Wrocławska Tancbuda

| Dodano: 29 listopad 2019 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Wrocławska Tancbuda to książka, w której zebrano opowiadania poetyckie oraz metafizyczne i reporterskie wiersze. Akcja większości utworów rozgrywa się w tajemniczej przestrzeni Wrocławia. To piękne miasto będące historyczną stolicą całego Śląska pozostaje niezwykle bliskie autorce, której udało się za pomocą słów podkreślić jego niezwykłość.

Książka składa się z trzech łączących się ze sobą części. Jest to: „Powodzianka”, „Poczekalnia W” i „Przystań nad Odrą”. Motywem przewodnim pozostaje miłość i śmierć. Poszczególne utwory są inspirowane twórczością Edwarda Stachury.

„I inni co pomarli i co zginą z nami;
Bracia, kamraci, kumple I kompanii,
Spotka tam w raju nas się kupa luda!
Hej, od tupania zadudni niebieska tancbuda!”.

W drugiej części tej skłaniającej do refleksji pozycji wspomniana zostaje również postać aktora Zbigniewa Cybulskiego, którego Edward Stachura upamiętnił w swojej powieści zatytułowanej „Siekierezada”.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/wroclawska-tancbuda/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Wrocławska Tancbuda"

Opinia

Awatar użytkownika

Nie jest to łatwa lektura, ze względu na nieco chaotyczne prowadzenie poszczególnych wydarzeń.  Trudno tu wymieniać głównych bohaterów, bo jest ich kilku, w zależności po które opowiadanie sięgamy. Zaletą książki jest właśnie możliwość czytania dowolnie wybranego utworu. Są wśród nich propozycje dla miłośników prozy, poezji, krótkich form literackich, które stawiają przed czytelnikiem pytanie o sens życia i własne istnienie. Obecny jest w nich przede wszystkim wątek miłości ale też przemijania, smutku, radości, śmierci i życia pozagrobowego. Historie ocierają się o realizm, mistycyzm, a nawet bajkę, gdyż autorka stworzyła krótkie świąteczne bajki filozoficzne o Edzikach. Nigdzie nie znalazłam ich tłumaczeń czy sensu użycia i trochę byłam tym poirytowana. Obecny w ich jest duch Edwarda Stachury, Zbyszka Cybulskiego, a przede wszystkim miłość do Wrocławia, o którym pisze w lirycznych słowach i malarskich opisach, jakby mówiła o ukochanej osobie. Można to poczuć niemal w każdym tekście.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/03/573-wrocawska-tancbuda.html

1 kwiecień 2020 07:06

Opinia

Awatar użytkownika

Na moją półkę z książkami trafiła całkiem ciekawa pozycja, a mianowicie zbiór wrocławskich opowiadań miłosnych i nie tylko Barbary Rejek pod ciekawym tytułem Wrocławska tancbuda. Co ciekawego można powiedzieć o książce tej niesamowitej pisarki?

Poza tym, że jest o wynik jej zmagań ostatnich dwóch lat z życiopisaniem własnym i Edwarda Stachury. Składa się na nią -Powodzianka, Poczekalnia W, Przystań nad Odrą - czyta się ją z wielkim zaciekawieniem, a najważniejsze, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
(...)
Śmiało mogę stwierdzić, że na stronach "Wrocławskiej tancbudy" czytelnicy odnajdą w sobie "całą jaskrawość", czyli poczucie, że życie jest piękne nie tylko, gdy sytuacje nasze są różowe. Szczerze polecam.


Całość na stronie:  http://autorzy365.pl/zycie-jest-piekne-nawet-gdy-sytuacje-w-zyciu-nie-sa-rozowe_a6488

5 marzec 2020 19:41

Nowa opinia

Recenzje dla: "Wrocławska Tancbuda"

Życie jest piękne nawet, gdy sytuacje w życiu nie są różowe

Poza tym, że jest o wynik jej zmagań ostatnich dwóch lat z życiopisaniem własnym i Edwarda Stachury. Składa się na nią - Powodzianka, Poczekalnia W, Przystań nad Odrą - czyta się ją z wielkim zaciekawieniem, a najważniejsze, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.Wspaniały zbiór opowiadań o miłości i śmierci, których akcja dzieje się w scenerii wrocławskiej. Jak wcześniej wspomniałam, została podzielona na części, pierwszą część tej małej trylogii stanowi "Powodzianka". Jest to książka niezwykła. Niestandardowość...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl