Opinie o książce: "Nie ufaj nikomu"

Okładka
Pozycja, na którą składają się różnorodne wątki i w której splatają się problemy od jednostkowych do społecznych. Owo połączenie tworzy jednak spójną całość, wartościową zwłaszcza dlatego, że będąc powieścią w gruncie rzeczy sensacyjną, nie traci z horyzontu innych perspektyw. I tak zazębiają się ze sobą wątki erotyczne, rodzinne, kryminalne, egzystencjalne, gangsterskie – by wymienić tylko niektóre spośród wielu. Dzieje bohatera, Vasilija, poznajemy od początku, od historii jego rodziców. Jego zawiłe losy tłumaczą poszczególne rysy osobowości, która sama w sobie jest bardzo ciekawie zarysowana – bohater jest bowiem postacią w najwyższym...

Opinia

"NIE UFAJ NIKOMU" - SENSACYJNY, POLSKI DEBIUT

Awatar użytkownika
Świat Pani Domu
(anonimowy)


Historię głównego bohatera, Vasilija, poznajemy od (!) historii jego rodziców. Nie jest to zabieg bezcelowy – dzięki temu autor pozwala nam choć trochę, od początku, zrozumieć różnorodność, niejednoznaczność w myśleniu, w zachowaniach bohatera ( przez cała książkę ewoluuje i zmienia się ), którego od samego początku coś dręczy – jakaś zagadka, podąża za jakimś symbolem. Celem życia Vasilija jest łapanie złych ludzi i oddawanie ich w ręce wymiaru sprawiedliwości ( jak amerykańscy „łowcy głów” ) - taki współczesny „bohater”, Robin Hood – choć nie zawsze był takim prawym człowiekiem.

Dowiadujemy się, że Vasilij pochodzi z Polski, gdzie się urodził i wychowywał – ale w najgorszym z możliwych, okresie – komuna, głęboka komuna. Obowiązkowa służba wojskowa, pierwsza miłość, przeciw której stają rodzice, pierwsza misja wojskowa – jak najdalej od ukochanej ( dzięki staraniom rodziców ).. A później – „ratowanie” świata przed mafią i gangami narkotykowymi, terrorystami i wymierzanie sprawiedliwości według swojego sumienia i światopoglądu. Powrót do Polski i do ukochanej Lily, rozpad ich związku.. I wątek, który mnie w tym wszystkim zaskoczył: samotne ojcostwo i wychowywanie syna na kolejnego, takiego jak on – samotnego wilka walczącego ze złem. I więcej Wam nie powiem – musicie sięgnąć po debiut autorski Filipa Lewickiego „Nie ufaj nikomu”. To książka, która wciąga od pierwszych stron, powoduje czytanie z zapartym tchem i otwartymi ustami. Jest na tyle dynamicznie czy nie da się przy niej nudzić.

http://www.kosmetykipanidomu.pl/2019/07/nie-ufaj-nikomu-sensacyjny-polski-debiut.html 

1 pażdziernik 2019 11:10

Opinia

Awatar użytkownika
madziara.malfoy
(anonimowy)

Nie Ufaj Nikomu to książka z gatunku sensacyjno kryminalnym
Lektura z wartą oryginalną akcją z głównym bohaterem o imieniu Wasilij. Były wojskowy jest groźnym przestępcą, później on rozprawia się z wrogami Akcji trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Są także gangi mafijne Książka jest dobrze napisana za co ma u mnie duży plus Fabułę ponadto kształtuje podozaniem za tajemniczym symbolem, który przewija się przez cześć życia naszego bohatera . Czy uda mu się rozwiązać dręczącego zagadkę? W świecie brudnych i brutalnych? NIE UFAJ NIKOMU książka godna polecenia moja ocena to 10 /10 Za tak przyjemny spędzony czas
https://www.instagram.com/p/BwzT5uVB_JS/ 

30 kwiecień 2019 13:54

Opinia

Awatar użytkownika
Książki małe i duże
(anonimowy)

Nie ufaj nikomu" to książka należąca do gatunku książek sensacyjnych i kryminału. Z zasady powinna to być lektura z wartką i w miarę możliwości oryginalną akcją oraz przewrotnymi wydarzeniami, które zachęcą czytelnika do zagłębienia się w opisywanej historii.
Wasilij to główny bohater tej powieści, był w wojsku, jest przestępcą, później rozprawia się z wrogami.  Postać głównego bohatera  przedstawiona jest w formie super bohatera, który potrafi przechytrzyć nawet najbardziej wykwalifikowanych ochroniarzy i najgroźniejszych bandytów, złodziei,   łotrów, gangi mafijne oraz każdego im podobnego  . Jeśli potrzebujesz czegoś lekkiego z zarazem z wartką akcją, która rozwija się z każdą nowo przeczytaną kartką powieści to  polecam dla zrelaksowania się, co całym tygodniu pracy.
https://ksiazkimaleiduze.blogspot.com/2018/05/recenzja-nie-ufaj-nikomu_11.html

15 maj 2018 07:29

Opinia

Awatar użytkownika
Recenzja patronacka
(anonimowy)

Filip Lewicki wykonał kawał świetnej roboty. Stworzył książkę, która choć jest przepełniona dynamiczną akcją i nie pozwala nam na chwilę oddechu, to mimo wszystko nie przytłacza czytelnika. Język i styl pisarza idealnie wpasował się w życie wojowniczego Vasiljego pozwalając nam stać się bacznym obserwatorem działań łowcy głów.

,,Zaufanie. Prosty przykład: gdy koń ci ufa, nie zrzuci cię z siodła przy sześćdziesięciu
kilometrach na godzinę. Zaufanie to odwaga. Jednak działa tak samo, jak w relacjach z ludźmi, wchodzi po schodach, a zjeżdża windą. Niczym zapałka, drugi raz jej nie zapalisz. Trzeba sobie zapracować na końskie zaufanie i pielęgnować je przez cały czas."


https://worldbysabina.blogspot.com/2018/05/patronat-medialny-nie-ufaj-nikomu-filip.html

7 maj 2018 08:56

Opinia

Awatar użytkownika
Subiektywne recenzje
(anonimowy)

Pozycja, na którą składają się różnorodne wątki i w której splatają się problemy od jednostkowych do społecznych. Owo połączenie tworzy jednak spójną całość, wartościową zwłaszcza dlatego, że będąc powieścią w gruncie rzeczy sensacyjną, nie traci z horyzontu innych perspektyw. I tak zazębiają się ze sobą wątki erotyczne, rodzinne, kryminalne, egzystencjalne, gangsterskie - by wymienić tylko niektóre spośród wielu. Dzieje bohatera, Vasilija, poznajemy od początku, od historii jego rodziców. Jego zawiłe losy tłumaczą poszczególne rysy osobowości, która sama w sobie jest bardzo ciekawie zarysowana - bohater jest bowiem postacią w najwyższym stopniu niejednoznaczną, zarówno w wymiarze etycznym, jak i charakterologicznym. To postać, którą nieustannie kształtuje wielokulturowy tygiel, w jakim się obraca. Czynnikiem inspirującym wszelkie działania Vasilija jest zadanie, które sam sobie narzucił - oddawanie złoczyńców w ręce sprawiedliwości. Fabułę ponadto kształtuje podążanie za tajemniczym symbolem, który przewija się przez lwią część życia bohatera. Czy jednak uda mu się rozwiązać dręczącą go zagadkę...?     Przestępstwa, zabójstwa, kryminalne sprawy i nieprawdopodobne zdarzenia - to wszystko mieści się w tej niewielkiej książce, która ma nas przenieść w brudny i brutalny świat.
     "Nie ufaj nikomu" to książka należąca do gatunku książek sensacyjnych i kryminału. Z zasady powinna to być lektura z wartką i w miarę możliwości oryginalną akcją oraz przewrotnymi wydarzeniami, które zachęcą czytelnika do zagłębienia się w opisywanej historii. Tutaj jednak, oprócz wartkiej akcji nie znalazłam niczego, co przyciągnęłoby moją uwagę na dłużej. Z każdą stroną miałam  wrażenie, że czytam spisane w jednym utworze wszystkie filmy sensacyjne jakie zostały zekranizowane. Vasilij to główny bohater tej powieści, był w wojsku, jest przestępcą, później rozprawia się z wrogami. Jest wykreowany wręcz na superbohatera, który potrafi przechytrzyć nawet najbardziej wykwalifikowanych ochroniarzy i najgroźniejszych bandytów. Jego życie prywatne jest tutaj lekką wstawką, po to by dać odpocząć czytelnikowi od jego sensacyjnego życia. Jeśli szukacie mocno przerysowanej akcji, nad wyraz przypominającej największe produkcje filmowe i macie chwilkę czasu na zresetowanie umysłu to będzie dobra książka. Dla mnie niestety taka się nie okazała, a fakt - zapowiadało się bardzo fajnie. Wymierzanie zemsty, porachunki gangsterskie i te wszystkie inne fascynujące elementy mogły zlać się w jedną genialną całość. Jednak zabrakło mi w tej książce elementu wyważenia wszystkich przeżywanych przez głównego bohatera akcji. Myślę, że gdyby autor nie utworzył tylu nieprawdopodobnych sytuacji, książka byłaby bardziej realna i prawdziwa w odbiorze. A tak, otrzymujemy sensacyjną fantastykę, która mnie niestety nie porwała.
     Myślę, że książka przypadnie do gustu osobom, które lubią dużą ilość niesamowitych wydarzeń, które napędzają akcję, jednak sprawiają jednocześnie wrażenie przesytu. Książka miała potencjał, który nie do końca został wykorzystany.


http://subiektywne-recenzje.blogspot.com/2018/04/206-filip-lewicki-nie-ufaj-nikomu.html

27 kwiecień 2018 12:43

Opinia

Szczerze polecam!

Awatar użytkownika
Agnieszka Krizel z recenzje Agi
(anonimowy)

Przy książce „Nie ufaj nikomu” Filipa Lewickiego nikt nie będzie się nudzić. Autor zadbał o specyficzną atmosferę, tajemnicze wątki, dynamiczne sceny, w których bohater daje popis swoim umiejętnościom dedukcyjnym i zręcznościowym. Znakomicie nakreślone napięcie i portret głównego bohatera, który wykazuje się nie tylko siłą fizyczną, ale i niejednoznacznym charakterem, jednak wie, czego chce i swój cel potrafi doskonale osiągnąć. A przy tym lekkie pióro i plastyczne opisy.

https://nietypowerecenzje.blogspot.com/2018/02/recenzja-premierowa-patronat-medialny.html

Szczerze polecam!

22 luty 2018 06:59

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl