Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii

| Dodano: 10 wrzesień 2018 | Dodana przez: Jowita Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Po sukcesie debiutanckiej powieści, Mrówczyńska wraca z kolejną autobiograficzną książką. Tym razem podzieliła swój dialog i życie wewnętrzne na role – przydzielone trzem głównym bohaterkom, które uczestniczą w czternastu sesjach autoterapeutycznych.
Pani Psycholog – zdrowa część osobowości Anki, mająca świadomość istoty pogranicznego zaburzenia osobowości. Prowadzi autoterapię, by pokazać Mrówczyńskiej – pacjentce, jak wiele ma problemów i jak ważne jest podjęcie przez nią leczenia.

Mrówczyńska – pacjentka – chora część osobowości Anki, kwintesencja jej zaburzeń.
Autorka – zdrowa część osobowości Anki, wyrażająca jej złość na samą siebie poprzez ironiczne komentarze i prowokacyjne odzywki do Mrówczyńskiej – pacjentki.

Książka rekomendowana przez magazyn psychologiczny „Charaktery”.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/borderline-autoterapia-czyli-o-sprawach-powaznych-z-solidna-dawka-autoironii/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii"

Opinia

Awatar użytkownika

Czy czujesz się niewystarczający, bezsilny i nie widzisz sensu życia? Widzisz świat w czarno-białych kolorach, myślisz katastroficznie i uciekasz w nałogi ? A czy słyszałeś o zaburzeniu borderline?

Borderline, czyli pograniczne zaburzenie osobowości, charakteryzuje się dużą zmiennością nastrojów, zaburzonym obrazem samego siebie, autoagresją, niestabilnymi związkami i lękiem przed odrzuceniem oraz nieustającym uczuciem pustki. Osobowość borderline jest jednym z największych wyzwań zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Anka Mrówczyńska zmaga się z nią na co dzień, dlatego postanowiła przejść autoterapię, by rozprawić się ze skutkami tego zaburzenia.

W książce „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” Mrówczyńska wciela się w trzy główne role: panią psycholog, autorkę i samą Mrówczyńską. W prowadzonym przez nie dialogu łatwo zaobserwować, jak odmienne postawy składają się na jedną postać. Pani psycholog jest empatyczna, pełna ciepła i zrozumienia. Stara się patrzeć racjonalnie na problemy Mrówczyńskiej i zwrócić jej uwagę na pułapki własnego umysłu. Zupełnie inną postawę prezentuje autorka, która nie ma litości dla pacjentki. Wytyka jej wszelkie błędy i oskarża o bycie przyczyną własnych niepowodzeń. Natomiast Mrówczyńska zdaje się być zagubiona, nie widzi sensu życia i nie ma nadziei na lepszą przyszłość. Brakuje jej wiary w siebie i stabilności emocjonalnej, co odbija się na jej relacjach z innymi.

Autoterapia składa się z 14 sesji, które mają pomóc bohaterce spojrzeć z dystansem na jej stosunek do życia i skłonić do podjęcia leczenia u psychoterapeuty. Na poszczególnych sesjach Mrówczyńska uczy się mówić o swoich emocjach, nałogach, autoagresji i związkach. Oswaja się ze smutkiem poprzez dialog, w którym uświadamia samej sobie, że brak radości lub szczęścia nie jest równoznaczny ze smutkiem. Rozprawia się z uczuciem pustki, dopuszczając do głosu emocje i wyraża swoją złość, zamiast przyjmować rolę ofiary. Na sesjach goszczą również osoby, które przyczyniły się do takiego stanu – rodzice Mrówczyńskiej. Choć rozmowa z nimi odbywa się tylko w umyśle autorki, jest to jedna z najtrudniejszych sesji. Podobnie trudne dla pacjentki okazuje się budowanie wiary we własne możliwości, docenianie siebie za sukcesy i dostrzeganie szarości między czernią a bielą własnych myśli.

„Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” to powieść, dzięki której poznajemy tajniki zaburzenia z pogranicza od kuchni. Żywe dialogi i barwny język sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie, a czas z nią spędzony skutkuje szerokim uśmiechem i poważnymi przemyśleniami. Anka Mrówczyńska pisze o sprawach poważnych w lekki i zabawny sposób, co jest nie lada sztuką. Powieść polecam wszystkim tym, którzy zmagają się z własnymi emocjami i pragną zbudować zdrową relację z samym sobą oraz bliskim osób cierpiących na borderline, aby lepiej zrozumieć ich postępowanie.

Joanna Puternicka


http://dlalejdis.pl/artykuly/borderline_autoterapia_czyli_o_sprawach_powaznych_z_solidna_dawka_autoironii_recenzja


2 styczeń 2019 10:54

Opinia

Awatar użytkownika

Oprócz takiej pozytywnej wartości dodanej „Autoterapia” pokazuje też trochę, co się dzieje i dziać może wtedy, kiedy nie jest się wcale na „dobrych torach”… Anka Mrówczyńska napisała już kilka książek na ten temat, w których ten negatywny aspekt można dostrzec jeszcze bardziej niż tutaj, ale i w „Autoterapii” jest on dostrzegalny. Kiedy bowiem ktoś z problemem niewiele z nim robi, kiedy pozwoli by zapanowała nad nim huśtawka emocji rządząca wszystkim, nie dzieje się dobrze; króluje kłamstwo, autodestrukcja, krzywdzenie innych… I w teorii i w praktyce. Oczywiście, oby praktyki było jak najmniej… Nie zrozumcie mnie źle, „Autoterapia” nie jest w żaden sposób, co do swej treści i wydźwięku, niczym negatywnym – przeciwnie! Ale zaprzeczyć nie sposób, że jest także pewną przestrogą czego nie robić… Czego unikać… I wskazaniem na to, że warto zwrócić się ku „jasnej stronie” i sobie pomóc, zamiast tkwić w mroku i pozwalać mu sobą rządzić.

Tak jak każda pozycja o tej tematyce, tak również ta książka nie jest dla wszystkich. Jest jednak grono odbiorców, do których powinna ona trafić. Mam nadzieję, że tak się stanie. To bardzo cenna, niespotykana lektura, napisana w sposób niesamowicie bliski dla tych, dla których jest ona przeznaczona. Oby trafiła - jeśli nie do wszystkich, to do jak największej ilości tych, do których powinna.

https://cosnapolce.blogspot.com/2018/10/borderline-autoterapia-czyli-o-sprawach.html

24 pażdziernik 2018 09:47

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy