Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945

| Dodano: 15 maj 2019 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Książka porusza bardzo trudne tematy, dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, ale również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii.

Okres II wojny światowej to czasy o których wszyscy w jakiś sposób pamiętamy. Jednak często są to tylko szczątkowe informacje. Tak naprawdę po tylu latach w wielu przypadkach bardzo trudno lub nawet nie sposób dotrzeć do wiarygodnych źródeł, ale dla wytrwałych i żądnych ukazania choćby fragmentu prawdy historycznej nadal jest to możliwe. Tak też powstała ta książka...

Arno Giese zgromadził materiały źródłowe, docierając do wielu archiwów zarówno tych historycznych, ogólnodostępnych, jak i do tych, do których dotrzeć najtrudniej – prywatnych zbiorów. I choć dane liczbowe i statystyki sporządzone na podstawie dokumentów ukazują mnóstwo okrucieństwa i zbrodni hitlerowskich poprzez pokazanie, jak wielu ludzi straciło życie w obozach pracy, obozach koncentracyjnych lub po prostu zamordowanych czy straconych w zbiorowych egzekucjach, to właśnie historie tych, którzy przeżyli ten czas i opowiadają o tym, czego doświadczyli, poruszają serca najbardziej.

Ta książka to nie tylko wspomnienia, ale również przestroga, którą każdy powinien wziąć sobie do serca, by już nigdy nie ucierpiało tyle istnień ludzkich z powodu chorych aspiracji i żądzy władzy…

Książka wzbudzająca wielkie emocje.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/niewolnicy-iii-rzeszy-z-litera-p-polacy-na-robotach-przymusowych-w-latach-1939-1945/#comment-4152 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945"

Opinia

Awatar użytkownika

Poruszająca lektura będąca świadectwem prawdy. Porusza bardzo trudne tematy, dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, ale również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii. Arno Giese zgromadził materiały źródłowe, docierając do wielu archiwów zarówno tych historycznych, ogólnodostępnych, jak i do tych, do których dotrzeć najtrudniej – prywatnych zbiorów. Ten obszerny materiał historyczny dodaje autentyczności książce, która jest niesamowicie dokładna.
Powstało już wiele pozycji na ten temat, jednak ta jest wyjątkowa, gdyż pojawiają się w niej skany, zdjęcia, wiadomości, potwierdzające zapisane treści, przez co siła przekazu jest dużo bardziej doniosła. Ta książka jak i sam autor uczą nas nie tylko szacunku dla skromnych bohaterów, ale również tej prostej, brzemiennej prawdy, że przebaczając, doznajemy cudownego uzdrowienia. Autor pisze w Niemczech o Polsce i o wyjątkowych Polakach - jest w swojej ocenie surowy, dokładny i precyzyjny. Staje się jakby posłańcem, który mówi w imieniu naszych bohaterów, spaja się z nimi i utożsamia, ponieważ jego życie wyglądało podobnie.
Powiem szczerze, że dość długo ją czytałam, ponieważ chciałam się naprawdę zagłębić w każdy z ukazanych materiałów - dokumentów, które mnie naprawdę zachwyciły. Każda osoba, która interesuje się tematyką II wojny światowej będzie na pewno bardzo zadowolona z lektury tej książki.

22 lipiec 2020 09:45

Opinia

Awatar użytkownika

Arno Giese napisał bardzo interesującą książkę, w której porusza wrażliwą tematykę niewolniczej pracy Polaków w trakcie II wojny światowej. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale mówimy o kilku milionach rodaków, który zostali bezpodstawnie wykorzystani przez hitlerowskie Niemcy. Wielu z nich przypłaciło to życiem, a ci co przeżyli musieli żyć z wielką traumą. Autor na kartach swojej pracy apeluje o nagłośnienie tematu i zwrócenie większej uwagi na ten wycinek z historii. Wychodzi z założenia, że nie możemy zmarnować tej okupionej wieloma istnieniami ludzkimi lekcji i musimy wyciągnąć z niej wnioski, by nigdy więcej nie doszło do podobnych wydarzeń. Książkę polecam wszystkim, w szczególności osobom interesującym się tematyką II wojny światowej.


http://www.sladamihistorii.pl/2019/08/30/recenzja-ksiazki-niewolnicy-iii-rzeszy-z-litera-p-polacy-na-robotach-przymusowych-w-latach-1939-1945

2 wrzesień 2019 07:35

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl