Opinie o książce: "Wrocławska Tancbuda"

Okładka
Wrocławska Tancbuda to książka, w której zebrano opowiadania poetyckie oraz metafizyczne i reporterskie wiersze. Akcja większości utworów rozgrywa się w tajemniczej przestrzeni Wrocławia. To piękne miasto będące historyczną stolicą całego Śląska pozostaje niezwykle bliskie autorce, której udało się za pomocą słów podkreślić jego niezwykłość. Książka składa się z trzech łączących się ze sobą części. Jest to: „Powodzianka”, „Poczekalnia W” i „Przystań nad Odrą”. Motywem przewodnim pozostaje miłość i śmierć. Poszczególne utwory są inspirowane twórczością Edwarda Stachury. „I inni co pomarli i co zginą z nami; Bracia, kamraci, kumple...

Opinia

Awatar użytkownika
Mirosława Dudko - oaza recenzji
(anonimowy)

Nie jest to łatwa lektura, ze względu na nieco chaotyczne prowadzenie poszczególnych wydarzeń.  Trudno tu wymieniać głównych bohaterów, bo jest ich kilku, w zależności po które opowiadanie sięgamy. Zaletą książki jest właśnie możliwość czytania dowolnie wybranego utworu. Są wśród nich propozycje dla miłośników prozy, poezji, krótkich form literackich, które stawiają przed czytelnikiem pytanie o sens życia i własne istnienie. Obecny jest w nich przede wszystkim wątek miłości ale też przemijania, smutku, radości, śmierci i życia pozagrobowego. Historie ocierają się o realizm, mistycyzm, a nawet bajkę, gdyż autorka stworzyła krótkie świąteczne bajki filozoficzne o Edzikach. Nigdzie nie znalazłam ich tłumaczeń czy sensu użycia i trochę byłam tym poirytowana. Obecny w ich jest duch Edwarda Stachury, Zbyszka Cybulskiego, a przede wszystkim miłość do Wrocławia, o którym pisze w lirycznych słowach i malarskich opisach, jakby mówiła o ukochanej osobie. Można to poczuć niemal w każdym tekście.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/03/573-wrocawska-tancbuda.html

1 kwiecień 2020 07:06

Opinia

Awatar użytkownika
Monika Urban

Na moją półkę z książkami trafiła całkiem ciekawa pozycja, a mianowicie zbiór wrocławskich opowiadań miłosnych i nie tylko Barbary Rejek pod ciekawym tytułem Wrocławska tancbuda. Co ciekawego można powiedzieć o książce tej niesamowitej pisarki?

Poza tym, że jest o wynik jej zmagań ostatnich dwóch lat z życiopisaniem własnym i Edwarda Stachury. Składa się na nią -Powodzianka, Poczekalnia W, Przystań nad Odrą - czyta się ją z wielkim zaciekawieniem, a najważniejsze, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
(...)
Śmiało mogę stwierdzić, że na stronach "Wrocławskiej tancbudy" czytelnicy odnajdą w sobie "całą jaskrawość", czyli poczucie, że życie jest piękne nie tylko, gdy sytuacje nasze są różowe. Szczerze polecam.


Całość na stronie:  http://autorzy365.pl/zycie-jest-piekne-nawet-gdy-sytuacje-w-zyciu-nie-sa-rozowe_a6488

5 marzec 2020 19:41

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl