Serce z guzików

| Dodano: 7 grudzień 2018 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Temat drugiej wojny światowej pojawia się w literaturze wielokrotnie. Opisano już bohaterstwo jej uczestników, aspekty życia codziennego, złe i dobre decyzje polityków, cierpienie i śmierć żołnierzy, nikczemność i odwagę.

A jednak książka Andrzeja Dębkowskiego, o jakże znamiennym i romantycznym tytule „Serce z guzików” wnosi do wojennego tematu coś nowego. Opisuje bowiem miłość dwojga młodych ludzi Andrzeja i Aliny – która potrafi przeciwstawić się wrogim okolicznościom i trwać ponad przeciwności losu. Oczywiście, zjawisko miłości w czasie wojny nie jest czymś nadzwyczajnym. Wiele było związków, które połączyły ludzi na dobre lub na złe w czasie wojennej zawieruchy. Część z nich stanowiło przeżycie emocjonalne, które miało być protestem przeciwko ciężkim czasom. Część była zbliżeniem się dwojga ludzi, które miało udowodnić iż w latach odbiegających od normalności, można znaleźć dla siebie namiastkę tego co normalne. Część była zwykłym fizycznym poszukiwaniem bliskości, żeby móc udowodnić, że sprawy związane z wojną są odległe. W książce Andrzeja Dębkowskiego o której on sam mówi jako o noweli, odwzajemniona miłość młodego porucznika do ślicznej dziewczyny nie jest ani protestem, ani poszukiwaniem okruchów normalności, ani tylko fizycznym zauroczeniem. Jest to uczucie prawdziwe i jasne, które porusza serce i umysł i każe wierzyć, iż oto bez względu na okoliczności dwoje ludzi może obdarzyć się uczuciem, szczerym, prostym, dopóki śmierć ich nie rozłączy.

Taką właśnie miłość nie jeden z nas – czytelników chciałby na swojej drodze spotkać. Dębkowski pisze więc o uczuciu, które niektórym wyda się wyidealizowane, ale na pewno optymistyczne i ku pokrzepieniu. Że oto w okresie pełnym krwi i brutalnych zachowań, jest jeszcze miejsce na wierność, na dotrzymywanie obietnic i na czułość. tego się trzymajmy.

Źródło: http://tylkorelaks.pl/773-serce-z-guzikow-9788395074202.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Serce z guzików"

Opinia

Awatar użytkownika


Piękna, choć krótka (dla mnie za krótka) nowela, opowiadająca o losach dwójki zakochanych w sobie osób podczas wojny.
Porucznik Andrzej Ozderski przypadkowo poznaje młodą, śliczną i bardzo gościnną Alinę. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Że względu na panującą wojnę, i to kim jest Andrzej, decyduje się on na wyznanie miłości Alince. Zaraz po tym musiał wrócić do obowiązków. Młoda panna czeka na niego miesiącami, aż w końcu udaje mu się wrócić. Biorą ślub, i wtedy ktoś, kto uporczywie próbował zwrócić na siebie uwagę Alinki staje im na drodze. Porucznik zostaje zaciągnięty do więzienia, a Alina musi zrobić wszystko, by go stamtąd wyciągnąć.
Czy dzięki Alinie porucznik zostanie zwolniony z więzienia?
Czy wojna rozdzieli ich na zawsze?
Czy miłość jest tak silna, że potrafi przetrwać najgorsze okrucieństwa wojny?

Dziękuję @wydawnictwopsychoskok za możliwość zrecenzowania tak pięknej noweli. Myślę, że powinien przeczytać ją każdy, ponieważ jest bardzo wartościowa. Mimo fikcyjnych postaci i zmyślonych przez autora zdarzeń (nie jest ona oparta na faktach, wszystko jest wyobraźnia autora) jest ona godna uwagi. #andrzejmarekdębkowski dedykuje ją wszystkim zakochanym i kochającym.
Żałuję tylko że jest to krótka nowela, i niektóre sytuacje opisane były trochę ogólnikowo, jednak mimo to z pewnością zostanie jedną z moich ulubionych.
https://www.instagram.com/p/BySnSi5isfn/

6 czerwiec 2019 07:28

Opinia

Awatar użytkownika

Serce z guzików to książka w której poznajemy Andrzeja, młodego porucznika, który wyruszył na wojnę. Andrzej nie jest typowym żołnierzem, jest poetą i wrażliwym mężczyzną, który napotyka na swej drodze Alinę, piękną dziewczyną na widok której temu poważnemu mężczyźnie dosłownie braknie słów. To kolejna z historii, gdzie do czynienia mamy z zauroczeniem wybuchającym pomiędzy bohaterami już podczas pierwszego poznania, spojrzeń, słów. Bardzo lubię historie miłosne na tle okresu wojennego i zawsze zastanawiam się czy to wojna pcha ludzi ku sobie, gdzie nie wiadomo jest co przyniesie jutro czy to po prostu prawdziwa miłość, przeznaczenie.

6 czerwiec 2019 07:25

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl