Opinie o książce: "RELACJE NA HUŚTAWCE Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?"

Okładka
Proste i jasne wskazówki pomogą ci stworzyć lepsze życie dla siebie i dla tych, których kochasz. Steven C. Hayes autor bestsellera W pułapce myśli Jak często reagujesz w sposób, którego później żałujesz? Obwiniasz, krytykujesz, narzekasz, stawiasz nierealne żądania bądź wycofujesz się, zamykasz w sobie i czujesz się zraniony? Po wszystkim rozpamiętujesz sytuację, przeżywasz ją na nowo, cierpisz z powodu poczucia winy. Powtarzasz sobie, że następnym razem będzie zupełnie inaczej, ale ostatecznie reagujesz dokładnie tak samo. Czas przestać budować mury, a zacząć tworzyć więzi! Przyczyną trudności w relacjach międzyludzkich...

Opinia

Awatar użytkownika
Arleta
(anonimowy)

Książka bardzo praktyczna, ciężko się ją czyta dlatego, że jest dużo ćwiczeń do wykonania. Ćwiczenia te są jednak niesamowicie skuteczne i warto je przetestować - sprawdziłam na sobie. Polecam wszystkim którzy chcą podnieść jakość swoich relacji z otoczeniem oraz komunikować się z bliskimi bez kłótni i agresji.

7 czerwiec 2019 22:46

Opinia

Awatar użytkownika
Patrycja Zajkowska z portalu dla Lejdis
(anonimowy)

Książka uczy w jaki sposób uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań. Proste wskazówki pozwolą stworzyć sobie lepsze życie.

Problemy w relacjach międzyludzkich występują w rożnych sferach życia. Zarówno z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami jak i partnerami dochodzi do wielu sytuacji, w których brak zrozumienia i zdenerwowanie prowadzą do cierpienia osób, na których nam zależy. Wyzwala się wówczas ogromna dawka stresu, który działa destrukcyjnie na nas i na nasze relacje z najbliższymi.

Książka opisuje pomysły stosowane w terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania. „Relacje na huśtawce” to podręcznik do pracy własnej dla osób, które doświadczają powtarzających się problemów w relacjach interpersonalnych. W poszczególnych rozdziałach uwydatniają się trzy elementy: duża dawka wiedzy teoretycznej, przykłady ilustrujące treść i ćwiczenia. Książka proponuje natychmiastową pracę nad sobą poprzez wykonywanie kolejnych ćwiczeń i prowadzenia zapisków. Nie można czytać jej „na szybko”, ponieważ wymaga ona spokojnej lektury, przyswojenia treści i refleksji.

Relacje na huśtawce” to lektura, która oferuje czytelnikowi wiedzę i potrzebne instrumenty do zdrowego funkcjonowania w relacjach z ludźmi. Autorzy realizują ten cel i prowadzą przez kilka etapów. Po pierwsze wyjaśniają przyczyny trudności interpersonalnych. Po drugie, uczą jak wyglądają nasze wewnętrzne emocjonalne pułapki. Następnie ukierunkowują na zdrowe działania, by na końcu nauczyć czytelnika jak używać odpowiednich narzędzi pomagających radzić sobie w trudnych sytuacjach. Ostatnie cztery rozdziały stanowią domknięcie cyklu zmiany. Odbiorca ma możliwość zsyntezowania dotychczasowej wiedzy i kształcenia się w ukierunkowanym na przełamywanie schematów działaniu. Zapoznanie się z koncepcją akceptacji trudnych emocji i cierpienia jako elementu życia pozwala zrozumieć, jak się zdrowo komunikować ze sobą i z ludźmi.

Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev i Michelle Skeen w swojej książce w bardzo szczegółowy sposób opisują proces zmiany. Jest on podobny do tego, który jest używany w terapii schematu prowadzonej u specjalisty. Treść opiera się na dwóch ważnych nurtach terapeutycznych o udowodnionej naukowo skuteczności. Książkę można potraktować jako narzędzie do pracy nad sobą oraz jako wsparcie procesu psychoterapii. Na samym końcu autorzy kierują kilka słów do terapeutów. Wskazują na wyniki badań opisujących dziesięciotygodniowe badanie grupy osób. Cała lektura została poparta liczną bibliografią, dzięki której można wybrać szczegółowe źródła dla dokładniejszego poznania konkretnego tematu.

Pozycja uczy i skłania do kreatywnego rozwiązywania problemów. Gorąco polecam tę książkę, by nasze działania w trudnych sytuacjach były bardziej skuteczne i prowadziły do spokoju ducha.

7 czerwiec 2019 22:45

Opinia

W życiu jest czasem jak na huśtawce...

Awatar użytkownika
Northman - coś na półce
(anonimowy)I nie ma w tym cienia przesady ;) - o czym przekonują autorzy tej książki. Książki... bardzo mądrej, zróżnicowanej... napisanej językiem fachowym, a jednocześnie przystępnym; książki pełnej przykładów, a także ćwiczeń i małych eksperymentów, dzięki którym można pokusić się o pewnego rodzaju auto-sprawdzenie, czy treść tej pozycji może odnosić się także do czytającego.

Kto by pomyślał, że na zaledwie 176 stronach będzie tyle istotnej treści? :)
Ta objętość może być, to fakt, myląca, jednak warto przekonać się samemu, że jest w tym i jakość.
Czasem jakość objawia się bowiem właśnie tam, gdzie ilość (stron) może być myląca ;)
Bardzo polecam - przed moim przejściem do recenzji - sprawdzenie tego później samemu ;)

Autorzy "Relacji na huśtawce" stawiają tezę, zgodnie z którą całość nieporozumień (w jakichkolwiek relacjach międzyludzkich) wynika z przeżyć mających źródło w dzieciństwie. Hm... Nie zgodzić się, podejrzewam, nie sposób, choć prawda bywa i taka, że geneza jakichkolwiek zgrzytów w relacjach może być też osadzona w czasie dużo później niż dzieciństwo. W każdym razie - to pewien punkt wyjścia autorów.

Dużo ważniejsze od punktu wyjścia w dyskusji o relacjach na huśtawce jest to, co dzieje się już po tym "czymś", po tym (wyłowionym później) powodzie, który powoduje cały problem - dużo ważniejsze jest innymi słowy to, jak wyglądają zaburzone relacje. I dlaczego. Niniejsza książka jest głównie o tym, jak to zjawisko rozpoznać, jak je oswoić i jak sobie z nim radzić. Na zasadzie i w oparciu o teorię i terapię akceptacji, często bowiem właśnie nie wypieranie problemu, ale jego akceptacja, a przez to jego oswojenie, to najbardzej skuteczna metoda.

W każdym problemie o którym piszą autorzy, a dotyczącym relacji z kimś innym, tkwi pewien schemat. Trzeba go więc, zgodnie z zaleceniem autorów, rozpoznać... Autorzy przytaczają na tę okoliczność kilka bardzo ciekawie wyglądających ćwiczeń, jak prowadzenie dziennika relacji interpersonalnych, czy określenie - w innym zadaniu - co jest najbardziej stresogenne i najtrudniejsze dla nas samych w relacji z kimś innym... To mogą być naprawdę konstruktywne ćwiczenia. Cel to wychwycić schemat i jego przyczyny...

Kiedy to już się uda, można spróbować ten schemat w pewien sposób oswoić. Nie da się tego - podejrzewam - zrobić całkowicie, ani z dnia na dzień, lecz autorzy przekonują, że jest to możliwe. W sumie ma to bardzo ciekawy - i zapewne zamierzony - skutek uboczny... Oswojony demon w końcu mniej przeraża, prawda? ;) O to właśnie, pokrótce, chodzi...

Wniosek płynący z książki jest przede wszystkim taki, że nawet w czymś, co wygląda jak relacja na huśtawce, można nie tylko trwać, ale i trwać będąc szczęśliwym. Każdy problem można rozwiązać :) I nieważne, czy chodzi o zamykanie się na kogoś drugiego, czy o znikanie, a później o powroty do czyjegoś życia... :) Wszystko się, po prostu, da. Wystarczy tylko tego chcieć i, powoli, coś z tym robić. Rozmawiać. Zrozumieć siebie i innych, i starać się to robić na co dzień. Najważniejsza bowiem powinna być pewna puenta na koniec dnia, a puentą tą powinno być to, że jakaś relacja jest ważna. Jeśli więc taka jest - trzeba o nią walczyć. To co ważne, nie powinno znikać i nie powinniśmy sobie tego zabierać. Bo jest po prostu... ważne :) I żaden problem nie powinien tego przesłonić.

W końcu każdy potwór z szafy, widziany w ciemnościach nocy, po zapaleniu światła jest tylko niegroźną stertą rzeczy, prawda? ;) Wniosek jest prosty - trzeba zapalić światło ;) :)

Polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Recenzja również na:
https://cosnapolce.blogspot.com/2018/08/relacje-na-hustawce-jak-uwolnic-sie-od.html

7 czerwiec 2019 22:44

Opinia

Uwolnij się od negatywnych wzorców zachowań

Awatar użytkownika
Monika Urban

Dzięki tej książce poznamy techniki oraz przykłady, które pomogą nam poznać schematy, których częstokroć się dopuszczamy i blokady, które nieświadomie nas paraliżują i zamykają na innych. Natomiast dzięki prostym i ciekawym ćwiczeniom, będziemy w stanie uwolnić się od tego, co burzy i nie pomaga nam w relacjach z otoczeniem, utrudnia tworzenie nowych, wspaniałych relacji, o jakich wielu z nas marzy i pragnie. Będziemy mogli zaobserwować i przemieniać niepokojące postępowania w komunikowaniu się z otoczeniem. Nauczymy się kontrolować nad reakcją na bodziec wywołujący aktywację schematu oraz to, w jaki sposób wyzwolić się spod niekorzystnego wpływu traumatycznych emocji czy też negatywnych myśli. Lektura książki pomoże nam zrozumieć i wprowadzić w życie zaprezentowane techniki kontaktowania się z ludźmi, jednocześnie uwzględniając swoją wartość, zalety itp. Poznamy pozytywne strategie i rozwiązania w komunikowaniu się z otoczeniem.

Ta książka to doskonały poradnik w zdobywaniu wiedzy na temat budowania dobrych i pozytywnych relacji z osobami, na których nam zależy i nie tylko. Ponadto, jeśli trudno nam jest zrozumieć punkt widzenia naszego rozmówcy, kiedy mamy trudności z pielęgnowaniem poważnych związków, kiedy czujemy się nieakceptowani i nierozumiani przez innych, samotni i wyobcowani, kiedy ciężko nam budować pozytywne i trwałe relacje międzyludzkie to ta książka na pewno nam w tym pomoże. Proste i jasne wskazówki pomogą nam otworzyć się na innych, utrzymać pod kontrolą emocje a przede wszystkim świadomie kierować swoim zachowaniem oraz realizować własne wartości i cele.

 


więcej na http://autorzy365.pl/uwolnij-sie-od-negatywnych-wzorcow-zachowan-1_a6212

7 czerwiec 2019 22:33

Znajdź nas na Facebooku