Inny wariant życia

| Dodano: 19 lipiec 2018 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

„Długo nie mogła zasnąć. Zastanawiała się, dlaczego ludzie przestają kochać. Dlaczego coś tak pięknego, jak miłość zmieniają w nienawiść? Przecież ta zamiana nie dzieje się sama! Ludzie to robią! Czy chodzenie ze sobą, zabieganie o siebie, troska, fascynacja, tęsknota, pożądanie, zawsze zmierzają ku oziębłości, obojętności, a potem nienawiści? Dlaczego ludzie są tacy niestali w uczuciach? Przecież związek z miłości to perspektywa bezpieczeństwa na zawsze. To pewność, czystość, to twardy grunt pod stopami. Dlaczego sami sobie tak komplikują życie? Zdradzają się. Rozwodzą. Krzywdzą. Jak miłość może się znudzić? Coś tak magicznego! Widocznie tak, skoro rezygnują z niej. Widocznie komplikowanie jest atrakcyjniejsze niż stabilizacja. Zasypiając, stwierdziła, że nie rozumie ludzi. Ona będzie dbać o swój związek. Ich miłość zawsze będzie wielka i niezniszczalna”.

Iza i Janusz zakochali się w sobie już w liceum. Snuli plany o wyjeździe z miasteczka, studiach dziennych, potomstwie i dożyciu w miłości sędziwego wieku. Istnieją jednak złośliwe chochliki, które potrafią zburzyć młodzieńcze plany i wszystko ułożyć po swojemu. Wtedy są dwa wyjścia – pokochać inny wariant życia, alb walczyć z nim. Tylko czy warto walczyć?

Patronat nad książką objęli: Kulturalne rozmowy, Nietypowe recenzje Agi, dlaLejdis.pl, W szponach literek

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/inny-wariant-zycia/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Inny wariant życia"

Opinia

Awatar użytkownika

"Inny wariant życia" opowiada historię Izy i Janusza, którzy są ze sobą od liceum. Iza przegląda album ze zdjęciami i wspomina ich młodość, małżeństwo, wychowywanie dzieci, aż do dzisiejszych czasów, a także pokazuje nam historie związków najbliższych jej osób.

"Czuła się zawieszona między żałowaniem tego, czego nie przeżyli, choć planowali, a radością tego, co przeżyli. Wtedy naszła ją myśl, że nie powinna być zawieszona - po prostu, przeżywają inny wariant życia."

Książka ta na 210 stronach zawiera naprawdę sporo treści. Czytało mi się ją dość ciężko, chociaż tematyka tylko momentami była trudna, a przez większość czasu raczej były to dość lekkie wspomnienia. Wpływ na moje odczucia z pewnością miała narracja trzecioosobowa, która totalnie nie pasowała mi do opisywania wspomnień - o wiele lepiej by było, gdybyśmy poznali historię z perspektywy Izy bezpośrednio, a nie tylko pośrednio.

Wspomnienia zawarte w tej książce pokazują nam, że życie nie zawsze układa się tak, jak sobie to wymarzymy, ale to wcale nie znaczy, że jest przez to gorsze. Jest to po prostu inny jego wariant, który może okazać się równie satysfakcjonujący. Książka ta pokazuje takie najbardziej realne życie, w którym każdy z nas może się odnaleźć. Każdy z nas ma pragnienia, marzenia, cele, a także każdy z nas w swoim życiu przechodzi przez etapy radości, rozczarowania, smutku, wybaczania, także myślę, że na jakimś etapie każdy może w tej pozycji znaleźć coś, co go dotyczy.

Bardzo fajnym zabiegiem jest pokazanie, jak wyglądają związki osób, z którymi główna bohaterka ma do czynienia. Każda z tych par jest inna praktycznie pod każdym względem - każda ma inne problemy, oczekiwania - co również nam pokazuje, że nie istnieje tylko jeden idealny model życia, ponieważ dla każdego jest dobre co innego, a niektóre trudne sytuacje zmuszają nas do podejmowania naprawdę ciężkich wyborów.

Książka w 100% nie spełniła moich oczekiwań, począwszy od okładki, a skończywszy na narracji, jednak sama treść wydaje mi się bardzo wartościowa. Ja doceniam tę pozycję przede wszystkim za to, że uczy przebaczania, a także tego, jak ważna jest rodzina, więc jeśli szukacie czegoś skłaniającego do refleksji, to mogę Wam polecić tę powieść.

Recenzja znajduje się również na moim blogu:
https://niezwykle-slowa.blogspot.com/2018/10/74-inny-wariant-zycia.html

5 wrzesień 2022 08:58

Opinia

Awatar użytkownika

Przeczytałam wszystkie książki Grażyny Mączkowskiej i do jakich dochodzę wniosków? Autorka w swojej twórczości porusza trudne tematy, których w życiu każdego człowieka jest niemało. Każdy chciałby wieść spokojny, jednostajny byt, bez fajerwerków i przewrotów. Tymczasem koleje losu płatają nam różne niespodzianki, że nawet w snach o takie trudno. "Inny wariant życia" to najnowsza książka Autorki z gatunku społeczno-obyczajowych. Bohaterowie to zwyczajni ludzie, tacy jak my, nasi sąsiedzi, czy znajomi. Wczesna miłość, szybki ślub, wspólne życie...Ot, codzienność, szara - powiedziałabym. Jednakże czasem jedno niewielkie, a może wielkie wydarzenie w życiu człowieka, jeden błąd, pomyłka, zapomnienie ileż potrafią zmienić, postawić na głowie, czy zmusić do refleksji. Ile jest w naszym życiu sytuacji, kiedy urażeni, zawiedzeni czy dotknięci postawą drugiej osoby chcielibyśmy odciąć się, rzucić wszystko w diabły, zerwać więzi, wyjechać, porzucić? Jestem pewna, że w małżeństwie, związku partnerskim często dochodzi do różnorodnych kryzysów. Lżejszych, poważniejszych, ale zawsze... Wiedzeni chęcią odwetu, często tracilibyśmy nasze najcenniejsze życiowe dobra - rodziny, współmałżonków, partnerów. Książka udowadnia, że wcale tak nie musi być, bo można po prostu wybrać "inny wariant życia". Autorka, bez zbędnego moralizatorstwa, pokazuje, jak ważne jest przebaczanie i zapominanie. Po raz kolejny prezentuje czytelnikom, jak słaby i ułomny może być człowiek, jak bardzo jego naturze przypisane są błędy i potknięcia. Przesłanie książki jest optymistyczne. Nasze życie, gdzieś tam, na którymś jego zakręcie, wcale nie musi kończyć się katastrofą. Jego plan może zostać zmieniony, "przedrukowany" i realizowany w innej wersji. Dlaczego nie? Polecam lekturę książki "Inny wariant życia"

5 wrzesień 2022 08:56

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl