RELACJE NA HUŚTAWCE Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?

| Dodano: 31 maj 2019 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Proste i jasne wskazówki pomogą ci stworzyć lepsze życie dla siebie i dla tych, których kochasz.Steven C. Hayes
autor bestsellera W pułapce myśliJak często reagujesz w sposób, którego później żałujesz? Obwiniasz, krytykujesz, narzekasz, stawiasz nierealne żądania bądź wycofujesz się, zamykasz w sobie i czujesz się zraniony? Po wszystkim rozpamiętujesz sytuację, przeżywasz ją na nowo, cierpisz z powodu poczucia winy. Powtarzasz sobie, że następnym razem będzie zupełnie inaczej, ale ostatecznie reagujesz dokładnie tak samo.

Czas przestać budować mury, a zacząć tworzyć więzi!

Przyczyną trudności w relacjach międzyludzkich są głęboko zakorzenione, nieuświadomione schematy powstałe jako efekt toksycznych doświadczeń w dzieciństwie. Autorzy – odwołując się do zasad terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania – tłumaczą, w jaki sposób powodują one problemy z zachowaniem i prowadzą do utrwalenia niesprawdzających się strategii działania, które ostatecznie uniemożliwiają budowanie zdrowych relacji.


Aby uniknąć wspomnianych trudności, musisz odciąć się od negatywnych przekonań na temat swojej osoby i swoich stosunków ze światem, a także jasno określić własne wartości i kierować się nimi. Opisane w książce techniki i przykłady pomogą ci rozpoznać i zrozumieć występujące u ciebie schematy, a dzięki praktycznym ćwiczeniom uwolnisz się od tego, co cię blokuje i utrudnia ci budowanie satysfakcjonujących związków.


Jeśli chcesz zbudować szczęśliwe, oparte na wartościach relacje, dowiedz się, jak:
• rozpoznać i zmienić negatywne wzorce postępowania w kontaktach z ludźmi,
• kontrolować swoje reakcje na czynniki uaktywniające schematy,
• wyzwolić się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i emocji,
• wykorzystać techniki uważności w interakcjach z ludźmi,
• kierować się swoimi wartościami w kontaktach z bliskimi,
• stosować pozytywne strategie komunikacyjne.

Stań się osobą, jaką chciałbyś być, i zbuduj relacje, jakich pragniesz!


To, jak czujemy się w relacjach, w dużej mierze zależy od wczesnych schematów, będących odzwierciedleniem trudnych doświadczeń z naszego dzieciństwa. W dorosłości te emocjonalne ślady przeszłości są jak ruchome piaski – wciągają coraz głębiej, aż w końcu możemy w nich utonąć. „Relacje na huśtawce” to książka o tym, jak rozpoznawać u siebie owe wczesne schematy i radzić sobie zdrowo mimo ich posiadania. Autorzy zabierają czytelnika w podróż ku zmianie, w bardzo przystępny sposób przedstawiając wiele praktycznych narzędzi pozwalających bardziej świadomie kierować swoim zachowaniem oraz realizować własne wartości.

Przemysław Mućko, autor bloga Psychowiedza, współzałożyciel Centrum Terapii Schematu Integral

Źródło: https://www.gwp.pl/relacje-na-hustawce-jak-uwolnic-sie-od-negatywnych-wzorcow-zachowan.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "RELACJE NA HUŚTAWCE Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?"

Opinia

Awatar użytkownika

Książka bardzo praktyczna, ciężko się ją czyta dlatego, że jest dużo ćwiczeń do wykonania. Ćwiczenia te są jednak niesamowicie skuteczne i warto je przetestować - sprawdziłam na sobie. Polecam wszystkim którzy chcą podnieść jakość swoich relacji z otoczeniem oraz komunikować się z bliskimi bez kłótni i agresji.

7 czerwiec 2019 22:46

Opinia

Awatar użytkownika

Książka uczy w jaki sposób uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań. Proste wskazówki pozwolą stworzyć sobie lepsze życie.

Problemy w relacjach międzyludzkich występują w rożnych sferach życia. Zarówno z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami jak i partnerami dochodzi do wielu sytuacji, w których brak zrozumienia i zdenerwowanie prowadzą do cierpienia osób, na których nam zależy. Wyzwala się wówczas ogromna dawka stresu, który działa destrukcyjnie na nas i na nasze relacje z najbliższymi.

Książka opisuje pomysły stosowane w terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania. „Relacje na huśtawce” to podręcznik do pracy własnej dla osób, które doświadczają powtarzających się problemów w relacjach interpersonalnych. W poszczególnych rozdziałach uwydatniają się trzy elementy: duża dawka wiedzy teoretycznej, przykłady ilustrujące treść i ćwiczenia. Książka proponuje natychmiastową pracę nad sobą poprzez wykonywanie kolejnych ćwiczeń i prowadzenia zapisków. Nie można czytać jej „na szybko”, ponieważ wymaga ona spokojnej lektury, przyswojenia treści i refleksji.

Relacje na huśtawce” to lektura, która oferuje czytelnikowi wiedzę i potrzebne instrumenty do zdrowego funkcjonowania w relacjach z ludźmi. Autorzy realizują ten cel i prowadzą przez kilka etapów. Po pierwsze wyjaśniają przyczyny trudności interpersonalnych. Po drugie, uczą jak wyglądają nasze wewnętrzne emocjonalne pułapki. Następnie ukierunkowują na zdrowe działania, by na końcu nauczyć czytelnika jak używać odpowiednich narzędzi pomagających radzić sobie w trudnych sytuacjach. Ostatnie cztery rozdziały stanowią domknięcie cyklu zmiany. Odbiorca ma możliwość zsyntezowania dotychczasowej wiedzy i kształcenia się w ukierunkowanym na przełamywanie schematów działaniu. Zapoznanie się z koncepcją akceptacji trudnych emocji i cierpienia jako elementu życia pozwala zrozumieć, jak się zdrowo komunikować ze sobą i z ludźmi.

Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev i Michelle Skeen w swojej książce w bardzo szczegółowy sposób opisują proces zmiany. Jest on podobny do tego, który jest używany w terapii schematu prowadzonej u specjalisty. Treść opiera się na dwóch ważnych nurtach terapeutycznych o udowodnionej naukowo skuteczności. Książkę można potraktować jako narzędzie do pracy nad sobą oraz jako wsparcie procesu psychoterapii. Na samym końcu autorzy kierują kilka słów do terapeutów. Wskazują na wyniki badań opisujących dziesięciotygodniowe badanie grupy osób. Cała lektura została poparta liczną bibliografią, dzięki której można wybrać szczegółowe źródła dla dokładniejszego poznania konkretnego tematu.

Pozycja uczy i skłania do kreatywnego rozwiązywania problemów. Gorąco polecam tę książkę, by nasze działania w trudnych sytuacjach były bardziej skuteczne i prowadziły do spokoju ducha.

7 czerwiec 2019 22:45

Nowa opinia

Recenzje dla: "RELACJE NA HUŚTAWCE Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?"

Uwolnij się od negatywnych wzorców zachowań

Kiedy szanujemy różnorodność, szanujemy prawo innych do bycia odmiennymi od nas, otwierając drzwi do bezpieczniejszych, bardziej znaczących i owocnych interakcji. Nasze przekonania determinują nasze zachowanie. Ludzie, nawet w czasach starożytnych, wiedzieli, że nasze życie jest odbiciem tego, jak myślimy. To, jak rozwija się nasz proces myślenia, jest naprawdę złożonym tematem. Można po prostu stwierdzić, że proces rozwija się zgodnie z szeregiem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Jako takie rozwijamy...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl