Mity i androny

| Dodano: 21 grudzień 2018 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Zbiór opowiadań obejmujący dziesięć różnych opowieści. Całość jest niczym moralitet, który postawi przed nami istotne pytania, na które będziemy musieli samodzielnie odpowiedzieć. Skłanianie do refleksji to jedna z największych zalet pozycji.

Obyczajowa tematyka, odmienne historie i wielu charakterystycznych bohaterów to gwarancja, że każdy znajdzie opowieść, która go poruszy. Nie zabraknie historii o ładunku metafizyczno-filozoficznym i tych całkiem lekkich.

Przykładowo, opowieść "Klaudia z innego świata" ukazuje walkę pisarza z materią, przez którą zostaje on wchłonięty. "Popołudnie agenta" jest pastiszem literatury szpiegowskiej. "Drzewo" to niewielki moralitet na temat relacji człowieka z naturą. "Domek przy lesie" ukazuje dzieje osobliwego romansu.

" - Jak to o co? Przecież dał mi pan kwiaty.
- Owszem. Podobają się pani?
- Oczywiście. Uwielbiam róże.
- W takim razie bardzo się cieszę. I żegnam.
Odwróciłem się, żeby odejść, ale jej głos znów mnie zatrzymał.
- Zaraz, zaraz. Dlaczego pan mi je dał? Muszę się tego dowiedzieć.
- Są takie rzeczy, których lepiej nie wiedzieć. Ta jest jedną z nich”. - fragment z opowiadania "Skreślony".

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/mity-i-androny ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Mity i androny"

Opinia

Niezwykłość codzienności.

Awatar użytkownikaCiekawy zbiór opowiadań dotyczących... no właśnie, czego? W dużym uproszczeniu: ludzkiej codzienności oraz ludzkiej natury. Ludzkich spraw, uczuć, przemyśleń. Czasem śmiesznych, czasem refleksyjnych, jednak pod wspólnym mianownikiem, którym jest człowiek.
Już sam tytuł książki budzi ciekawość. To taka mała metafora ludzi i człowieczeństwa, które można pojmować - tak jak autor - jako zbiór mitów, a więc stereotypów i wyobrażeń łączących się z andronami, a więc z mniejszymi lub większymi bzdurami, głupotami; po prostu z ludzką ułomnością... Człowiek nie jest bowiem doskonały, a jednocześnie - czemu zaprzeczyć nie sposób - jest także najdoskonalszym tworem natury. Interesujące spojrzenie na ludzkie wnętrze - tego przymiotu wizji autora odmówić nie sposób.
Opowiadań znajdziemy w tej pozycji dziesięć. Każde nieco odmienne od poprzedniego, niektóre zawierające wątki kryminalne, inne zaś historie miłosne. Trochę skrajności, szczypta codzienności, wszystko zaś przepełnione jest małą i dużą refleksją nad tym, kim jesteśmy. I to w każdym tego słowa znaczeniu.

Zbiór interesujący, choć może niekoniecznie w jakiś sposób odkrywczy. Na pewno Lech Brywczyński przedstawia ciekawą wizję człowieka i tego, co można znaleźć w jego wnętrzu. Jeśli lubicie takie małe literackie wyprawy w głąb ludzkiej natury, to powinniście być zadowoleni.

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/02/mity-i-androny-lech-brywczynski.html 

25 luty 2019 07:52

Opinia

Awatar użytkownika

Historii przedstawionych w książce jest dziesięć. Są one od siebie odrębne, zawierają różne wątki, kierują się innymi motywami. Powiedziałabym, że niniejszy zbiór opowiadań nasycony jest różnymi odcieniami codzienności. Pojawia się w nich wątek egzystencjalny, miłosny, kryminalny. Znajdziemy również dobry obyczaj, ale też i psychologiczne aspekty, a nawet czystą fantastykę. Miłość z kolei przybiera znajome oblicza, ale też i takie, których być może nie chcielibyśmy przeżywać. Książka zawiera głębokie przekazy, potrafi przebrnąć przez kolejne warstwy i dostać się do naszego środka. ..Całą recenzję znajdziecie na  


14 styczeń 2019 09:21

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl