Opinie o książce: "Czas dorosłości"

Okładka
Kolejna książka z cyklu „Zza zasłony czas”. Tym razem Zdzisław Brałkowski przygotował dla czytelników zbiór opowiadań obejmujących najważniejsze wspomnienia z lat 70. i początku lat 80. XX wieku. Był to szczególny czas. Nie brakowało przemian ekonomicznych i politycznych. Gospodarką natomiast rządziły specyficzne mechanizmy. Niepewność nie mogła jednak przeszkodzić młodym ludziom w kształtowaniu swojej przyszłości. Zdzisław Brałkowski opisał najciekawsze momenty ze swojej przeszłości. Dzięki temu zrozumiemy,. z jakimi wyzwaniami w ówczesnym czasie musiał radzić sobie młody mężczyzna. Początkowe, wspólne życie z rodzicami i rodzeństwem...

Opinia

Awatar użytkownika
Marika
(anonimowy)

Książka „Czas dorosłości” jest już trzecią z cyklu „Zza zasłony czasu”. Podobnie jak poprzednie („Młodości szczęśliwa” oraz „Wileńszczyzna w miniony czas”) jest oparta na wspomnieniach autora. Oddzielną pozycją jest jego pierwsza książka „Syberia, inny świat”.
Opowiadania, które składają się na „Czas dorosłościu”, obejmują dziesięciolecie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Historie żartobliwe i śmieszne, poważne i scenki obyczajowe – zwykłe życie, które składa się z takich zdarzeń. Czytelnik, który szuka sensacji i nagłych zwrotów akcji, nie znajdzie ich. Natomiast czytelnicy, którzy lubią zanurzyć się w atmosferze nie tak dawno minionych lat, właśnie zaglądnąć „za zasłonę czasu”, będą smakowali poszczególne opowiadania; starszy z nich wydobędzie z pamięci zdarzenia z własnego życia, młodszego w wielu miejscach książka zaskoczy. To różnica tylko pokolenia czy dwóch, ale realia czasem trudne do pojęcia przez młodszych czytelników.
Wyjazd zagraniczny, aby pohandlować i przywieźć do domu podstawowe produkty do życia? Strach przed kontrolą na granicy? Tygodniowe wesele dla kilkuset osób? Międzynarodowy turniej siatkówki najlepszych reprezentacji świata, organizowany w zwykłej, wojskowej sali sportowej? Balowanie w restauracji bez grosza przy duszy?
Takimi i podobnymi perełkami wypełniona jest książka. Napisana jest lekko, bez przynudzania, często z przymrużeniem oka. Kto lubi taką literaturę, nie powinien być zawiedziony.
Autor pracuje nad kolejną książką z cyklu „Zza zasłony czasu”. Zajmuje się też poezją, zwłaszcza lżejszą. Jego żartobliwe wierszyki i satyriady ukazały się w autorskim tomiku „Fraszki, limeryki i inne żarciki” oraz w kilku antologiach.

24 luty 2020 08:47

Opinia

Przedpremierowo.

Awatar użytkownika
Mirosława Dudko - Oaza recenzji
(anonimowy)

Przedpremierowo.

„Czas dorosłości“ obrazki z życia młodego mężczyzny, którego twarde realia rzeczywistości zmuszają do zdobywania umiejętności, radzenia sobie w różnych, często zaskakujących sytuacjach. Pokazuje, że nie zawsze dorosłość jest usłana różami. Nie raz trzeba zmierzyć się z wieloma problemami, podejmować decyzje i dokonywać wyborów, których konsekwencje musimy ponieść sami. To także świetna lekcja historii dla dzisiejszego, młodego pokolenia i doskonały materiał porównujący współczesny świat do świata ich rodziców oraz dziadków. Natomiast dla starszego pokolenia to piękna, nostalgiczna podróż, która na pewno przywoła wiele wzruszających wspomnień.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/10/512-czas-dorososci-przed-premiera.html

21 pażdziernik 2019 09:55

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl