Syndrom Skorpiona

| Dodano: 6 listopad 2020 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Jakub Spyra w zbiorze opowiadań „Syndrom Skorpiona” już na wstępie zaznacza, że zawarte tu treści mogą ranić wrażliwość estetyczną i moralną czytelnika. I sądzę, że to ostrzeżenie jest jak najbardziej na miejscu. W jego opowieściach zetkniemy się zarówno z niewybrednym wulgarnym słownictwem, jak i drażliwą tematyką.
Pierwsza historia dotyczy młodej matki, która zostając sama na świecie z maleńkim dzieckiem, potrzebującym kosztownego leczenia, za jedyne wyjście uznaje rozszerzone samobójstwo w hotelowym pokoju. Jednak kiedy jest już zdecydowana na to, by wyskoczyć przez okno, do drzwi stuka pokojówka Dorota. Kobieta szybko orientuje się, jakie plany ma dziewczyna i oferuje jej pomoc, za którą nie będzie musiała płacić. Jednak koszt jest zupełnie inny, wręcz porażający… Czy młoda kobieta zdecyduje się skorzystać z oferowanej pomocy?
Poznamy tu historię Prezesa, który w swojej firmie zawsze ma trzy kochanki: byłą, obecną i przyszłą. Obecna i była już doskonale znają swoje role i wiedzą, po co zatrudniono przyszłą…
Ten człowiek również w domu okazuje się być ostatnią szują, bo potrafi pozbawić oszczędności nawet własne dzieci i najzwyczajniej w świecie je okrada, choć nie brakuje mu przecież pieniędzy, zdradza żonę i rodzinę ma za nic.
Jest on również znany w wielu burdelach, bo przez swoje skąpstwo, za każdym razem wybiera się do innego i mami dziewczynę wizją pracy w swojej firmie, „płacąc” jej za usługę lipną wizytówką.
Pewnego dnia trafia jednak kosa na kamień, i to on pada ofiarą spisku prostytutki, która wcześniej została przez niego oszukana, przez swoją pazerność wpada w pułapkę zastawioną przez dziewczynę i… Zemsta się dokonuje. Jednak jak potoczą się losy człowieka, który najbardziej ukochał pieniądze i nie ma szacunku dla nikogo prócz siebie?
Kolejne historie w pewnym sensie łączą się, a ich bohaterowie przeplatają się w następnych opowieściach. Pozostając w temacie zdrad, Jakub Spyra w kolejnym opowiadaniu prezentuje nam świat zdradzonej kobiety. O dziwo to nie niewierny mąż staje się tutaj obiektem zemsty. Mira to młoda kobieta, której świat rozsypał się po tym, jak pewna kobieta uwiodła jej męża. Straciła dziecko, wpadła w alkoholizm i zapałała żądzą zemsty. O pomoc poprosiła swoją młodszą siostrę – pięściarkę. Kobieta ze szczegółami opisuje cały mechanizm uwiedzenia jej męża, wskazuje perfidię i wyrachowanie rywalki, analizuje zachowania mężczyzn i kobiet. Opowiada swoją historię z bólem i złością. Pragnie, by ta, która zniszczyła jej życie, została oszpecona na zawsze… Dagmara zgadza się pomóc siostrze i wdraża plan, ale nie wszystko dzieje się po jej myśli…
W kolejnym opowiadaniu poznajemy starszego mężczyznę, który w liście instruuje swoją córkę, w jaki sposób przesłuchiwać podejrzanych, by ich zmiażdżyć. W bardzo szczegółowy sposób opisuje każdy kolejny krok. Na koniec żegna się z nią, przyznając, że nigdy nie kochał ani jej matki, ani jej, ani psa, tylko swoją pracę… Czy to swoisty rodzaj testamentu? Jakie plany ma major Sadurski?
Następny wątek dotyczy pobicia w klubie, kobieta w ciężkim stanie ląduje w szpitalu, a w wyjaśnienie sytuacji angażuje się prokurator Sadurska i z pietyzmem wykorzystuje wiedzę przekazaną przez ojca. Na miejscu przesłuchiwanych pojawiają się siostry Mira i Dagmara… Czego dowiedzą się kobiety podczas przesłuchania, co zmieni zupełnie ich spojrzenie na świat? Zwłaszcza Dagmary… Czy uda im się uniknąć odpowiedzialności i co zrobią dalej z własnym życiem?
Pod koniec historii Dagmara wypowiada bardzo mądre słowa: I powiem ci, jako niespecjalistka, że zło niszczy się samo. To taki syndrom Skorpiona.
To książka, która porusza bardzo drażliwe tematy, ale opisane w niej sytuacje, choć są drastyczne, to z pewnością mają gdzieś miejsce – nie są zupełnie irracjonalne i fantastyczne, może historie tu przedstawione nie powtórzą się co do joty, ale z pewnością gdzieś tam teraz siedzi samotna matka z chorym dzieckiem i z bezsilności myśli o odebraniu sobie życia i zabraniu ze sobą maleństwa – czując, że to akt miłosierdzia. W innym miejscu jakiś prezes bawi się kobietami, poniża rodzinę i świetnie się z tym czuje, jakaś skrzywdzona prostytutka planuje odwet na swoim oprawcy, a zdradzona kobieta, która straciła wszystko – zemstę… Jakiś zwyrodnialec cieszy się swoją pozycją i tym, ile żyć ludzkich złamał, wykorzystując swoją pozycję, a jego pilna uczennica lub uczeń kontynuuje jego dzieło… Tylko czy syndrom Skorpiona zadziała za każdym razem?

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/syndrom-skorpiona/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Syndrom Skorpiona"

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl