Opinie o książce: "Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?"

Okładka
„Został w pokoju sam na sam ze swoim wieloletnim katem. Patrzył na niego z pogardą, celując prosto w twarz. – Phhhh…. – zamruczał cicho pod nosem, udając wystrzał. Wyobrażał sobie, jak jego głowa eksploduje, tworząc na ścianach krwawe rozbryzgi. Nie, to nie byłby dobry pomysł. Postanowił zadziałać metodycznie. Dowlókł starego pod ścianę i posadził, opierając o nią. Przyłożył lufę do jego lewej skroni – ojciec był mańkutem. Bez mrugnięcia okiem pociągnął za spust. Pokój wypełnił się hukiem, któremu niemal jednocześnie zaczął wtórować płacz młodszego rodzeństwa. Kat osunął się na ziemię. Andrzej z satysfakcją patrzył, jak strużka krwi...

Opinia

A gdyby to spotkało Ciebie ?

Awatar użytkownika
Manufaktura Szczęścia twórczego
(anonimowy)

Anka Mrówczyńska jest autorką książki „Psychiatryk”, która została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko psychiatryczno – pedagogiczne oraz cyklu „Młody Bóg z pętlą na szyi”.

Jej najnowsza książka jest z gatunku thriller psychologiczny i swoją konstrukcją oraz usytuowaniem akcji w kilku różnych płaszczyznach rzeczywistości, idealnie wkomponowała się właśnie w ten gatunek powieści.

Spójna fabuła, podzielona na rozdziały, tak jakby stanowiła oddzielne opowieści o poszczególnych bohaterach, już po kilku stronach spina się w całość i prowadzi czytelnika przez gąszcz sytuacji zarówno bolesnych jak i dramatycznych.

Dokładna analiza czarnego charakteru prokuratora Tadeusza Bromskiego przeraża i nie pozostawia złudzenia: zło i nienawiść nie mają jakichkolwiek skrupułów i wszędzie znajdą się ludzie, którzy z takich czy też innych powodów będą podążać po trupach do celu.

Dosłownie i w przenośni.

Książkę mogę polecić jako bardzo dobrą i mocną powieść psychologiczną z gatunku thrillerów, której nie można odłożyć, nie dowiedziawszy się o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.


Pełna recenzja na stronie http://www.emeste.eu/2019/03/recenzja-uspiona-ktory-to-wymiar.html

20 marzec 2019 09:42

Opinia

Uśpiona

Awatar użytkownika
studentka_ prawa
(anonimowy)

„Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?” to thriller psychologiczny autorstwa Anny Mrówczyńskiej. Autorka prezentuje najpierw obszerne fragmenty życiorysów kilku osób, które stopniowo składają się w coraz mniejsze i mniejsze, aż w końcu poznajemy wszystkie powiązania między bohaterami. Śledzimy opowieść o nastoletniej Jagodzie – córce polityka całkowicie podporządkowanemu prokuratorowi Bromskiemu, zagubionej i nieustannie uciekającej przed oprawcami Majce, a także 16-letnim Andrzeju, który chroniąc matkę i młodsze rodzeństwo, pozbawił życia znęcającego się nad nimi ojca. Losy tych bohaterów nieustannie przeplatają się ze sobą i zmuszają do dalszych działań.

Sięgnęłam po tą książkę, bo byłam ciekawa tego thrillera i zastanawiałam się jaką historię można przedstawić na 195 stronach. Muszę przyznać, że akcja, która nasycona jest przemocą oraz brutalnością, toczy się w takim tempie, że ciężko tą pozycję odłożyć. Momentami domyślałam się zakończenia, ale autorka zagrała czytelnikom na nosie, co skutkuje tym, że finał naprawdę jest sporym zaskoczeniem. W tej książce Mrówczyńska pokazała również mroczny świat PRL, w którym władza była skorumpowana, mogła zabijać z zimną krwią, gwałcić bezbronne dzieci, fałszować zbrodnie i dość mocno wpływać na politykę. To co teraz przeczytaliście pewnie uświadomi Wam, że „Uśpiona” jest zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach 

https://www.instagram.com/p/BtD2eT_l_yA/

30 styczeń 2019 09:40

Opinia

„Finezja uczuć” Anety Krasińskiej porusza temat miłości. Tej dobrej – do osób właściwych. I tej niedobrej – do osób niewłaściwych. Tylko kto wyznacza granicę? I dlaczego?

Awatar użytkownika
czytam duszkiem
(anonimowy)

Autorka „Finezji uczuć” być może nie akcentuje aż tak wyraźnie tego typu rozważań bohaterów, jednakowoż po przeczytaniu książki takie właśnie przemyślenia mnie naszły. Czy słusznie? Przekonajcie się sami sięgając po ten tytuł. Na pewno znajdziecie tu trochę znanego niejednemu z nas finansowego konformizmu, który daje nam wrażenie prowadzenia w miarę stabilnego życia, bo przecież miło mieć elegancki dom, wygodne samochody, miło móc bez większych rachunkowych rozterek pozwolić sobie na zakup kolejnej sztuki garderoby czy zafundować kurs historii sztuki. Co jednak z duchowymi potrzebami i wartościami, które znajdują się po drugiej stronie szali? I wreszcie znajdziecie tu kobiecy punkt widzenia na kwestię pragnienia akceptacji, samorealizacji czy partnerstwa w małżeństwie, a także spojrzenie na funkcjonowanie rodziny. Dla urozmaicenia fabuły Aneta Krasińska przyprawia nam ją kroplą sztuki współczesnej – tak nie za dużo i nie za mało, a w sam raz. 


30 styczeń 2019 08:42

Opinia

Awatar użytkownika
czytamjakchce.blogspot.com
(anonimowy)

W krótkiej na niecałe 200 stron opowieści poznajemy kilku głównych bohaterów:
- Majka - dziewczyna, która budzi się w szpitalu, nie pamiętając co się stało. Uciekając za nieznanymi bliżej przestępcami.
- Andrzej - chłopak, który zostaje zatrzymany przez policję za zabójstwo ojca. Przymusowo wstępuje w szeregi policji i zajmuje się "czarną robotą".
- Redaktor - młody dziennikarz szukający sposobu na wybicie się, pomaga dziewczynie w ucieczce.
- Rylski - szantażowany mężczyzna
-Komisarz - gliniarz przed pięćdziesiątką, nie lubiący za bardzo jakiejkolwiek pracy, wykorzystujący Szybkiego.
- Jagoda - dziewczyna z dobrego domu, poszukująca nowych przygód.
- Bromski - bezwzględny i brutalny prokurator, bez żadnych hamulców, wykorzystujący ludzi do własnych celów.


"Cały ten świat jest tylko kalejdoskopem w rękach Boga. A my jesteśmy małymi, kolorowymi szkiełkami. Dla niego to tylko zabawa, układanie za każdym razem nowych wzorków. A nam całe życia wywracają się do góry nogami."
Losy wszystkich bohaterów bardzo niespodziewanie się ze sobą łączą. Jak dla mnie głównymi bohaterami były Majka i Jagoda. Cała historia jest wyjątkowo pokręcona i momentami sama się w niej gubiłam. To daje niesamowity efekt tajemniczości, a samą książkę czyta się bardzo szybko. Oprócz tego w książce jest całe mnóstwo przemocy, zła, brutalności, grozy i psychozy. Cały czas coś się dzieje, a wydarzenia z przeszłości mieszają się z tymi obecnymi. 


" - W tym wierszu chciałam pokazać - zaczęła po wzięciu kilku głębokich wdechów - że moje "ja" rozpadło się na kawałki. Nie wiem, kim jestem. Czuję, że jakaś ważna część mnie wędruje gdzieś, a ja próbuję ją odnaleźć"
Jak dla mnie bardzo ciekawe były przemyślenia dziewczyny odnośnie jej życia. Tego co się w nim dzieje i jak radzi sobie sama z sobą. Te fragmenty przepełnione są autentycznością i dziwną niemocą bohaterki. 

Oprócz tego autorka pokazuje różnice PRL-owskiej przeszłości i demokratycznej współczesności. W świecie komuny panami "lokalnego" świata byli milicjanci i prokuratorzy, którzy wpływali na politykę. Z drugiej strony współczesność i rzeczywiste wydarzenia, takie jak: przepychanie ustaw czy zakaz wstępu dziennikarzy do sejmu.

cała na http://czytamjakchce.blogspot.com/2019/01/2-gdzies-pomiedzy-jawa-rzeczywistoscia.html

15 styczeń 2019 09:49

Opinia

Awatar użytkownika
Lucyna
(anonimowy)

Mocna książka, autorka ma potencjał...Chętnie przeczytam inne jej publikacje.
Jak dla mnie bomba - polecam Czytelnikom lubiącym się bać, dla rządnych mocnych opisów... ta książka to mój strzał w dziesiątkę. Świetna

10 styczeń 2019 13:29

Opinia

Awatar użytkownika
Magdalena Górnicz (Angelic)
(anonimowy)

Mam wrażenie, że Pani Anna dobrze się czuje w tych tematach, orbitując w swoich utworach wokół psychologii i fakt, że jest za to ceniona, mówi chyba sam za siebie. Miałam kilka domysłów i część się sprawdziła, a część zupełnie nie, jednak zakończenie książki bardzo mi się podobało. Lekki, nieprzesadzony styl w lekturze, która ma jedynie 195 stron i obficie krwawa okładkę. Na co tu czekać? Musicie tego spróbować. Ja oceniłam na 8/10, a jest to rzadkość, więc w dalszym ciągu podtrzymuję, że jestem pod ogromnym wrażeniem.
Więcej na stronie
https://angeliconpoint.blogspot.com/2019/01/uspiona-anki-mrowczynskiej-to-odpowiedz.html 

10 styczeń 2019 13:29

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl