Opinie o książce: "Bardziej być"

Okładka
Poruszająca poetycka opowieść autorstwa uznanej w Polsce i na świecie poetki Elizy Segiet. Mowa będzie o tym,, co w życiu najważniejsze. Podkreślone zostały sytuacje wzniosłe, mogące przynieść szczęście i ukojenie. Poetka nie pominęła jednak zdarzeń wstydliwych i bolesnych. Ludzką codzienność tworzą bowiem czasem skrajnie odmienne emocjonalnie momenty. Czytać będziemy więc o istocie Człowieczeństwa, obcych nam ludziach, ale i, o sobie samych. Lektura pozycji z całą pewnością skłoni nas do wielu cennych refleksji. Jedne z wielu wyraźnie zarysowanych wątków tej opowieści to między innymi: porzucanie osób starszych, tematy wywołujące...

Opinia

Awatar użytkownika
ZDZISŁAW ANTOLSKI
(anonimowy)

Po przeczytaniu tych wierszy czytelnik odczuwa swoiste katharsis. Stajemy się lepsi, bardziej otwarci na innych ludzi, gotowi im pomagać. Tomik “Bardziej być” jest swoistym podręcznikiem psychologicznego rozwoju. Po przeczytaniu czytelnik ma chęć wracać do niektórych tekstów i przemyśliwać je na nowo. Bardzo udany zbiór wierszy, zupełnie inny od dotychczasowych książek Elizy Segiet. Autorka ta lubi zaskakiwać czytelnika i każda jej pozycja książkowa jest inna od poprzednich, zarówno ze względu na formę, jak i treść.


więcej na stronie: https://mojaprzestrzenkultury.pl/archiwa/529

8 czerwiec 2020 10:13

Opinia

Awatar użytkownika
Recenzje Agi
(anonimowy)

Tomik Eliza Segiet "Bardziej być" tym razem wymowniej i wyraziściej przygląda się człowiekowi - przewrotności jego natury, skomplikowanym relacjom. Liryka ta dogłębnie analizuje stany emocjonalne i refleksyjne, ale też te namacalne. Obrazy wychwycone z codziennej egzystencji obrazują wnikliwość obserwacji Poetki, które mimo swej ulotności dokonują się w naszej świadomości jak pieczołowicie odkładane na później znaki, do których wraca się w trudnych momentach i gdy poszukuje się odrębności w wyjątkowości narracji tych wierszy. A podmiotem lirycznym może być każdy z nas. Polecam! <38 czerwiec 2020 08:01

Opinia

Awatar użytkownika
KsiążkoMania
(anonimowy)

Wszystkie wiersze ułożone są w bardzo zgrabny sposób. Początkowo rozbudzają w czytelniku smutek, rozżalenie, momentami nawet gniew i sprzeciw wobec pewnych kwestii poruszanych przez autorkę. Przechodzą następnie w drobną stagnację, pogodzenie się z losem oraz szukanie sensu bytu po to, aby na samym końcu go odnaleźć. Oczywiście, wiersze można czytać wyrywkowo, zależnie od nastroju, od czasu jaki można im poświęcić. Całościowo jednak stanowią one piękną kreację, która ze względu na swoją celowość choć raz jeden winna być przeczytana od początku do końca.

https://ksiazkomania17.blogspot.com/2020/05/byc-bardziej.html

2 czerwiec 2020 08:55

Opinia

Awatar użytkownika
Rwcenzje Agi
(anonimowy)

Tomik "Bardziej być" Eliza Segiet to alegoryczne wyrażenie "Bardziej żyć", którym chciałoby się określić wyjątkową lirykę tomiku. Poetka kreśli odważne i emocjonalne frazy, obrazując przy tym życie kobiety świadomej swego losu i przeżyć, jakich doświadczyła.

Wiersz "Normalność" idealnie wpisuje się w wartości współczesnej rzeczywistości, budując nutę niepewności i refleksji o sens przyszłości. Czy właśnie takich doczekaliśmy czasów? Te pytania pojawiają się bardzo często podczas wczytywania się w poszczególne wiersze, z wieloma którymi Czytelnik utożsami się z ich klimatem i przesłaniem.
Polecam i to bardzo!

20 kwiecień 2020 09:23

Opinia

Awatar użytkownika
Ewelina Grzesiuk z portalu dlalejdis.pl
(anonimowy)

„Bardziej być” to idealny tomik dla tych, którzy lubią poczytać coś skłaniającego do refleksji i zmuszającego do wszechstronnego myślenia, pochylając się nie tylko nad kwestiami związanymi z własnym „ja”, ale chociażby współzależnymi z naturą, zwierzętami, czy właśnie osobom, w których imieniu niejako przemawia Eliza Segiet. W zbiorze najnowszego wydania poetki szczególnie moją uwagę zwróciły wiersze tj. „Dal”, „Mit”, „Natura”, „Mieć mniej” oraz wspomniane wyżej „Betonowe raje”. Na samym końcu tomiku znajduje się komentarz redaktor Kingi Młynarskiej, który można przyjąć za pewnego rodzaju przewodnik, ułatwiający interpretację zbioru publikacji Segiet. Warto wspomnieć, że na tylnej okładce, tomik jest sygnowany nazwiskiem Ewy Wencel (aktorki, dr. sztuk teatralnych) i Williama S. Peters (poety i pisarza). Wcześniej wydawane wiersze naszej poetki były doceniane nie tylko w Polsce, ale także za granicą – mam nadzieję, że również „Bardziej być” zostanie szerzej zauważone.

 

cała recenzja na stronie - http://dlalejdis.pl/artykuly/bardziej_byc_recenzja


30 marzec 2020 08:44

Opinia

Awatar użytkownika
Recenzje Agi - Agnieszka Krizel
(anonimowy)

Tomik "Bardziej być" Eliza Segiet nieustannie mnie zaskakuje wysublimowaną, bliską sercu poezją, którą chciałaby się bez przerwy nosić przy i ze sobą, by mieć możliwość zaglądać do tomiku w każdym miejscu i o każdej porze. Poetka niezwykle sugestywnie intensyfikuje swoje odczucia i spostrzeżenia otaczającej rzeczywistości. Codzienność przecina trafnymi określeniami i frazami elektryzującymi nasze refleksje, pośrednio zmuszając do głębszych przemyśleń. Podmiot liryczny tych wierszy odsłania estymę, erudycję i wielopłaszczyznowe konstelacje lirycznych szlaków. Zadaje pytania, pogrąża się w swojej samotności, ale nade wszystko mówi o rzeczach ważnych, ulotnych, z przesłaniem.
Z każdą książką/tomikiem autorki mam przyjemność poznać Jej nowe oblicze wrażliwości artystycznej. Szczerze i bardzo polecam!

24 marzec 2020 08:06

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl