Opinie o książce: "Urodzinowy prezent dla Hitlera"

Okładka
Książka jest próbą wyjaśnienia prawdziwego celu operacji „Whiskey”, która jest jedną z największych sensacji II wojny światowej. Wiadomo na pewno, że akcja opatrzona tym kryptonimem została przygotowana przez brytyjskie i radzieckie służby specjalne. Brała w niej udział również jednostka 138. Dywizjonu RAF. W ramach operacji 20 kwietnia 1942 roku na pokład brytyjskiego czterosilnikowego bombowca Halifaxa, którego pierwszym pilotem był kapitana Ryszard Zygmuntowicz, wsiadła załoga wraz z pasażerami. Samolot nigdy nie osiągnął celu, gdyż rozbił się w Alpach. Na podstawie wieloletnich badań historycznych autor wysuwa śmiałą hipotezę...

Opinia

Awatar użytkownika
Jakub Raczkiewicz
(anonimowy)

Jeśli informację podane przez autora książki zostaną potwierdzone to mogłaby to być jedna z największych sensacji II wojny światowej. Gdyby tamten lot zakończył się sukcesem być może historia potoczyłaby się zupełnie inaczej. Dlatego miejmy nadzieje, że kiedyś dojdzie do odtajnienia archiwaliów na ten temat i dowiemy się jak było naprawdę. Książkę polecam wszystkim, w szczególności osobom, które interesują się II wojną światową i tajnymi operacjami.


cała opinia na stronie - http://www.sladamihistorii.pl/2019/09/13/recenzja-ksiazki-urodzinowy-prezent-dla-hitlera/  


13 wrzesień 2019 09:52

Opinia

Dwaj lotnicy ze Skarżyska-Kamiennej, czyli polskie ślady w operacji „Whiskey”

Awatar użytkownika
Dariusz Olejniczak - Gdańska strefa prestiżu
(anonimowy)

(...) próba upamiętnienia innego Polaka latającego w barwach RAF-u, Brunona Kudrewicza. Obaj wywodzili się ze Skarżyska-Kamiennej, obaj po maturze trafili do Szkoły Lotnictwa w Dęblinie i obaj, przez Rumunię i Francję, trafili do Wielkiej Brytanii. Niestety, tylko ten drugi przeżył wojnę i dosłużył się w brytyjskiej armii stopnia pułkownika.

Autor książki sam jest skarżyszaninem. Przypomnienie i upamiętnienie postaci Ryszarda Zygmuntowicza i Brunona Kudrewicza uznał za swój obowiązek, być może nawet swego rodzaju misję.


Piotr Jan Nasiołkowski, korzystający w książce m.in. z archiwów monachijskiego dziennikarza i historyka Michaela Heima (jego pamięci autor książkę dedykował), łączy formułę pracy badawczej, reportażu historycznego i prywatnych zapisków oraz relacji ze spotkań z ludźmi związanymi z wydarzeniami sprzed niemal 70 lat. Ilustruje całość zdjęciami historycznych bohaterów książki, dokumentów, miejsc ważnych dla opowieści i osób napotkanych podczas pracy przy zbieraniu materiału do publikacji. To wszystko, w połączeniu z niezwykłym i mało znanym wycinkiem historii II wojny światowej, opowiedzianym przez pryzmat losów dwóch polskich bohaterów wojennych, sprawia, że książkę czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną równocześnie nie tracąc jej poznawczego, historycznego charakteru.


https://www.gdanskstrefa.com/dwaj-lotnicy-ze-skarzyska-kamiennej-czyli-polskie-slady-w-operacji-whiskey/ 


Dariusz Olejniczak - Gdańska strefa prestiżu

13 wrzesień 2019 07:41

Opinia

recenzja przedpremierowa

Awatar użytkownika
Mirosława Dudko - Oaza recenzji
(anonimowy)

Książkę przeczytałam z zainteresowaniem, mimo że czasami gubiłam się w licznych dowodach i różnych wersji wydarzeń. Autor przedstawia nie tylko przebieg akcji ale też przybliża sylwetki niektórych z uczestników lub wydarzenia, odbiegając od głównego wątku. Często wraca do wcześniejszych epizodów, by za chwilę opowiadać o swoich działaniach a następnie znowu zaprezentować inny alternatywny przebieg operacji „Whiskey“. To stwarza pewien chaos i nie raz musiałam wracać do wcześniejszych epizodów, by połączyć wszystko w całość. Ogromnym plusem publikacji są liczne archiwalne zdjęcia osób i dokumentów związanych z omawianymi wydarzeniami .

 

„Urodzinowy prezent dla Hitlera“ to doskonały materiał do przemyślenia, zwłaszcza dla osób lubiących okres II wojny światowej i poszukujących faktów wzbudzających sensację lub okrytych tajemnicą. Z pewnością jest jeszcze wiele do odkrycia.

 


https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/08/493-urodzinowy-prezent-dla-hitlera.html

29 sierpień 2019 08:17

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl