Napisy końcowe

| Dodano: 21 lipiec 2020 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Jest rok 2040. W niewielkim domu opieki na Wyspie mieszkają dwaj mężczyźni: sparaliżowany i podłączony do respiratora Steven i jego opiekun Daniel. Są emigrantami, którzy przyjechali przed laty, aby rozpocząć „nowe życie”. Pewnego dnia odwiedza ich urzędniczka z organizacji dobroczynnej, sprawiając, że ich życie ulega nieoczekiwanej przemianie. Stają przed koniecznością zmierzenia się ze swoją przeszłością i określeniem swojego miejsca w teraźniejszości.

Autor opatrzył swoją powieść mottami, które wskazują na dwie znane książki o zbliżonej tematyce: „Śmierć Artemia Cruz” – Carlosa Fuentesa oraz „Powolnego człowieka” – Johna Maxwella Coetzee i określił ją „anty-thrillerem psychologicznym”.

Problematyka powieści ogniskuje się wobec trzech tematów: zagadnienia ludzkiej świadomości, problemu niepełnosprawności i wykorzenienia społecznego. Powieść jest literacko wyrażoną polemiką z utartymi interpretacjami powyższych zagadnień.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/napisy-koncowe_p1148 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Napisy końcowe"

Opinia

Awatar użytkownika

Dłuższy czas zastanawiałam się, jak do tej książki podejść. Napisy końcowe sugerują, że będzie o nieuchronności czegoś: filmu, płyty A może jednak życia. Klepsydra, żył i nie ma. Tutaj jest historia widziana oczyma mężczyzny na wózku. To on ma humory, potrzebuje opieki, domaga się leków. Z upływem czasu dowiadujemy się, jak on i jego opiekun trafili na wyspę, a przede wszystkim-dlaczego jednak zostali. Będzie o uzależnieniu od pomocnika, o miłości albo jej namiastkach i o tym, że czasem owe skłonne do pomocy osoby, są daleko bardziej potrzebujące niż ich chorzy. Ta książka pokazuje, że starość i nieuchronność śmierci to stany, z którymi musimy się oswoić. Dlaczego? Bo po nas także pozostaną jedynie napisy końcowe. Wyjątkowa książka o rzeczach i osobach ważnych, choć zapominanych.

22 wrzesień 2020 14:03

Opinia

Awatar użytkownika

Cała książka owiana jest pewnego rodzaju mrokiem. Czytając nie odczuwałam żadnych emocji. Co było bardzo ciekawe. Czytałam ją niczym kartkę z pamiętnika czy wspomnienia.

https://zakazczytaania.blogspot.com/2020/08/blog-post.html

24 sierpień 2020 08:20

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl