Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?

| Dodano: 12 czerwiec 2019 | Dodana przez: Monika Urban

Share

Okładka

Twoja ocena

Doskonała lektura dla każdego, kto chciałby zrozumieć, skąd się biorą nasze wzorce emocji, myśli i zachowań, a także metody ich zmiany.

Arnoud Arntz
profesor psychologii klinicznej, Uniwersytet Amsterdamski

Czy jesteś osobą szczególnie krytyczną wobec siebie? A może bardzo surową i wymagającą w stosunku do najbliższych? Nie potrafisz samodzielnie podejmować decyzji, czujesz się osamotniony i trudno ci mówić o swoich potrzebach? A może wprost przeciwnie – jesteś zbyt pewny siebie, nadmiernie kontrolujesz otoczenie i za wszelką cenę chcesz być w centrum uwagi?


Kształtują nas nasze doświadczenia, zwłaszcza te z dzieciństwa. Czasem niesiemy z sobą przez życie przyjemne wspomnienia, a czasem bagaż przykrych i bolesnych przeżyć, które nas przytłaczają. Wówczas zamiast cieszyć się chwilą obecną, wpadamy w emocjonalne pułapki i nieświadomie sięgamy po utarte strategie działania, które kiedyś nas chroniły, a teraz zamykają w zaklętym kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia.


Dzięki tej książce wyzwolisz się spod zgubnego wpływu swoich doświadczeń – zrozumiesz i przezwyciężysz negatywne wzorce myślenia oraz powiązane z nimi emocje i zachowania. Poradnik, oparty na zasadach terapii schematów – podejścia o udowodnionej wysokiej skuteczności – jest źródłem praktycznej wiedzy i narzędzi, które pomogą ci:
• odkryć, jak niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa wpływają na twoje obecne życie,
• zidentyfikować odruchowe strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
• wypracować zdrowe sposoby dbania o siebie i zaspokajania swoich potrzeb,
• rozwinąć umiejętności potrzebne, by odpowiednio reagować na wyzwania i problemy emocjonalne.
Przedstawione w książce techniki i przykłady pomogą ci przerwać autodestrukcyjne błędne koła i utorują drogę do szczęśliwszego życia.

Stań się Zdrowym Dorosłym, który potrafi odpowiednio zadbać o siebie i swoje potrzeby!


Przychodzimy na świat bezbronni i zdani na innych. Potrzebujemy kogoś, kto odpowie na nasze potrzeby i pozwoli doświadczyć bezpieczeństwa, troski i miłości. Każde takie doświadczenie to kapitał na przyszłość. Każde nadużycie czy zaniedbanie to zaciągnięty dług, który przyjdzie kiedyś spłacić. Autorki niniejszej książki zabierają czytelnika w podróż pozwalającą lepiej zrozumieć braki z dzieciństwa oraz ich konsekwencje w dorosłości. Oferują też sprawdzone, praktyczne narzędzia pozwalające wyleczyć stare rany i dzięki temu żyć zdrowo, realizując się oraz tworząc zdrowe relacje w obecnym życiu.


Przemysław Mućko
autor bloga Psychowiedza, współzałożyciel Centrum Terapii Schematu „Integral”

Z niecierpliwością czekałam na polskie wydanie „Emocjonalnych pułapek przeszłości” i będę często sięgać po tę książkę. W mojej pracy terapeuty i superwizora terapii schematu brakowało mi właśnie poradnika, który pomógłby w rozpoznawaniu i zmianie nie tylko negatywnych schematów, ale też trybów działania powodujących cierpienie nasze lub bliskich nam osób. Dzięki przejrzystemu językowi i ogromnej liczbie praktycznych przykładów oraz ćwiczeń książka może wesprzeć każdego czytelnika w samodzielnej pracy nad sobą, jak również wzbogacić arsenał technik pomocy wszystkich terapeutów schematu.


Małgorzata Bielak
certyfikowany terapeuta i superwizor terapii schematu
oraz terapii poznawczo-behawioralnej


Książka „Emocjonalne pułapki przeszłości” przyda się zarówno w procesie samodzielnego przezwyciężania trudności psychicznych, jak i jako uzupełnienie pracy z psychoterapeutą. W zrozumiały, zwięzły, a czasem zabawny sposób wytłumaczono w niej podstawowe pojęcia terapii schematu. Autorki pomagają dobrze pojąć tryby powodujące emocjonalne cierpienie i skutecznie zaplanować ich zmianę. Klarownie przedstawiają też różnorodne techniki, których zastosowanie może ułatwić czytelnikowi realizowanie własnych celów i wartości.

Jędrzej Kosewski
certyfikowany terapeuta i superwizor terapii schematu

Źródło: https://www.gwp.pl/emocjonalne-pulapki-przeszlosci-jak-przelamac-negatywne-wzorce-zachowan.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?"

Opinia

Bądź Zdrowym Dorosłym – zadbaj o siebie i swoje potrzeby!

Awatar użytkownika


Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych książka o terapii behawioralnej do samodzielnej pomocy. Łatwo zrozumieć przyczyny negatywnych zachowań i schematów myślenia szczegółowo. Język książki jest prosty i zrozumiały dla czytelnika. Stanowi również doskonały poradnik dla rodziców, którzy pragną kształtować swoje postawy i zachowania wobec dzieci, by w najlepszy sposób wpływać na rozwój emocjonalny dziecka. Świetny, łatwy w odbiorze poradnik samopomocy poświęcony długotrwałym, negatywnym wzorcom myślenia i zachowania. Doskonale poprowadzi nas, jak rozpoznać te wzorce, ich pochodzenie i wpływ na nasze życie. Następnie zapewnia jasne wskazówki, jak zmienić te wzorce na lepsze. Aby osiągnąć jeszcze lepszy skutek, watro połączyć wiedzę z lekturą książki – Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań? Obie lektury szczerze polecam! 


Cała recenzja na stronie: http://autorzy365.pl/badz-zdrowym-doroslym-zadbaj-o-siebie-i-swoje-potrzeby_a6221

14 czerwiec 2019 18:15

Opinia

Awatar użytkownika

Na nasze reakcje emocjonalne, sposób widzenia świata i to, jak na niego (i na własne myśli) reagujemy składa się mnóstwo aspektów. Niektóre są oczywiste, na niektóre pewnie nigdy byśmy nie wpadli. Mnie podczas lektury przypomniały się słowa zasłyszane długi czas temu – jesteśmy sumą tych osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Pomyślałam wtedy, że chyba nie tylko tych, że raczej wszystkich osób, bo przecież każdy spotkany człowiek wie coś, czego my nie wiemy. Dziś pomyślałam, że jesteśmy czymś znacznie więcej niż tylko tą sumą, ale ten wpływ to coś, co nie sposób pominąć. I właśnie o tym jest terapia schematów (a przynajmniej tak ją rozumiem po lekturze, która była moim pierwszym spotkaniem z tym właśnie nurtem).

Terapia schematów czerpie z różnych modeli: wywodzi się z terapii poznawczo-behawioralnej, skupia się więc mocno na funkcjonowaniu tu i teraz, ale sięga też do więzi i relacji z przeszłości, korzysta z technik psychodramatycznych i koncentruje się na potrzebach człowieka. Dostrzegam też w ramach terapii schematów ogromną rolę uważności – bez niej trudno byłoby do własnych trybów dotrzeć.

Pierwsza część książki (którą autorzy nazywają poradnikiem, choć to raczej podręcznik z solidną dawką ćwiczeń i wiedzy) poświęcona jest właśnie temu, by do swoje tryby dobrze poznać. Autorki opisują tutaj wszystkie tryby i proponują pytania ułatwiające lepsze do nich dotarcie oraz dołączają opisy przypadków, ułatwiające nie tylko zrozumienie, ale i „poczucie” omawianych trybów. A jeśli lubicie uzupełniać tabelki – będziecie mogli poszaleć

12 czerwiec 2019 17:37

Nowa opinia

Recenzje dla: "Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?"

Bądź Zdrowym Dorosłym – zadbaj o siebie i swoje potrzeby!

Codziennie pozbywamy się energii i entuzjazmu za sprawą negatywnych myśli. Może nadszedł czas, aby przyjrzeć się wpływowi negatywnych wzorców myślenia. Przełamywanie negatywnych wzorców myślenia jest pierwszym przewodnikiem ukierunkowanym na tryb schematu, skierowanym do pacjentów schematów terapii i czytelników samopomocy, którzy chcą zrozumieć i pokonać negatywne wzorce myślenia i zachowania. Gwarancją w zrozumieniu tego zjawiska, a jednocześnie pomocy w przełamywaniu owych negatywnych wzorców zachowań...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku