SZANTAŻ EMOCJONALNY Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem

| Dodano: 16 lipiec 2019 | Dodana przez: Monika Urban

Share

Okładka

Twoja ocena

NOWE WYDANIE NASZEGO BESTSELLERA!

Większość emocjonalnych szantażystów to nie potwory. Jak zobaczymy, rzadko kierują nimi złe intencje, ale raczej – ich własne demony. Susan Forward

Dlaczego niektórzy ludzie potrafią przytłoczyć nas emocjonalnie, sprawiając, że czujemy się jak ofiary? Dlaczego nie potrafimy się przed tym obronić? Dlaczego nigdy nie przedstawiamy swojego punktu widzenia? Dlaczego czujemy się zdezorientowani i bezsilni? Dlatego że stoi za tym sprytny szantaż emocjonalny, któremu ulegamy częściej, niż nam się wydaje.

Autorki książki, Susan Forward i Donna Frazier, przedstawiają typowe zachowania szantażystów emocjonalnych, a także stosowane przez nich metody wywierania wpływu i skutki ulegania tej manipulacji. Proponują skuteczne strategie obrony przed uwikłaniem w emocjonalną zależność. Taka zależność to pułapka, w którą łatwo wpaść, ale z której dużo trudniej się uwolnić.

Szantażysta doskonale wie, czego chce. Zręcznie manipuluje tak, aby zawsze postawić na swoim. Akceptuje nas wyłącznie wtedy, gdy na wszystko się zgadzamy, a kiedy nie chcemy ulec – odrzuca, grozi, karze, odwołuje się do poczucia obowiązku i wzbudza poczucie winy. Człowiek ulegający szantażowi zapomina o swoich potrzebach, uczuciach i pragnieniach, czuje się przegrany i sfrustrowany. Zrobi wszystko, by zadowolić bliską mu osobę.

Źródło: https://www.gwp.pl/szantaz-emocjonalny-jak-sie-obronic-przed-manipulacja-i-wykorzystaniem.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "SZANTAŻ EMOCJONALNY Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem"

Opinia

Słuchaj swojego wewnętrznego głosu

Awatar użytkownika

Kluczowym przesłaniem tej książki jest to, że: nie ma potrzeby by czuć się uwięzionym i przytłoczonym przez twój związek. Ucząc się rozpoznawać oznaki szantażu emocjonalnego i jego wpływu na nasze życie, możemy zacząć podejmować kroki w kierunku stawania w obronie siebie, wyznaczając granice i dokonując istotnych zmian w związku.

To doskonała książka do samokontroli, aby sprawdzić, czy Ja również JESTEM osobą, która stosuje emocjonalny szantaż. Lektura stanowi świetne wyjaśnienie rodzajów zachowań emocjonalnych szantażu - ludzi, którzy używają winy, strachu, kary (emocjonalnej lub fizycznej itp.), aby uzyskać to, czego chcą, wyjaśnia również w jasny i szczegółowy sposób, jak przełamać te cechy osobowości i chronić siebie, by przywrócić swoje poczucie własnej wartości.

Głównym przesłaniem książki Susan Forward i Donna Frazier jest przejście z punktu A; - bycie ofiarą nieświadomą tego, w jaki sposób nasze własne zachowanie może przyczynić się do wysłania często nieświadomie wiadomości do „szantażystów”, do punktu B, - bycie bardziej świadomym i skoncentrowanym na tym, jak zdecydujemy się odpowiedzieć na próby manipulacji, tym samym wychodząc z roli ofiary. Chodzi o to, jak osiągnąć upodmiotowienie w obliczu pozornie niemożliwych sytuacji. Ogólnie ta książka jest praktyczna, pouczająca, przydatna i skuteczna.

16 lipiec 2019 21:43

Opinia

Awatar użytkownika

Sięgnęłam po książkę Susan Forward i Donny Frazier „Szantaż emocjonalny. Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem”, ponieważ zaintrygował mnie tytuł.
W książce autorka opisuje przypadki różnych typów manipulacji przedstawiając przypadki swoich pacjentów. Są tutaj pokazane przypadki manipulacji przez rodziców, rodzeństwo, męża, partnera czy z życia zawodowego: przez kolegów z pracy, czy szefa. To jest dużą wartością tej książki dla osób, które wcześniej się nie spotkały z problemem szantażu emocjonalnego i wykorzystywania nas przez najbliższych, że czytając te opowieści „z życia” mogą się zastanowić, czy nie są właśnie ofiarami takich manipulacji w życiu prywatnym lub zawodowym.
Pod koniec książki autorka przedstawia kilka ćwiczeń, jak sobie radzić z osobami, które nami manipulują. I tutaj mam pewne wątpliwości co do tej książki. Czytając książki innych autorów z tej tematyki np. psychologa Roberta D. Hare, który zajmuję się osobami psychopatycznymi i prowadzi nad nimi badania naukowe; osoby, które innymi manipulują nie zmienią się. Jedyną formą ratunku przed nimi jest ucieczka od nich. Osoby manipulujące innymi nie mają empatii, czy wyrzutów sumienia. Jeśli „ofiara” nie da im, tego czego potrzebują, to je po wykorzystaniu porzuci i poszuka sobie kogoś innego. Ofiara manipulacji cierpi i obwinia się, że robi coś źle, a tutaj trzeba po prostu odejść od takiej toksycznej osoby. Przykre, jeśli jest to ktoś z rodziny, a w przypadku pracy należy albo zmienić pracę albo osoba manipulująca odejdzie z naszej firmy. Mamy tylko jedno życie i nie warto go tracić na toksyczne relacje nawet, jeśli są to bardzo bliskie osoby, bo „manipulanci” nie mają wyrzutów sumienia, że robią coś źle i kogoś krzywdzą.

16 lipiec 2019 16:55

Nowa opinia

Recenzje dla: "SZANTAŻ EMOCJONALNY Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem"

Emocjonalny szantaż subtelną formą manipulacji

Emocjonalny szantaż jest dysfunkcyjną formą manipulacji, której ludzie używają do stawiania żądań i grożenia ofiarom, aby otrzymały to, czego chcą. Ton emocjonalnego szantażu polega na tym, że jeśli nie zrobisz tego, co chcę, kiedy tego chcę, będziesz cierpiał. Susan Forward i Donna Frazier w książce prezentują klasyczne zachowania emocjonalnych szantażystów, przedstawiając stosowane przez nich sposoby wywierania wpływu, jednocześnie zważając na konsekwencje ulegania ich manipulacji. Opisują, w jaki...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl