Larwy

| Dodano: 28 luty 2020 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

To współczesna powieść obyczajowa opowiada o relatywizmie etycznym, którego we współczesnym świecie mamy stanowczo za dużo. Wyraźnie zarysowany jest również temat odwagi i jej braku oraz poszukiwania miłości i potrzeby zaangażowania politycznego.

Losy Filip dowodzą, że pogodzenie uczuć z polityką jest praktycznie niewykonalne. Ten skomplikowany wewnętrznie bohater nie godzi się z rzeczywistością polityczną i społeczną, w której żyje. Jego wewnętrzny bunt i wiara w szczerości intencji innych będzie musiała zatrzeć się z brutalnym realizmem.

Filip zostanie zepchnięty na peryferie życia i kariery. Jego nadwrażliwość i niezdecydowanie nie ułatwi niczego. Gdy inni zdołają dotrzeć na szczyt, by drylować na szczytach władzy, on będzie ukrywał swoje prawdziwe JA. Potrzeba pozostawania na poboczu po części wynika z jego biseksualności.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/larwy/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Larwy"

Opinia

Awatar użytkownika

„Larwy" to opowieść o odwadze i jej braku, o bezwzględności, panującej nie tylko w czasach minionych, ale również we współczesnym świecie. Książka dodatkowo zwraca uwagę na mroczną stronę ludzkiej natury, która potrafi przystosować się do grania kolejnej, narzuconej z góry lub wewnętrznie, roli w społeczeństwie. Wszystko to zostało przez autora umieszczone w czasach minionego PRL, gdzie górował komunizm narzucając swoje racje i walczył zapamiętale z opozycja.

cała recenzja na stronie: https://www.instagram.com/p/CJ_SF5XBZYA/

15 styczeń 2021 13:40

Opinia

Awatar użytkownika

"Larwy" to idealny przykład tego, w jaki sposób można wykorzystać atuty rzadko używanej w literackim świecie, drugoosobowej narracji. Autor bowiem poprzez taki zabieg, angażuje czytelnika, a do tego wyzwala identyfikację odbiorcy z narratorem. Takie, swoiste zaproszenie do świata Filipa, odesłanie "ty", mocno intryguje i wywołuje swoiste doznanie współudziału w życiu bohatera. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wiodąca w fabule prym drugoosobowa narracja, jest przerywana tradycyjną pierwszoosobową, co staje się impulsem do jeszcze mocniejszej identyfikacji. Muszę przyznać, że to bardzo nietuzinkowa strategia narracyjna, która stanowi atut tego dzieła.

Tytułowe larwy posiadają z definicji negatywny wydźwięk, a większości z nas kojarzą się z czymś obrzydliwym. Warto jednak pamiętać, że to właśnie z larwy powstaje piękny motyl, którym się następnie zachwycamy. Jak pokazuje w swojej książce Stach Szulist, niektórzy z nas potrafią wracać do tego pierwotnego stadium, by następnie w zależności od sytuacji przeobrazić się w aktualnie potrzebną formę. Ta powieść psychologiczno-obyczajowa odsłania prawdziwą naturę człowieka, która właśnie na płaszczyźnie społeczno-politycznej pokazuje się w pełnej krasie. Dzieło Stacha Szulista nie jest łatwą książką, gdyż pozostawia otwartym pytanie o to, kto tak naprawdę na arenie życia jest wygranym, a kto przegranym? 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/2020/04/larwy-stach-szulist.html

14 kwiecień 2020 08:21

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl