Opinie o książce: "Przepustka do raju"

Okładka
Książka o Szwecji widzianej oczami Polaka – z zewnątrz i od środka, a nawet w krzywym zwierciadle. Ale przecież dotyczy nie tylko jednego skandynawskiego kraju. Ojczyzna naszych zamorskich sąsiadów działa tu jak pryzmat, który ujawnia wszystkie barwy współczesnego świata, przynajmniej europejskiego. Powstała, bo autor uznał, że warto: Polsce – „krainie tysiąca nieustających nieszczęść” – przeciwstawił kraj „pozbawiony w całości tradycji martyrologicznych”. „Przepustka do raju” to książka prezentująca szwedzką „egzotykę” w obrazowej formie, na którą składają się reportaże obejmujące różne środowiska kulturowe. Aby uzasadnić, jak bardzo...

Opinia

Awatar użytkownika
Molinka Książkowa
(anonimowy)

"Przepustka do raju" - tytuł jakże interesujący, intrygujący i skłaniający do refleksji, bo czym jest bowiem owa przepustka do raju? Jakie czyny pozwolą nam takową otrzymać? Czy na pewno dzięki niej dostaniemy się do raju? Pytań nasuwa się wiele, jednak zrozumienie przychodzi samo wówczas gdy zagłębimy się w samą lekturę.

Jednak niech tytuł nie będzie dla was omyłką. Cała gra jest warta świeczki, a książka opowiada o wielu kwestiach związanych ze Szwecją. Nigdy nie byłam w tym kraju, nigdy też nie czytałam o nim, nie interesowała się nim. Ciekawie było poznać historię, przecierać oczy ze zdumienia z wymiaru sprawiedliwości i zamykać oczy z niedowierzania, na niektóre aspekty. Różnice kultur, tolerancji, jeżyka, klimatu wszystko było inne, odmienne od naszej Polski i to sprawiło, że chętnie przeczytałam całą książkę.

Rozczulający moment w książce to ten, gdzie autor nawiązuje do nas jako kraju, ale również poszczególnych osób, czy sytuacji. Myślę, że więzi między państwami to coś, co spaja narody, pomaga w wymienianiu i poznawaniu nowych kultur, ale także nawiązywania znajomości, bliższych relacji i wymienianiem się doświadczeń. Polecam książkę z całego serca.

30 pażdziernik 2018 09:44

Opinia

Awatar użytkownika
skandynawia.net
(anonimowy)

„Przepustka do raju” nie jest książką, która chce na siłę zobrazować negatywne aspekty Szwecji, nie jest również pozycją antyimigracyjną – autor opisuje Szwecję jaką staje się ona w wyniku kolejnych zachodzących zmian. Jest to ciekawa pozycja literacka dla wszystkich, którzy cenią sobie literaturę faktu ze sporą dozą humoru. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do dzielenia się spostrzeżeniami na jej temat w komentarzach!


http://skandynawia.net.pl/przepustka-do-raju-recenzja/

23 pażdziernik 2018 08:45

Opinia

Szwecja – kraj wielu sprzeczności. Rozmowa z Mirosławem Prandotą

Awatar użytkownika
Sylwia Cegieła
(anonimowy)

Mirosław Prandota – dziennikarz sportowy, autor dwudziestu książek, wśród których znajdujemy jego powieści obyczajowe, satyryczne czy sensacyjne. Pokusił się też napisanie o jednego romansu. Wśród licznych publikacji są też reportaże i to właśnie za sprawą jednego z nich postanowiłam zadać autorowi kilka pytań na portalu Kulturalne Rozmowy. Niebawem bowiem ukazała się kolejna książka pt. „Przepustka do raju” opowiadająca o historii, tradycji i kulturze Szwecji w czasach, gdy sam autor wyjechał tam w celach zarobkowych. Przed Wami więc, Moi Drodzy Czytelnicy, rozmowa o pozornej integracji, imigrantach, o życiu Szwedów i Polaków oraz trudnej do zrozumienia polityce szwedzkiej. Zapraszam, będzie ciekawie.  

Cały artykuł na stronie

19 pażdziernik 2018 11:38

Opinia

Szwecja oczami Polaka

Awatar użytkownika
Monika Ryk
(anonimowy)

Szwecja to państwo, które wielu uważa za raj. Już w latach 70-tych utrwalił się taki obraz tego kraju. W swojej publikacji Przepustka do raju Mirosław Prandota ukazuje, że nie wszystko złoto, co się świeci, a Szwecja wygląda idealnie jedynie, gdy tam się nie mieszka.
Autor przez wiele lat przebywał w Szwecji. Przepustka do raju to zbiór felietonów, które według niego obrazują wszystkie bolączki tego państwa. Autor od środka ukazał życie mieszkańców, ich podejście do cudzoziemców, ale też do siebie samych. Nakreślił także rys historyczny oraz najciekawsze jego zdaniem postaci. Kilka z mini reportaży traktuje także o związkach między Szwecją a Polską.
Pierwszym co rzuca się w oczy, jest mentalność przeciętnego Szweda. Są oni osobami zamkniętymi w sobie, pod żadnym pozorem nie są wylewni. Przede wszystkim starają się być tolerancyjni, szanują wszelkie odmienności, jeśli, nie daj Boże, ktoś nie próbuje być indywidualistą. Szwedzi są zachowawczy. Jak sam autor pisze: tak na oko, ludzie są blisko ludzi, ale człowiekowi daleko do człowieka.
Przepustka do raju opowiada jednak nie tylko o mentalności Szwedów. Autor w niezwykle zabawny sposób przywołuje sytuacje, jakich był świadkiem. Mnie bardzo przypadła do gustu ta, o koledze, który zaraźliwie się śmiał, czy o hrabim Potockim. Autor ukazuje, że wyjątki stanowią regułę i zdecydowanie podkreśla, że Szwecja rajem nie jest, a tytuł jego publikacji ma wydźwięk sarkastyczny.
Wielką zaletą tej książki jest cięty i niepozbawiony poczucia humoru język autora. Mimo że Przepustką do raju porusza wiele trudnych tematów, jak chociażby napływ imigrantów do tego kraju, przez książkę się mknie, chcąc jeszcze bardziej zagłębić się w przemyślenia Mirosława Prandoty. Wielkim atutem jest doświadczenie autora w tym temacie, bowiem wszystko, o czym pisze, przeżył na własnej skórze.
Pozycja ta to niesamowicie ciekawa publikacja, która pozwala zapoznać się z życiem naszych północnych sąsiadów. To książka, która zdecydowanie przypadnie do gustu wielbicielom literatury faktu, ale też tym, którzy cenią sobie cięty język pisarski. Zdecydowanie polecam.

26 wrzesień 2018 20:43

Opinia

Awatar użytkownika
Teresa M. Ebis
(anonimowy)


Dla kogo jest Przepustka do raju?Przepustka do raju to pozycja z dużą dawką bolesnej prawdy również o nas samych, Polakach, pięknie ubranej w humor oraz historie i wspomnienia autora.
Czasami czytając książkę miałam wrażenie, że temat Szwecji jest tylko pretekstem by wytknąć nam nasze rodzime wady i przywary, wciąż powielane przez kolejne pokolenia.
Ale autor robi to z tak wielką gracją i wyczuciem pisanych przez siebie słów, że nie sposób mu nie przytaknąć.

Co szwedzkiego dziwi Polaków?
Co polskiego dziwi Szwedów?
Oraz, najważniejsze, czy Szwecja po humanitarnym otwarciu się na świat wciąż jest legendarnym europejskim rajem, krajem w którym żyje się najlepiej?

https://owmorele.pl/2018/09/przepustka-do-raju/

11 wrzesień 2018 07:16

Opinia

Awatar użytkownika
Aneta Mazur z Weekend z dobrą ksiażką
(anonimowy)

Tytuł jest trochę przewrotny. Autor zapewne nazwał książkę „Przepustką do Raju” nie dlatego, że jest tam faktyczny raj, ale dlatego, że tak myślał o Szwecji chyba każdy zanim pojawił się tam po raz pierwszy. Słowo „Szwecja” było owiane legendą od początku lat 70. ubiegłego wieku.
(...).Autor ukazał wręcz niewyobrażalny dla Polaków komfort szwedzkich więzień, do których nie umywają się nawet polskie domy wczasowe.

Skrytykował fatalną decyzję władz szwedzkich w kwestii przygarnięcia migrantów muzułmańskich z dżihadystami włącznie, na skutek czego szwedzki raj zamienia się coraz bardziej w piekło, a decydenci i dziennikarze z głównych mediów udają, że nic się nie stało.

Jest więc o czym poczytać, tym bardziej, że niektóre wycinki z życia mieszkańców Szwecji miał okazję porównać z ich odpowiednikami w Polsce.

Książkę czyta się jednym tchem, co wcale nie znaczy, że jest „lekka, łatwa i przyjemna”. Jest jak najbardziej poważna, bo z gatunku non fiction, czyli po naszemu: literatura faktu. Każda jej strona, akapit, linijka i każde słowo zostawiły wcześniej ślad w życiu autora, dlatego może być potraktowana jako świadectwo.

Polecam serdecznie 
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4857566/przepustka-do-raju/opinia/47354252#opinia47354252

28 sierpień 2018 11:32

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl