ODWRÓCONA RELACJA Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo

| Dodano: 2 pażdziernik 2019 | Dodana przez: Monika Urban

Share

Okładka

Twoja ocena

Jeśli Mama jest rozchwiana, świat jest rozchwiany. Jeśli Mama nie jest szczęśliwa, nikt nie jest szczęśliwy. Jeśli Tata budzi strach, świat budzi strach.Jeśli Mama jest zdezorganizowana – czuję, że świat wariuje

Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza w przypadku silnych emocji, takich, jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. Rolą rodzica jest to, by wysłuchać dziecko, pomóc mu zrozumieć oraz opanować własne uczucia. Co jednak, jeśli tej równowagi emocjonalnej brakuje samym rodzicom? Jeśli to oni nie radzą sobie z własnymi uczuciami?

Rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie skutecznie zająć się potrzebami relacyjnymi i emocjonalnymi swojego dziecka. Nie chodzi tu o przejściowe trudności, które mają miejsce w każdej rodzinie. Problematyczna jest sytuacja, kiedy dzieje się to przez większość czasu, a zachowania rodzica przerażają, zawstydzają lub poniżają dziecko, burzą jego poczucie bezpieczeństwa, wprowadzają chaos, niszczą poczucie własnej wartości.


Patronat: ZdrowaGłowa.pl, Emocjedziecka.pl, Edukowisko.pl, Egaga.pl, Egodziecka.pl

Źródło: https://www.gwp.pl/odwrocona-relacja-kiedy-problemy-rodzicow-zabieraja-dziecinstwo.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "ODWRÓCONA RELACJA Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo"

Opinia

Jak życie rodzica rzutuje na życie dziecka.

Awatar użytkownika

Mogło by się wydawać, że dzieci należy przed wszystkim co złe chronić. Zarówno przed zagrożeniami bezpośrednimi płynącymi z otoczenia, jak i przed tymi emocjonalnymi, których źródło jest różnorakie. W temacie zagrożeń emocjonalnych zwykliśmy jako dorośli chronić dzieci także przed tym, co gnębi nieraz nas samych – jednak nie do końca tak się da. Dzieci wiele widzą i rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Niniejsza książka opisuje pokrótce to zwrotne sprzężenie i daje całe serie przykładów na to, jak życie dorosłych wpływa na życie dzieci.

Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko. Prawda to niby oczywista, a jednak czasem zapominana. Czasem zaś bagatelizowana w efekcie czego próbujemy odcinać dziecko od własnych problemów i próbować udawać, że uda się wyeliminować ich wpływ na rozwój i funkcjonowanie Naszych Pociech. Nic bardziej mylnego – to się prawdopodobnie nie uda. Dzieci mnóstwo widzą i rozumieją. Efekt odcinania ich i udawania, że nic się nie dzieje może być więc taki, że będą zagubione, pełne lęku i pozostawione bez odpowiedzi na pytania, które w sposób nieuchronny zaczną sobie zadawać. Cóż więc czynić?

Trywialnie można by rzecz – trzeba wtedy wziąć się w garść i wszystkie zagrożenia z naszego życia usunąć. Niestety nieraz nie jest to takie proste, a jako że dzieci wiele widzą – trzeba z nimi umiejętnie postępować. Niniejsza książka daje wiele przykładów na to, jak różne sytuacje życiowe będące udziałem rodzica oddziałują na dziecko. Będzie słów parę zarówno na temat żyjących w permanentnym stresie rodziców, na temat trudnej sytuacji jaką zawsze dla dziecka jest rozwód bądź rozstanie rodziców, a także szereg mniej lub bardziej skomplikowanych sytuacji jakie są udziałem rodziców i mogą się im przydarzyć. Nic nie funkcjonuje w oderwaniu od reszty, przeczytamy zatem o tym, co i jak z naszego życia może odbijać się na dzieciach…

Będzie jednak i konstruktywnie. W kolejnych rozdziałach znajdziemy szereg wskazówek, rad, a także technik postępowania zarówno „z samym sobą” jako dorosłym, a także z dzieckiem w trosce o to, żeby jak najbardziej zminimalizować potencjalne straty najmłodszych w różnych życiowych sytuacjach. Wywody zawarte na kolejnych stronach brzmią spójnie, logicznie, według zapewnień autora oparte są o badania własne, a zatem dają szanse powodzenia w codziennym życiu jako możliwe do zastosowania strategie postępowania.

Książka będąca zarówno ciekawostką, jak również pretekstem do refleksji i zbiorem porad pt. „co robić gdy…”. Takich lektur nigdy zbyt wiele, zwłaszcza jeśli pozwalają one uświadomić nam sobie jak bardzo pewne rzeczy wpływają na nasze dzieci.

Polecam.

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/05/odwrocona-relacja-kiedy-problemy.html

19 pażdziernik 2019 18:59

Opinia

Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo

Awatar użytkownikaTen przewodnik oferuje czytelnikom, jak ważne jest ustanowienie wzajemnego szacunku i linii otwartej komunikacji. Punktem, o którym każdy rodzic musi pamiętać, jest nieprzytłaczanie dziecka ograniczeniami, własnymi problemami, ale właśnie służenie im radą i pomocą. To rodzić ma być oparciem dla dziecka. Ćwiczenia, zadania i pomysły zawarte w książce są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc dzieciom myśleć, wyrażać i przetwarzać swoje uczucia. Umożliwia pomaganie dzieciom, których problemy emocjonalne mają negatywny wpływ na ich dobre samopoczucie emocjonalne.


cała recenzja na stronie - http://autorzy365.pl/kiedy-problemy-rodzicow-zabieraja-dziecinstwo_a6354

19 pażdziernik 2019 12:23

Nowa opinia

Recenzje dla: "ODWRÓCONA RELACJA Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo"

Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo

Dzieci uczą się także od rodziców wyrażania emocji i radzenia sobie z problemami życia. Brak zaangażowania rodziców może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Dziecko, które nie ma bliskich relacji z rodzicami, jest narażone na depresję. Krótko mówiąc, niewłaściwe relacje i wychowanie mogą zniszczyć życie dziecka.Zachowania rodziców mają duży wpływ na to, jak dzieci rozwijają się i kształtują, i jak dorastają, Są to ważne następstwa dla ich przyszłego życia i sukcesu. Skutki złego rodzicielstwa obejmują...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl