Camino de Santiago. O chłopcu, który przeszedł 365 dni

| Dodano: 28 luty 2018 | Dodana przez: Mikołaj Wyrzykowski

Share

Okładka

Twoja ocena

Wszyscy musimy wyruszyć w drogę.
Dlaczego? Aby dorosnąć? A może wręcz przeciwnie, aby odnaleźć w sobie dziecko?

„O chłopcu, który przeszedł 365 dni” nie jest powieścią o Camino de Santiago. To nie relacja z podróży, którymi zapełnione są półki w księgarniach, a raczej bajka: historia małego chłopca, który wraz ze swoim ukochanym psem ucieka z domu, decydując się dojść do Santiago. Droga prowadzi ich od wyobraźni do rzeczywistości, od dzieciństwa przez wolność aż do dorosłości. Camino widziane jest oczami dziecka: prawdziwe wydarzenia ukryte są pod bajkowymi opowieściami, w których występują Senne Olbrzymy czy Złota Wróżka. Bóg staje się Duchem Światła, a spotykane postaci mają imiona, które wymyśla dla nich bohater. „O chłopcu, który przeszedł 365 dni” to również historia niezwykłej przyjaźni psa oraz chłopca.

Najmłodsi czytelnicy odkryją bajkowy szlak św. Jakuba, starsi spojrzą na niego z zupełnie nowej strony. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście o Camino de Santiago, ta powieść odkryje je przed wami ponownie. A jeśli nie: najwyższy czas rozpocząć wędrówkę!

Dostępna w

Opinie o: "Camino de Santiago. O chłopcu, który przeszedł 365 dni"

Opinia

Awatar użytkownika

Każdy z nas, bez względu na wiek, wykonywany zawód, posiadane wykształcenie czy status społeczny ma do przejścia trudną drogę – od wewnętrznego dziecięctwa do życiowej dojrzałości.

Trzymając w ręku książkę Mikołaja Wyrzykowskiego pod tytułem „Camino de Santiago. O chłopcu, który przeszedł 365 dni” i spoglądając na kolorową okładkę z sympatycznymi rysunkami, byłam przekonana, że mam do czynienia z kolejną papierową przedstawicielką literatury dziecięcej. Z taką myślą przystąpiłam też do lektury, jednak moje przypuszczenia bardzo szybko zostały zweryfikowane i rozwiane. Opowieść o trudnej podróży, choć przyjmuje postać swego rodzaju baśni, jest bardzo ważną nauką nie tylko dla najmłodszych, ale przede wszystkim dla młodzieży i dorosłych. Czytając tę książkę sami wyruszamy w drogę – ku wewnętrznej dorosłości i dojrzałości.

Młody chłopiec wraz ze swoją wierną suczką Tutti ucieka z domu i postanawia pokonać trudny szlak św. Jakuba – Camino de Santiago. Nierozumiany przez rodziców, bez możliwości podejmowania własnych decyzji o życiu, wyrusza w drogę w poszukiwaniu prawdziwego „ja”. Wędrując przez miasta i pustkowia uczy się trudu życia, odczuwa smak bólu i porażki, poznaje nowych ludzi, tworząc razem z nimi nową, prawdziwie własną historię. Na nowo odkrywa Boga i moc wiary, która przemienia jego wnętrze ukształtowane wcześniej przez rodziców, wbrew woli jego samego. Camino de Santiago uczy go pokory. Każdy kolejny kilometrodzień przybliża go do prawdziwej, wewnętrznej dojrzałości. Z cichego chłopca przeobraża się w mężczyznę, który na nowo definiuje swoje życie.

Książka Mikołaja Wyrzykowskiego jest moim zdaniem nie tylko prawdziwym dziełem literackiej sztuki, ale przede wszystkim drogowskazem, wskazującym nam kierunek, w którym powinniśmy podążać, by odnaleźć siebie. Każdy człowiek na Ziemi ma swoje własne Camino de Santiago. Nie zawsze chodzi tu o rzeczywiste podjęcie drogi na Szlaku św. Jakuba, a trudną wędrówkę poprzez życie, które uczy nas prawdy o nas samych. Większość osób, tkwiąc ciągle w miejscu, boi się wykonać pierwszego kroku i czeka na cud, który najczęściej nie następuje. Cudem jest podjęcie trudu drogi i odkrycie życia na nowo. Musimy zrozumieć, że prawdziwa dojrzałość to nie przekroczenie granicy 18. roku życia – to wiara, nadzieja i miłość ubrane w pokorę, prawdę i mądrość, pozwalające nam na oddychanie pełną piersią – pełnią życia.

Pozycja „Camino de Santiago. O chłopcu, który przeszedł 365 dni” powinna znaleźć się w każdym polskim domu – niezależnie od tego czy chodzicie jeszcze do szkoły, czy może rozpoczęliście już pracę i życie na własny rachunek. Odważcie się i wyruszcie w drogę – odnajdźcie siebie i zacznijcie żyć naprawdę.

http://dlalejdis.pl/artykuly/camino_de_santiago_o_chlopcu_ktory_przeszedl_365_dni_recenzja

2 marzec 2018 12:27

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl