Trudno rozmawia się z milczeniem

| Dodano: 4 sierpień 2020 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Kolejny tomik poetycki uznanej poetki. Tym razem uważnie przygląda się ona kondycji współczesnego świata. Wychwytuje cenne niuanse i kwestie zasługujące na podkreślenie. W natłoku codziennych spraw często umyka nam to, co najważniejsze. Czas więc na moment przystanąć, by dzięki poezji odnaleźć zagubiony sens.

Utwory zgromadzone w tomiku cechuje duża różnorodność. Dzięki temu każdy czytelnik może liczyć, że odnajdzie wiersz skłaniający do zadumy. Pośród zarysowanych motywów znalazło się piękno przyrody, największe ludzkie namiętności oraz uczucia. Emocja, której autorka poświęciła znaczącą część uwagi to miłość. Bez niej wszystko zdałoby się wyblakłe i bezwartościowe.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/trudno-rozmawia-sie-z-milczeniem/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Trudno rozmawia się z milczeniem"

Opinia

Awatar użytkownika

Tomik "Trudno rozmawia się z milczeniem" to niebanalna poetycka zaduma nad współczesnym światem kogoś, kto doskonale wie, że "jutro jutrem będzie, nie może być dzisiaj". Z utworów pani Aleksandry wyziera wrażliwość, nastrojowość oraz słodko-gorzki koloryt życia. Podmiot liryczny zachwyca się otaczającą go przyrodą, delektuje się "nieuchwytną błogością nieskończoności", czyli miłością, ma jednak także świadomość tego, że "czas zawsze pozostanie niedomówieniem",  a gdy człowiek otworzy oczy: "groźne kroczy zło". Piękno natury i szczere uczucia pomagają na szczęście radzić sobie z "lawiną", "fatum", ze "smutkiem". Ważne jest bowiem to, że "uśmiechają się tatrzańskie granie, trawa tańczy z fioletowym dzwonkiem, ze świerszczem dyskutują pszczoły". Człowiek ma jednak swoje ograniczenia: "ubezwłasnowolniona jestem sercem co nie myśli mądrze, duszą rozumną, ale pełną skarg". Mimo to może jednak starać się podążać za tym, co podpowiada mu serce i  próbować "nie rozśmieszyć Boga".

"Trudno rozmawia się z milczeniem" to zbiór ciekawych, subtelnych, obrazowych i przystępnych w odbiorze wierszy, które zachęcają do tego, by wsłuchiwać się w to, co w nas i wokół nas, by lepiej rozumieć siebie. Nieodzowna jest do tego cisza, z którą, co prawda "trudno się rozmawia", ale co odważniejszy czytelnik może podjąć się tej próby, ponieważ, jak przypomina autorka w jednym ze swoich utworów,  obecna jest w milczeniu "tajemnica światła".

cała recenzja na stronie: http://dlalejdis.pl/artykuly/trudno-rozmawia-sie-z-milczeniem-recenzja

18 luty 2021 10:31

Opinia

Awatar użytkownika

„Trudno rozmawia się z milczeniem” to poezja pełna empatii i czułości. Aleksandra J. Starostecka doskonale rozumie swój podmiot, zapewne przekazała mu wiele swoich myśli oraz uczuć. I choć „ja” liryczne dręczy smutek, poczucie nicości, zagubienie to jednak nie poddaje się tym stanom, szuka pocieszenia w pisaniu (choć to raczej poezja przychodzi do niej), w cudzie przyrody i dobrych wspomnieniach. Wszystkie wiersze to w zasadzie miniatury, ale poziom emocjonalności wykracza daleko poza ramy tej krótkiej formy.https://dajprzeczytac.blogspot.com/2020/10/trudno-rozmawia-sie-z-milczeniem.html

22 pażdziernik 2020 09:17

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl