Opinie o książce: "Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945"

Okładka
Książka porusza bardzo trudne tematy, dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, ale również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii. Okres II wojny światowej to czasy o których wszyscy w jakiś sposób pamiętamy. Jednak często są to tylko szczątkowe informacje. Tak naprawdę po tylu latach w wielu przypadkach bardzo trudno lub nawet nie sposób dotrzeć do wiarygodnych źródeł, ale dla wytrwałych i żądnych ukazania choćby fragmentu prawdy historycznej nadal jest...

Opinia

Awatar użytkownika
Bookwizja, czyli moja wizja książki
(anonimowy)

Poruszająca lektura będąca świadectwem prawdy. Porusza bardzo trudne tematy, dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, ale również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii. Arno Giese zgromadził materiały źródłowe, docierając do wielu archiwów zarówno tych historycznych, ogólnodostępnych, jak i do tych, do których dotrzeć najtrudniej – prywatnych zbiorów. Ten obszerny materiał historyczny dodaje autentyczności książce, która jest niesamowicie dokładna.
Powstało już wiele pozycji na ten temat, jednak ta jest wyjątkowa, gdyż pojawiają się w niej skany, zdjęcia, wiadomości, potwierdzające zapisane treści, przez co siła przekazu jest dużo bardziej doniosła. Ta książka jak i sam autor uczą nas nie tylko szacunku dla skromnych bohaterów, ale również tej prostej, brzemiennej prawdy, że przebaczając, doznajemy cudownego uzdrowienia. Autor pisze w Niemczech o Polsce i o wyjątkowych Polakach - jest w swojej ocenie surowy, dokładny i precyzyjny. Staje się jakby posłańcem, który mówi w imieniu naszych bohaterów, spaja się z nimi i utożsamia, ponieważ jego życie wyglądało podobnie.
Powiem szczerze, że dość długo ją czytałam, ponieważ chciałam się naprawdę zagłębić w każdy z ukazanych materiałów - dokumentów, które mnie naprawdę zachwyciły. Każda osoba, która interesuje się tematyką II wojny światowej będzie na pewno bardzo zadowolona z lektury tej książki.

22 lipiec 2020 09:45

Opinia

Awatar użytkownika
portal Śladami Historii
(anonimowy)

Arno Giese napisał bardzo interesującą książkę, w której porusza wrażliwą tematykę niewolniczej pracy Polaków w trakcie II wojny światowej. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale mówimy o kilku milionach rodaków, który zostali bezpodstawnie wykorzystani przez hitlerowskie Niemcy. Wielu z nich przypłaciło to życiem, a ci co przeżyli musieli żyć z wielką traumą. Autor na kartach swojej pracy apeluje o nagłośnienie tematu i zwrócenie większej uwagi na ten wycinek z historii. Wychodzi z założenia, że nie możemy zmarnować tej okupionej wieloma istnieniami ludzkimi lekcji i musimy wyciągnąć z niej wnioski, by nigdy więcej nie doszło do podobnych wydarzeń. Książkę polecam wszystkim, w szczególności osobom interesującym się tematyką II wojny światowej.


http://www.sladamihistorii.pl/2019/08/30/recenzja-ksiazki-niewolnicy-iii-rzeszy-z-litera-p-polacy-na-robotach-przymusowych-w-latach-1939-1945

2 wrzesień 2019 07:35

Opinia

Awatar użytkownika
Historykon
(anonimowy)

Książka Arno Giese „Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945” to znakomita synteza dotychczasowych opracowań. Na korzyść pracy przemawia bogata ikonografia, oraz ogromny materiał faktograficzny. Ta książka to również próba rozliczenia się z przeszłością, dotknięcie tematu zadośćuczynienia i odszkodowań oraz wykazanie miejsc pamięci świadczących o niełatwej historii. Polecam wszystkim, którzy pragną zrozumieć trudne losy polskiej ludności cywilnej na okupowanych przez Niemców ziemiach.


cała recenzja na stronie:https://historykon.pl/recenzje/niewolnicy-iii-rzeszy%E2%94%82recenzja

25 lipiec 2019 09:55

Opinia

Awatar użytkownika
Stanisław Kalisz, absolwent Katowickiej Akademii Filmowej:
(anonimowy)

Nie sądziłem, że we wzajemnych stosunkach polsko-niemieckich można wyszperać tyle nie odkrytych jeszcze faktów, zdarzeń, że tyle tam jeszcze białych plam. Jestem zielony, pogubiony, bo wydawało mi się, że najnowsza historia obu krajów została już opisana, odkryta, nie niesie tajemnic. I czego się dowiaduję? Że trzeba się dobrać do tego co z pozoru tylko na wyciągnięcie ręki, bo w gruncie rzeczy trudno dostępne. I masz: znów nasz pilski szpieg chwycił trop; znów postanowił wywlec na widok publiczny nieznane karty z ostatnich lat, ostatnich, bo zapisanych w ciągu dwóch, trzech pokoleń. I jak rasowy agent chce rzucić wyzwanie istocie problemu, nie oszczędzać nikogo i niczego. Arno Giese we wstępie do książki deklaruje, że pisze jako Niemiec – i bardzo dobrze, bo ciekawie przeczytać książkę o tych piekących sprawach z punktu widzenia sąsiada. Ja i tak myślę, że zawsze z tekstu tego autora sterczeć będzie jakiś polski ajzol, pobrzmiewać będzie wyraźna nuta kujawiaka, oberka i poloneza. Owa „dwuhistoryczność” to jego największy atut; nikomu innemu, jak właśnie „podwójnemu obywatelowi” najłatwiej spojrzeć na problem z góry, w miarę na zimno.

25 lipiec 2019 08:09

Opinia

Polacy w nazistowskiej niewoli.

Awatar użytkownika
Northman
(anonimowy)

Poruszająca lektura będąca świadectwem prawdy. Prawda zaś dotyczy w tym przypadku losów Polaków wywożonych w trakcie II Wojny Światowej do prac przymusowych na terenie III Rzeszy. Wstrząsająca wojenna rzeczywistość przybrała dla tych nieszczęśników kształt przyszywanej do ubrań litery „P”… 

Chociaż omawiany w książce temat został już wielokrotnie w różnych publikacjach i opracowaniach przedstawiony, to jednak niełatwo jest napisać taką książkę jak ta. Niełatwo zwłaszcza dlatego, że jej treść oparto na pieczołowicie zbieranych faktach i relacjach. W wielu miejscach książki natrafiamy na przedruki, skany oraz zdjęcia, które potwierdzają zawarte na kolejnych stronach treści, a jako niepodważalne świadectwo rzeczywistych wydarzeń oddziałują one na czytelnika wbijając go w fotel z siłą parowozu. Obraz wyraża nieraz więcej niż tysiąc słów, jeśli jednak potwierdza napisane wcześniej słowa, to siła rażenia takiego połączonego przekazu jest jeszcze większa.
Praca przymusowa, obozy pracy, obozy koncentracyjne, bestialskie kary za nieposłuszeństwo, traktowanie ludzi w sposób skrajnie przedmiotowy bez żadnego poszanowania życia jako pewnej niezbywalnej wartości – oto rzeczywistość naszych rodaków przewożonych przymusowo na teren Rzeszy w latach 1939-1945. Chociaż wiele na ten temat już powiedziano, to z niniejszej książki można się zaskakująco wiele dowiedzieć. Dużo więcej niż chociażby z lekcji historii w szkole. Nie żebym uważał, że owe lekcje nie oddają prawdy tamtym czasom, jednak „Niewolnicy III Rzeszy z literą P” to książka bardzo obszernie wyczerpująca omawiany temat. Na tyle obszernie, że można się przerazić. Zadumać. Odkryć w sobie żal, zaskoczenie i głębokie przekonanie, że coś takiego za nic nie może się już w historii świata powtórzyć. Oby ta książka stała się jeszcze jedną lekcją i przestrogą.

Wszyscy zainteresowani tematem II Wojny Światowej (a w szczególności losami ludności cywilnej okupowanych przez Niemców krajów) będą tą lekturą z pewnością ukontentowani. Historia świata ma wiele oblicz – tutaj przedstawiono jedno z tych mroczniejszych, jednak jest ono nie mniej ważne od tych jaśniejszych. Trzeba czytać takie książki, pamiętać o nich i wynosić z nich własne przemyślenia oraz refleksje. Mam nadzieję, że taki będzie efekt przeczytania tej lektury przez każdego z Was.

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/06/niewolnicy-iii-rzeszy-z-litera-p-polacy.html

17 czerwiec 2019 08:01

Opinia

Awatar użytkownika
Natalia Reads
(anonimowy)

Sam autor w pierwszym zdaniu książki podkreślił "nie jest to łatwa książka [...]" #arnogiese jest Niemcem z krwi i kości. W swojej książce przedstawia jednak los Polaków podczas okupacji w czasie II wojny światowej. Poprzez sposób w jaki traktowano ludność polską od początków wojny, aż po jej koniec łącznie z obozami pracy. Znajdziemy w niej wiele informacji, wręcz przerażających, na temat przymusowych prac i tego w jaki sposób traktowani byli ludzie kiedy nie wykonywali swoich zadań. Posługuje się wieloma surowymi i bardzo dokładnymi faktami, jakie udało mu się zdobyć. W środku znajdziemy wiele zdjęć z tamtych czasów, wiele dokumentów, które utwierdzą nas w fakcie, "że było tak, a nie inaczej". Jest to książka, której trzeba poświęcić czas, uwagę i duże skupienie. Wywarła na mnie ogromne wrażenie i wydaje mi się, że więcej dowiedziałam się właśnie z tej książki, aniżeli na lekcjach historii.
Od zwykłej nienawiści po niewyobrażalny w skutkach terror. Osoby, które interesują się tematyką wojenną powinny sięgnąć po ten egzemplarz. Jestem przekonana że na pewno się nie zawiodą.

Dziękuję @wydawnictwopsychoskok za egzemplarz. Książka na długo pozostanie w mojej pamięci i z pewnością będę do niej często wracać.

https://www.instagram.com/p/ByfqCWBipY1/

10 czerwiec 2019 10:10

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl