejętności i warunków wokalnych. Wystarczy stworzyć odpowiedni wizerunek, utwór oparty na jednostajnym rytmie i banalnym tekście, a to wszystko wrzucić w machinę medialną, by wykreować daną produkcje nazywając to hitem. Niestety, coraz mniej jest utworów zapadających w pamięć, które są efektem prawdziwego talentu.
Cała recenzja na stronie: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/10/922-wielki-comeback.html

21 pażdziernik 2021 08:24

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl