Opinie o książce: "Serce z guzików"

Okładka
Temat drugiej wojny światowej pojawia się w literaturze wielokrotnie. Opisano już bohaterstwo jej uczestników, aspekty życia codziennego, złe i dobre decyzje polityków, cierpienie i śmierć żołnierzy, nikczemność i odwagę. A jednak książka Andrzeja Dębkowskiego, o jakże znamiennym i romantycznym tytule „Serce z guzików” wnosi do wojennego tematu coś nowego. Opisuje bowiem miłość dwojga młodych ludzi Andrzeja i Aliny – która potrafi przeciwstawić się wrogim okolicznościom i trwać ponad przeciwności losu. Oczywiście, zjawisko miłości w czasie wojny nie jest czymś nadzwyczajnym. Wiele było związków, które połączyły ludzi na dobre lub...

Opinia

Awatar użytkownika
natala_reads
(anonimowy)


Piękna, choć krótka (dla mnie za krótka) nowela, opowiadająca o losach dwójki zakochanych w sobie osób podczas wojny.
Porucznik Andrzej Ozderski przypadkowo poznaje młodą, śliczną i bardzo gościnną Alinę. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Że względu na panującą wojnę, i to kim jest Andrzej, decyduje się on na wyznanie miłości Alince. Zaraz po tym musiał wrócić do obowiązków. Młoda panna czeka na niego miesiącami, aż w końcu udaje mu się wrócić. Biorą ślub, i wtedy ktoś, kto uporczywie próbował zwrócić na siebie uwagę Alinki staje im na drodze. Porucznik zostaje zaciągnięty do więzienia, a Alina musi zrobić wszystko, by go stamtąd wyciągnąć.
Czy dzięki Alinie porucznik zostanie zwolniony z więzienia?
Czy wojna rozdzieli ich na zawsze?
Czy miłość jest tak silna, że potrafi przetrwać najgorsze okrucieństwa wojny?

Dziękuję @wydawnictwopsychoskok za możliwość zrecenzowania tak pięknej noweli. Myślę, że powinien przeczytać ją każdy, ponieważ jest bardzo wartościowa. Mimo fikcyjnych postaci i zmyślonych przez autora zdarzeń (nie jest ona oparta na faktach, wszystko jest wyobraźnia autora) jest ona godna uwagi. #andrzejmarekdębkowski dedykuje ją wszystkim zakochanym i kochającym.
Żałuję tylko że jest to krótka nowela, i niektóre sytuacje opisane były trochę ogólnikowo, jednak mimo to z pewnością zostanie jedną z moich ulubionych.
https://www.instagram.com/p/BySnSi5isfn/

6 czerwiec 2019 07:28

Opinia

Awatar użytkownika
books.cat.tea
(anonimowy)

Serce z guzików to książka w której poznajemy Andrzeja, młodego porucznika, który wyruszył na wojnę. Andrzej nie jest typowym żołnierzem, jest poetą i wrażliwym mężczyzną, który napotyka na swej drodze Alinę, piękną dziewczyną na widok której temu poważnemu mężczyźnie dosłownie braknie słów. To kolejna z historii, gdzie do czynienia mamy z zauroczeniem wybuchającym pomiędzy bohaterami już podczas pierwszego poznania, spojrzeń, słów. Bardzo lubię historie miłosne na tle okresu wojennego i zawsze zastanawiam się czy to wojna pcha ludzi ku sobie, gdzie nie wiadomo jest co przyniesie jutro czy to po prostu prawdziwa miłość, przeznaczenie.

6 czerwiec 2019 07:25

Opinia

Awatar użytkownika
Mirosława Dudko
(anonimowy)

„Serce z guzików“ to lektura dla każdego, kto lubi czytać o miłośnych perypetiach bohaterów. Przeczytałam ją z zapartym tchem, gdyż wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie. To zwięźle opowiedziana historia o miłości i zawiłościach losu. Autor pokazuje, że nie trzeba pisać zbyt opasłych tomów, by zaintrygować czytelnika. Nie ma tu zbędnych słów czy obszernych opisów a mimo to historia wciąga z każdą kolejnym akapitem. Na 146 stronach powstała nowela, która oddaje klimat minionych czasów, różnorodność ludzkich charakterów i perypetii. Możemy poczuć zawieruchę wojenną oraz klimat powojennej Polski, w której organizowano na nowo życie. Nie brakuje w niej emocji, wzruszeń, zwrotów akcji i zaskakujących epizodów.

https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2018/12/445-serce-z-guzikow.html

6 czerwiec 2019 07:23

Znajdź nas na Facebooku