Mity i androny
Twoja ocena
Obyczajowa tematyka, odmienne historie i wielu charakterystycznych bohaterów to gwarancja, że każdy znajdzie opowieść, która go poruszy. Nie zabraknie historii o ładunku metafizyczno-filozoficznym i tych całkiem lekkich.
Przykładowo, opowieść "Klaudia z innego świata" ukazuje walkę pisarza z materią, przez którą zostaje on wchłonięty. "Popołudnie agenta" jest pastiszem literatury szpiegowskiej. "Drzewo" to niewielki moralitet na temat relacji człowieka z naturą. "Domek przy lesie" ukazuje dzieje osobliwego romansu.
" - Jak to o co? Przecież dał mi pan kwiaty.
- Owszem. Podobają się pani?
- Oczywiście. Uwielbiam róże.
- W takim razie bardzo się cieszę. I żegnam.
Odwróciłem się, żeby odejść, ale jej głos znów mnie zatrzymał.
- Zaraz, zaraz. Dlaczego pan mi je dał? Muszę się tego dowiedzieć.
- Są takie rzeczy, których lepiej nie wiedzieć. Ta jest jedną z nich”. - fragment z opowiadania "Skreślony".
Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/mity-i-androny ( otwierane w nowym oknie )
Dostępna w
Opinie o: "Mity i androny"
Opinia
Niezwykłość codzienności.
Ciekawy zbiór opowiadań dotyczących... no właśnie, czego? W dużym uproszczeniu: ludzkiej codzienności oraz ludzkiej natury. Ludzkich spraw, uczuć, przemyśleń. Czasem śmiesznych, czasem refleksyjnych, jednak pod wspólnym mianownikiem, którym jest człowiek.
Już sam tytuł książki budzi ciekawość. To taka mała metafora ludzi i człowieczeństwa, które można pojmować - tak jak autor - jako zbiór mitów, a więc stereotypów i wyobrażeń łączących się z andronami, a więc z mniejszymi lub większymi bzdurami, głupotami; po prostu z ludzką ułomnością... Człowiek nie jest bowiem doskonały, a jednocześnie - czemu zaprzeczyć nie sposób - jest także najdoskonalszym tworem natury. Interesujące spojrzenie na ludzkie wnętrze - tego przymiotu wizji autora odmówić nie sposób.
Opowiadań znajdziemy w tej pozycji dziesięć. Każde nieco odmienne od poprzedniego, niektóre zawierające wątki kryminalne, inne zaś historie miłosne. Trochę skrajności, szczypta codzienności, wszystko zaś przepełnione jest małą i dużą refleksją nad tym, kim jesteśmy. I to w każdym tego słowa znaczeniu.
https://cosnapolce.blogspot.com/2019/02/mity-i-androny-lech-brywczynski.html
Opinia