Opinie o książce: "Od niechcenia"

Okładka
Esencja książki toczy się wokół Andrzeja, wiejskiego chłopaka, który po maturze, wyjeżdża do stolicy. Po zdaniu egzaminów na Politechnikę Warszawską i zamieszkaniu w akademiku – rozpoczyna burzliwe życie studenta, sportowca AZS i bramkarza w jednej z wielu warszawskich nocnych restauracji. Są to burzliwe lata 60., czasy wielu paradoksów w naszym kraju. Bohater będąc młodym człowiekiem zarabia grube pieniądze, ale nic nie może za nie kupić. W sklepach brakowało dosłownie wszystkiego! Ustawiały się długie kolejki. Bohater stał się mistrzem w kombinowaniu. Raz był na wozie, a raz pod wozem, ale zawsze spadał na dwie, zdrowe nogi. Z biednego,...

Opinia

Awatar użytkownika
Świat mamy domu
(anonimowy)

Ale to co powyżej to tylko tło całej opowieści. Wróćmy do Andrzeja i jego życia.. Ksiązka podzielona jest w sumie na dwie części.. Początek.. Chłopak ze wsi zaskakująco dobrze zaczyna sobie radzić w stolicy – zdobywa uznanie i szacunek, a później dzięki różnym znajomościom i kombinacjom staje się bardzo bogatym człowiekiem ( tylko, że w tamtych czasach nawet nie miał jak korzystać z tego bogactwa..co nic nie można było kupić ).. Opowiada o swoich przygodach z kobietami, przelotnych przygodach. I przyznam, ze czytają te opisy, mimo żartobliwego tonu, no nie przepadałam za Andrzejem i kilkukrotnie cisnęły mi się na usta mało przyjemne słowa skierowane w jego kierunku. Wspaniałe życie i przygody Andrzeja zaskakująco i nagle kończą się. Ulega on wypadkowi i zmuszony jest poruszać się na wózku inwalidzkim. I tu zaczyna się druga część książki – o Andrzeju, który walczy by stanąć na nogi. Rehabilitacja i ciągła walka.. A czy uda mi się na nogi stanąć ( i mentalnie i realnie ) to Wam nie powiem – musicie przeczytać książkę :)
„Odniechcenia” pokazuje nam, że nasze życie to sinusoida i że tak naprawdę składa się ze wzlotów i upadków..  Jedyne co nie bardzo mi gra w tej książce, to okładka. W żaden sposób nie sugeruje nam zawartości książki, a szkoda bo myślę, że choć mała podpowiedź o czym jest treść mogłaby zachęcić więcej osób do sięgnięcia po tę pozycję.

http://www.kosmetykipanidomu.pl/2019/07/od-niechcenia-lmierzejewski-polski.html

1 pażdziernik 2019 10:56

Opinia

Awatar użytkownika
Sylwia Wasin
(anonimowy)

Zaletą i urokiem książki „Od niechcenia” są czasy, w których żyje bohater - opowiada o latach 60-tych, kiedy to wszystkiego brakowało, a jak były pieniądze to i tak nie można było za nie nic kupić. „Od niechcenia” zawiera całą historię życia Andrzeja -  od egzaminów na Politechnice po szalone życie studenckie. Sam autor, Leszek Mierzejewski,  opowiada w jednym z wywiadów, że jest to autentyczna historia opowiedziana przy jednym z wyjazdów na ryby lub na polowanie. Niestety jest to mocno odczuwalne, gdyż historia nie wciąga, ma bardzo dużo przerywników w postaci mało zabawnych anegdotek. Trudno zgodzić się z autorem, że jest to jego najlepsza powieść.

Bohater Andrzej jest mistrzem w zdobywaniu majątku i upragnionej pozycji bogatego właściciela. Pomagają temu czasy, w których  można było się bardzo szybko wzbogacić. Niestety nie idzie to w parze z bogactwem wewnętrznym. Pomysł na historię jest arcyciekawy, brakuje jednak polotu, luzu i ironii właściwej dla opowiadania nietypowych historii. Tylko dla wytrwałych.

http://dlalejdis.pl/artykuly/od_niechcenia_recenzja

7 styczeń 2019 11:33

Opinia

Awatar użytkownika
Waldek z Gdyni
(anonimowy)

Wczoraj zakończyłem czytać książkę (zresztą po raz pierwszy autorstwa Leszka Mierzejewskiego) pt. "Od niechcenia" i jestem pozytywnie nakręcony, bo ubawiłem się i przypomniałem sobie lata 60, 70... Wiele scen z życia bohatera, przypominają mi moje lata studenckie, tylko, że ja studiowałem w Gdańsku i dorabiałem w Spółdzielni Studenckiej. Książkę czyta się bez znudzenia i z uśmiechem na ustach. Muszę przeczytać inne książki Leszka Mierzejewskiego, a w szczególności, tak zalecaną: "Siedemnaście i pół miliona"

4 styczeń 2019 09:54

Opinia

Awatar użytkownika
Mirosława Dudko
(anonimowy)

Początkowo podeszłam do książki sceptycznie, tym bardziej, że okładka nie zdradza o czym ona opowiada. Pośród kolorowych maźnięć na żółtym tle widać dwie osoby o niesprecyzowanych twarzach. Patrząc na tę grafikę, trudno domyśleć się, że historia przestawiona na kartach powieści porusza zagadnienia z tzw. PRL - u.

Autor opowiada o nich lekkim stylem, z dużą dozą humoru i dystansem do wydarzeń, jakie miały miejsce w tamtym czasie. Fabuła została ujęta w dwóch częściach. Pierwsza z nich toczy się w latach młodości głównego bohatera do chwili, gdy ulega ona wypadkowi, w efekcie którego musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Druga część pokazuje jego życie po wypadku, czas rehabilitacji, sile woli i samozaparciu, dzięki którym Andrzej po raz kolejny staje na nogi i to dosłownie...

Cała recenzja na moim blogu: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2018/12/446-od-niechcenia.html

4 styczeń 2019 09:32

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl