Opinie o książce: "Dorosłość osób wychowywanych w rodzinie alkoholowej Wsparcie społeczne oczekiwane i otrzymywane"

Okładka
Jak funkcjonują DDA i jak postrzegają siebie w różnych relacjach społecznych; jakie mają trudności indywidualne, w związkach intymnych, relacjach z rodzicem uzależnionym i niepijącym, jak oceniają wsparcie społeczne i jakiej pomocy wciąż oczekują. We współczesnej literaturze przedmiotu nie ma wielu odwołań do wątku związanego z funkcjonowaniem dorosłych osób wychowywanych w rodzinie alkoholowej. Autorka przedstawia podstawy teoretyczne oraz wyniki badań własnych związanych z funkcjonowaniem DDA, charakteryzuje poszczególne osoby tworzące rodzinę alkoholową oraz rodzinę taką jako całość. Przedstawia analizę postrzegania przez dorosłe...

Opinia

Awatar użytkownika
Monika Urban


Dla kogo jest ta książka? W dużej mierze może być wykorzystana w procesie kształcenia osób, pragnących w przyszłości podjąć pracę jako pedagog, pracownik socjalny, terapeuta itp. To doskonałe kompendium wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje rodzina alkoholowa. Poznajemy, jak uzależnienie wpływa na rozwój i relacje poszczególnych członków rodziny, w dużej mierze dzieci i to jak przez pryzmat doświadczeń z przeszłości radzą sobie z emocjami i jak funkcjonują w dorosłości. Możemy poznać, jak działa mechanizm nałogowej regulacji emocji, mechanizm iluzji i zaprzeczania, rozpraszania i rozdwajania Ja. Autorka prezentuje podstawy teoretyczne, czyli to, czym jest współuzależnienie, charakteryzuje modele wyjaśniające funkcjonowanie rodziny alkoholowej, jak taka rodzina radzi sobie w kryzysie i sytuacjach stresowych, jak działają instytucje i grupy samopomocowe mające za zadanie wspierać rodziny osób uzależnionych oraz funkcjonowanie psychospołeczne dorosłych dzieci alkoholików.

Reasumując, istotą publikacji są szeroko omówione wyniki badań własnych autorki związanych z funkcjonowaniem DDA, charakteryzując poszczególne osoby wchodzące w skład takiej rodziny oraz samą rodzinę stanowiącą całość. Ponadto przedstawia analizę postrzegania przez dorosłe dzieci alkoholików działania w różnych relacjach społecznych, w dużej mierze ocenę otrzymanej pomocy społecznej i obszarów, w których wciąż osoby te spodziewają się otrzymać wsparcie. Dzięki tej lekturze możemy poznać jak radzą sobie DDA oraz to, jak odbierają siebie w różnych relacjach społecznych; jakich trudności indywidualnych doświadczają, w związkach intymnych, relacjach z rodzicem uwikłanym w nałóg i abstynentem, to, jak opiniują wsparcie społeczne oraz jakiego wsparcia nadal się spodziewają.

Sama jestem DDA, wiec książka ta jest dla mnie tym bardziej wyjątkowa i pomocna. Wiele cennych informacji w niej zawartych oraz doświadczenia osób, które wzięły udział w badaniu, bardzo dużo mi uzmysłowiły i jeszcze bardziej identyfikuję się z tym, o czym wspominały i czym się dzieliły. Wiem, jak ważna jest pomoc, której wcześnie nie potrafiłam przyjmować, i jak istotna jest w procesie zdrowienia i zdrowego funkcjonowania obecnie w życiu dorosłym. Dopiero po otrzymaniu takiej pomocy mogłam poznać siebie i lepiej zrozumieć wybory, jakich dokonywałam a czego, z wiedzą z tą, którą teraz posiadam, już nie zrobię. Doskonała lektura – polecam.


cała recenzja na stronie: http://autorzy365.pl/doroslosc-osob-wychowywanych-w-rodzinie-alkoholowej_a6659


4 pażdziernik 2020 10:59

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl